Niedobór wapnia może łączyć się z wieloma negatywnymi skutkami, a są one szczególnie niebezpieczne u dzieci. Jak do tego dochodzi i jakie są najczęstsze objawy? Co należy robić, aby tego uniknąć? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Hipokalcemia – czym jest?
To medyczna nazwa niedoboru wapnia w organizmie. Występuje ona, gdy w stężenie wapnia w surowicy wynosi mniej niż 2,25 mmol/l. Jest to niebezpieczny stan, gdyż wapń jest bardzo ważnym i korzystnym makroelementem, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu nerwów i mięśni.
Jego niedobór może objawiać się na różne sposoby, a niektóre z nich są nawet niebezpieczne dla życia. Warto wiedzieć, że im bardziej nagły spadek poziomu wapnia, tym objawy będą silniejsze – przewlekłe stany zwykle nie są naznaczone wieloma objawami.
Jakie są przyczyny hipokalcemii?
Zanim pójdziemy po wapń na wapteka.pl, warto dowiedzieć się, jaka jest przyczyna jego niedoboru. Bardzo często jest to po prostu niewystarczająca ilość, która dostaje się do organizmu drogą pokarmową, jednak nie jest to jedyna możliwość.
Do innych przyczyn hipokalcemii można zaliczyć przede wszystkim:
- upośledzenie przyswajania wapnia – tutaj nie pomogą nawet największe dawki wapnia przyjmowane w ramach suplementacji; przyczyną tego może być zespół krótkiego jelita, jak i niedobór witaminy D,
- nadmierne odkładanie wapnia w kościach – może to być spowodowane przez ostre zapalenie trzustki,
- wrodzone choroby nerek – w ten sposób wapń może być wydalany z organizmu wraz z moczem,
- niedobór witaminy D – wiąże się to z upośledzeniem przyswajania; witamina ta jest niezbędna w prawidłowej absorpcji wapnia przez organizm oraz w zredukowaniu szybkości jego wydalania,
- niedoczynność tarczycy – wiąże się z tym niedobór parathormonu, przez który wapń nie jest uwalniany z kości; powiązaną przyczyną może być odporność tkanek na parathormon.
Jak widać, przyczyn może być wiele, co sprawia, że lekarz musi dokładnie zbadać dziecko, aby ustalić plan działania. Pomogą w tym objawy, które przejawia dany pacjent. Co się do nich zalicza?
Co zaliczamy do objawów hipokalcemii?
Niedobór czynnego biologicznie wapnia zawartego w osoczu jest prekursorem wielu objawów. Przede wszystkim prowadzi ono do zaburzenia równowagi elektrolitowej i potencjałów elektrycznych między komórkami. Skutkiem są bardziej pobudliwe mięśnie, a w następstwie tężyczka hipokalcemiczna. Czym się charakteryzuje?
Głównymi objawami tężyczki są napady drętwienia i symetrycznych skurczy, które występują kolejno w mięśniach rąk, przedramion, ramion, twarzy, klatce piersiowej i nogach. Jakkolwiek zwykle nie są one zagrażające życiu, może się tak stać, jeśli dojdzie do silnego skurczu mięśni gardła, blokującego dostęp powietrza.
Jak leczyć hipokalcemię?
Przede wszystkim należy dbać o organizm profilaktycznie. Zwykle powodem niedoboru wapnia zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest jego niewystarczająca ilość w pokarmie. Suplementacja, którą można zakupić na wapteka.pl, będzie świetnym sposobem uzupełnienia braków. Warto również dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy D, gdyż, jak wspominaliśmy, bierze ona czynny udział w przyswajaniu wapnia przez organizm.
Jeśli już wystąpią objawy hipokalcemii, pierwszym krokiem jest kontakt z lekarzem, który ustali przyczynę jej wystąpienia. Wtedy, zależnie od problemu, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Komentarze