Niewielkie, białe plamki, grudkowaty nalot w buzi dziecka (język, wewnętrzna strona warg i policzków) to objawy typowe dla pleśniawek.Jak skutecznie wyleczyć pleśniawki na języku? Jak je rozpoznać i jak im przeciwdziałać?
Pleśniawki u niemowlaka i starszego dziecka
Pleśniawki na języku mogą pojawić się już w ciągu pierwszych dni życia dziecka, co najczęściej jest związane z zarażeniem grzybem candida albicas podczas przeciskania się przez kanał rodny.
U starszych dzieci zwykle przyczyn należy szukać w otoczeniu dziecka. Pleśniawki na języku mogą pojawić się zwłaszcza w okresach osłabienia odporności, podawania antybiotyków lub przez niewłaściwą higienę.
Pleśniawki na języku – czy są groźne, bolesne?
Pleśniawki na języku raczej nie są groźne dla dziecka, jednak mogą być dokuczliwe, powodując dyskomfort a nawet ból podczas jedzenia. Maluch może być marudny i odmawiać przyjęcia posiłków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie podczas pojawienia się pleśniawek.
Warto zacząć działać, zanim pleśniawki bardziej się rozprzestrzenią i jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, który zleci odpowiednie postępowanie.. Nieleczone afty (pleśniawki) mogą przenieść się na skórę, krtań, drogi oddechowe i układ pokarmowy.
Komentarze