Jak skutecznie wyleczyć pleśniawki na języku?

Niewielkie, białe plamki, grudkowaty nalot w buzi dziecka (język, wewnętrzna strona warg i policzków) to objawy typowe dla pleśniawek.Jak skutecznie wyleczyć pleśniawki na języku? Jak je rozpoznać i jak im przeciwdziałać?

Pleśniawki u niemowlaka i starszego dziecka

Pleśniawki na języku mogą pojawić się już w ciągu pierwszych dni życia dziecka, co najczęściej jest związane z zarażeniem grzybem candida albicas podczas przeciskania się przez kanał rodny.

U starszych dzieci zwykle przyczyn należy szukać w otoczeniu dziecka. Pleśniawki na języku mogą pojawić się zwłaszcza w okresach osłabienia odporności, podawania antybiotyków lub przez niewłaściwą higienę.

pleśniawki na języku

Pleśniawki na języku – czy są groźne, bolesne?

Pleśniawki na języku raczej nie są groźne dla dziecka, jednak mogą być dokuczliwe, powodując dyskomfort a nawet ból podczas jedzenia. Maluch może być marudny i odmawiać przyjęcia posiłków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie podczas pojawienia się pleśniawek.

Warto zacząć działać, zanim pleśniawki bardziej się rozprzestrzenią i jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, który zleci odpowiednie postępowanie.. Nieleczone afty (pleśniawki) mogą przenieść się na skórę, krtań, drogi oddechowe i układ pokarmowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.