Chleb to ważny składnik naszego codziennego menu. Co jednak zrobić, by był on naprawdę zdrowy? Jak zachęcić dzieci do jedzenia tego, co im najbardziej służy? Czyli jak wprowadzić ciemne pieczywo do codziennego menu?
Chleb to chleb? No nie. Możemy jeść ciemne pieczywo, które jest najbardziej cenne oraz jasne, które już takie zdrowe nie jest. Sama jednak barwa nie jest wyznacznikiem i jednoznaczną wskazówką. Chleb często jest barwiony, żeby lepiej wyglądał, czy też sprawiał wrażenie „zdrowszego”.
Kilka definicji
Chleb chlebowi nierówny.
Podstawowe rozróżnienie wynika ze sposobu rośnięcia chleba, czy jest to chleb na drożdżach, czy na zakwasie. Łatwiejsze w wypieku jest pieczywo drożdżowe, które możemy też łatwo przygotować w domu. Wystarczy dodatek drożdży, odrobina czasu na wyrośnięcie. Jednak nie każdy może spożywać drożdże z uwagi na alergię. Z drugiej strony drożdże są bogate w witaminę B, fosfor, potas, cynk, czy żelazo.
Drugi rodzaj to chleb na zakwasie. Zakwas to nic innego jak mąka z wodą poddane fermentacji. By wyhodować zakwas potrzeba czasu. Panuje pogląd, że pieczywo na zakwasie jest cięższe, bardziej treściwe. I wiele osób właśnie je preferuje, uważając, że prawdziwy chleb to ten na zakwasie.
Poza tym wyróżniamy pieczywo razowe, czyli powstałe z mąki, która została raz zmielona i pieczywo jasne, wypiekane z mąki oczyszczonej, delikatniejsze, ale też mniej wartościowe. Pieczywem razowym może być zarówno chleb pszenny, jak i żytni.
I na koniec wyróżnia się chleby w zależności od mąk, z których powstały. Wśród nich najpopularniejszy to chleb pszenny, żytni i mniej popularne orkiszowy, gryczany, jaglany czy kukurydziany.
Chleb pszenny to lekkie, nadmuchane pieczywo, którym trudno się najeść. Wiele osób jest zdania, że mocno uzależnia. Szybko dodaje energii, podnosząc poziom glukozy, jednak nie zapewnia sytości na dłużej. Dużo zdrowszy pod tym względem jest chleb żytni, który jest bardziej treściwy. Może zawierać ziarna, które dodatkowo wzbogacają jego smak i sprawiają, że jest cenniejszy odżywczo. Chleb żytni dostarcza wiele błonnika.
Według badań tylko co 5. osoba systematycznie jada ciemne pieczywo. Nadal króluje w naszych kuchniach jasny chleb, który nie jest tak zdrowy jak ciemny. Wśród dzieci statystyki są jeszcze gorsze.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia ciemnego pieczywa?
Zazwyczaj w pierwszej kolejności podajemy dziecku jasne pieczywo, a to dlatego, że jest ono lekkostrawne, łatwiej przyswajane. Warto jednak możliwie szybko przyzwyczajać dziecko do smaku ciemnego chleba. Pierwsze próby dobrze poczynić, gdy dziecko ma dwa lata.
Najlepiej zacząć od niewielkiej ilości ciemnego chleba, proponowanego z ulubionymi dodatkami. Jasny chleb może być podany z mniej lubianymi dodatkami, ciemny z tymi ulubionymi. Najlepiej w formie pasty, którą trudniej z chleba zdjąć. :) Można też poeksperymentować z kształtami i zadbać o to, by posiłek wyglądał naprawdę atrakcyjnie.
Inny pomysł to w przypadku starszych dzieci zaproponować na kolację ciemne pieczywo. Jeśli dziecko nie zje, nie podawać od razu czegoś innego. Poczekać, może maluch jednak spróbuje. Ostatecznie przygotować coś innego, gdy minie co najmniej pół godziny.
Nie poddawajmy się. Warto podawać nowy produkt wielokrotnie. Praktyka pokazuje, że wiele dzieci potrzebuje naprawdę wielu prób, by się przekonać do nowego smaku. Cierpliwość, pozytywne nastawienie i brak presji działają cuda.
Kluczowy jest oczywiście przykład, który idzie z góry. Warto po prostu zadbać rodzinnie o zdrowe nawyki.
Komentarze