Jak wynająć w Polsce mieszkanie dla dużej rodziny

Inf. prasowa komentarzy: 0

Jak wynika z danych opublikowanych przez europejski urząd statystyczny Eurostat, w 2019 roku polki miały średnio 1,44 dziecka. Biorąc pod uwagę, że część par w ogóle nie decyduje się na dzieci, oznacza to, że typowa polska rodzina składa się z pary rodziców i dwójki dzieci. W związku z tym większość powstających mieszkań jest dostosowanych do takich i mniejszych rodzin. Stwarza to trudność dla osób posiadających większe rodziny. Mają one problem ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego domu. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy nasz krótki poradnik.

Jak wynająć dużą nieruchomość?

Przy wynajmie zarówno dużego mieszkania, jak i domu, kluczową kwestią jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Szukając mieszkania, wykorzystaj stronę dużą ilość ogłoszeń, które możesz filtrować m.in. według ilości sypialni. Dobrym przykładem takiej strony jest wynajem mieszkań rentola. Na tej stronie możesz wyszukać odpowiednio duże nieruchomości w interesującej Cię okolicy, ale także zaznaczyć inne cechy mieszkania lub domu, które są ważne dla Twojej rodziny. Dzięki temu zaoszczędzisz czas podczas wyszukiwania.

Wynajęcie dużego mieszkania

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, w Polsce buduje się niewiele mieszkań dostosowanych do dużych rodzin. W związku z tym znalezienie odpowiedniego mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Zwyczajnie jest mało ofert, z których można wybierać. Ma to też jednak swoje zalety. Duże mieszkania w związku z mniejszym zapotrzebowaniem dłużej muszą czekać na lokatorów. Dlatego szukając większego mieszkania, możesz dać sobie więcej czasu i nie musisz, tak jak w przypadku popularnych mieszkań, natychmiast podejmować decyzji, tak aby inni zainteresowani cię nie ubiegli.

Rady dla dużych rodzin mieszkających w małych mieszkaniach

Mała dostępność obszernych mieszkań nie jest ich jedyną wadą. Tym, co najczęściej powstrzymuje rodziny przed wynajęciem dużego mieszkania, są koszty z nim związane. Wynajęcie mieszkania z czterema czy pięcioma sypialniami jest nieporównywalnie droższe od wynajęcie mieszkania z dwoma sypialniami. Wyższe jest nie tylko odstępne, które trzeba płacić właścicielowi, ale i wyższy jest czynsz oraz wyższe rachunki. W związku z tym wiele rodzin nie może pozwolić sobie na wynajęcie dużego mieszkania i musi radzić sobie w małych. Dla takich osób mamy kilka rad, które jak mamy nadzieję, pomogą dużej rodzinie mieszkać komfortowo w stosunkowo małym mieszkaniu.

  • Łóżka piętrowe i składane. Meblami, które zajmują najwięcej miejsca w sypialni dzieci, są łóżka. Aby więc nie marnować przestrzeni, dobrze jest zastosować łóżka piętrowe lub łóżka, w których dodatkowy materac wysuwa się spod materaca głównego.
  • Sztuczny podział sypialni. Konieczność mieszkania z rodzeństwem w jednym pokoju jest dla dzieci mocno niekomfortowe, szczególnie kiedy przestają być dziećmi i stają się nastolatkami. W takiej sytuacji dobrze w ich sypialni stworzyć sztuczną ściankę działową z mebli tak, aby dać im chociaż iluzję prywatności.
  • Rozkładany stół. Jest to niezbędny element każdej dużej rodziny, która musi radzić sobie w ograniczonej przestrzeni. Rozkładany stół rozłożony daje miejsce dla wszystkich domowników i składa się, zajmując mniej miejsca, kiedy nie jest potrzebny.
  • Meble modułowe. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są meble modułowe, czyli takie, które pełnią więcej niż jedną funkcję lub potrafią się składać. Może być to więc łóżko, które się podnosi i chowa w ścianie, zwalniając miejsce, kiedy nie jest potrzebne czy łóżko połączone z szafą albo biurkiem.

Wynajem domu

Trudno znaleźć mieszkanie do wynajęcie z większą niż trzy ilością sypialni. Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku domów. Rzadko pojawiają się domy, które mają mniej niż trzy sypialnie. Dlatego jeśli masz problem ze znalezieniem wystarczająco dużego mieszkania, to możesz pomyśleć o wynajęciu domu. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady jak i swoje zalety. Jedne i drugie postaramy się pokrótce opisać.

Zalety mieszkania w domu

  • Przestrzeń. Dom daje przestrzeń większą niż zdecydowana większość mieszkań. Wynajmując dom, zamiast mieszkania możesz z łatwością znaleźć taki, w którym znajdzie się osobna sypialnia dla każdego dziecka, salon, a może i jadalnia.
  • Podwórko. Jedną z najważniejszych przestrzeni, jakie daje mieszkanie w domu, jest podwórko. Dzięki niemu dzieci dostają miejsce do zabawy, a rodzice miejsce do wypoczynku.
  • Zwierzęta. Posiadanie psa w mieszkaniu jest oczywiście możliwe i popularne, ale znacznie bardziej kłopotliwe niż mieszkanie z psem w domu. Znika potrzeba jego ciągłego wprowadzania i można mieć większego psa, który mieszkając w ciasnym mieszkaniu, zwyczajnie by się męczył.

Wady mieszkania w domu

  • Lokalizacja. Zwykle osiedla domów jednorodzinnych są daleko od centrum miasta. Może się też okazać, że wynajęcie domu w mieście zbytnio nadszarpnęłoby domowy budżet i aby wynająć dom zamiast mieszkania, trzeba całkowicie wyprowadzić się za miasto. Tworzy to wiele komplikacji, z których najbardziej odczuwalną jest zwykle znacząco wydłużony czas dojazdu do pracy, siłowni, znajomych czy innych często odwiedzanych miejsc.
  • Okolica. Wynajmując dom, zamiast mieszkania, może się okazać, że sąsiedztwo nie jest tak spokojne, jak mogłoby się wydawać. Przeszkadzać mogą pracujący sąsiedzi, kosiarki do trawy, czy nawożący swoje pola rolnicy. Dlatego przed wynajęciem domu, nie zapomnij sprawdzić, co znajduje się w twojej nowej okolicy.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.