Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Pojenie dziecka zwłaszcza latem jest szczególnie ważne. Najlepiej pragnienie zaspokoić wodą, nie zawiera ona cukru, sztucznych dodatków i ulepszaczy. Ale jak zachęcić niemowlę do picia bezsmakowej wody, gdy uwielbia słodkie, kolorowe soczki? To może być wielkie wyzwanie.

Ile powinno pić niemowlę?

baby boy drinking

dziecko pije wodę

Niemowlęta karmione piersią nie potrzebują dodatkowego pojenia,  dlatego wody im raczej nie podajemy. Dopiero przy przyjmowaniu pokarmów stałych, a więc rozpoczynając rozszerzanie diety, pamiętajmy o kształtowaniu prawidłowych nawyków w zakresie gaszenia pragnienia.

Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym należy dodatkowo podawać płyny.  Niezależnie od tego, co podajemy dziecku do picia, płynów powinna być należyta ilość.

Ile powinno wypić niemowlę? To zależy od jego wagi, liczy się to tak ok. 100 ml napoju na kilogram masy ciała. Włączając w to oczywiście inne płyny takie, jak jak zupki, mleko itp. Podczas upalnych lub bardziej aktywnych dni dziecko może wymagać większej ilości płynów i należy podawać maluszkowi napoje zgodnie z jego oczekiwaniami.

Jaką wodę wybrać dla niemowlaka?

Woda dla niemowlęcia powinna być dobrej jakości. Najlepsza będzie niskozmineralizowana i niskosodowa, by nie zawierała zbyt wiele minerałów.

Doskonale nadają się do tego celu wody mineralne i źródlane. Woda  powinna być przegotowana, zanim dodamy ją do mleka, kaszki czy soku. Niemowlęciu nie podajemy wody gazowanej i leczniczej (chyba, że po konsultacji z lekarzem).

Przeczytaj – jaką wodę dla dziecka wybrać. Nasz test i jego wyniki – kliknij!

Jak zachęcić niemowlę, by chciało pić wodę?

O zbawiennym piciu wody można by pisać wiele, jednak najważniejszym aspektem jest zdrowie dziecka, a bez wątpienia picie wody jest najzdrowsze. Podawanie wody należy rozpocząć od pierwszych tygodni życia, by dziecko miało szansę przyzwyczaić się i polubić jej smak. Dziecko właśnie wodę powinno spróbować pierwszą przy rozszerzaniu diety.

Nie podajemy jednak wody na siłę, czasem trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż dziecko chętnie sięgnie po kubeczek z wodą.

Bardzo częstym błędem rodziców jest dodawanie do wody cukru lub glukozy. W konsekwencji dziecko przyzwyczaja się do picia słodkiego napoju i nie będzie chciało pić wody. Na początek podajemy dziecku niewielkie ilości wody, by mogło oswajać się ze smakiem i stopniowo zwiększamy jej ilość.

Niemowlętom , które dopiero zaczynają poznawać nowe smaki wodę można podawać początkowo łyżeczką. Wystarczy kilka łyków, by maluch przekonał się do smaku wody.  My jako rodzice powinniśmy dać dziecku dobry przykład i sami pić w domu wodę i nie kusić malca innymi napojami.

Picie wody powinno być domowym, codziennym i stałym nawykiem. Nie zrażamy się, jeśli dziecku ewidentnie nie smakuje woda.

Próbujemy kilka razy a w razie potrzeby zmieniamy na inną wodę – ta być może po prostu nie odpowiada dziecku.

Wodę najlepiej podać w kolorowym kubeczku ze słomką, dzióbkiem itp., by dodatkowo uatrakcyjnić dziecku jej picie. Podczas podawania picia warto dziecku tłumaczyć, że woda jest bardzo zdrowa i chwalić, gdy dziecko chętnie ją pije. Dla wzbogacenia smaku do wody można dodać plasterek cytryny, brzoskwini, truskawki.

Zadbajmy ,by woda była zawsze w zasięgu ręki dziecka, już półroczny maluch będzie próbował sam chwytać za kubeczek z wodą, gdy zechce mu się pić. Niektóre mamy próbując zachęcić niemowlę do wypicia wody, dodają do niej odrobinę mleka lub soku systematycznie zwiększając ilość wody. Jest to dobry pomysł zwłaszcza u tych dzieci, które dobrze znają już słodki smak soczku i tych, które nie chcą pić nic prócz mleka.

A Wy jak zachęcacie swoje dziecko do picia wody?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mm mm

  fajne rady
  na szczęście nie mielismy problemu z piciem wody…cory pily bez problemu

 2. Arienn Arienn

  A co zrobić z niemowlęciem, na którego żadne sposoby nie działają? Próbowałam już wszystkiego. W ostateczności już nawet dosładzałam wodę cukrem. Nie chce i już… wszystkie moje próby podania mu wody kończą się histerycznym płaczem, nawet zanoszeniem się… a że na razie jest jeszcze tylko na mm (do rozszerzania diety pozostało 2 miesiące) to od razu muszę szykować butelkę z mlekiem. Boję się, żeby się nie odwodnił w te upały… i jaki znaleźć sposób na takiego upartego malucha?…

 3. N N

  Woda w pierwszych tygodniach życia?!
  Przecież WHO zaleca picie tylko i wyłącznie mleka przez pierwsze 6 miesięcy…

 4. ags ags

  WHO zaleca karmienie piersią przez6 miesięcy . mm to już inna bajka