Jak wyglądają wody płodowe? Jaki mają kolor i zapach?

Odejście wód płodowych w 10% przypadków rozpoczyna poród. Choć fizjologicznie korzystniej jeśli akcja porodowa rozpoczyna się od skurczy, to nie można wykluczyć, że w Twoim przypadku pierwsze odejdą wody. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe, by móc właściwie reagować na rozwój sytuacji.

Jak wyglądają wody płodowe?

Wody płodowe są:

  • przezroczyste, czasami mętne (w rzadkich przypadkach są zielone),
  • zazwyczaj jest ich sporo, dlatego nie da się nie zauważyć ich obecności (tylko w nielicznych sytuacjach się pomału sączą).

Na początku ciąży wód płodowych jest niewiele (zaledwie 100 ml), pod koniec ciąży ich ilość znacznie wzrasta i sięga 1,5 l. Silny wyciek wód płodowych (a do takiego zazwyczaj dochodzi pod koniec ciąży) oznacza początek porodu.

Przeczytaj o innych objawach rozpoczynającego się porodu.

Odejście wód płodowych – kiedy do szpitala?

Jeśli odeszły Ci wody płodowe, powinnaś jechać do szpitala. Najlepiej jeśli trafisz tam w przeciągu 2 godzin. To ważne, nawet w sytuacji, jeśli nie odczuwasz skurczy, ani nie pojawiły się inne objawy porodu.

Jeśli odeszły Ci zielone wody płodowe, najlepiej się połóż i wezwij karetkę. Taki kolor wód płodowych może wskazywać na niedotlenienie dziecka.

Wody płodowe czy może nietrzymanie moczu?

Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży ma problem z kontrolowaniem pęcherza. Nie czuje się w 100% pewnie zwłaszcza wtedy, kiedy brzuch jest spory, a maluch mocno się rozpycha. Problemem są również momenty intensywnego śmiechu czy kichania. Nic dziwnego, że gdy pojawi się wydzielina na bieliźnie czy prześcieradle, pojawiają się wątpliwości, czy to wody płodowe czy mocz.

jak wyglądają wody płodowe

Najprostszy sposób? Najbardziej banalny – powąchać. Mocz pachnie w charakterystyczny sposób. Wody płodowe nie mają zapachu lub pachną w dość specyficznie, zapach ten przyrównuje się do słodkiej woni ryb.

Wody płodowe a może wydzieliny z pochwy?

Pod koniec ciąży u wielu kobiet zwiększa się również ilość wydzieliny z pochwy. Jednak jest ona zdecydowanie gęściejsza niż wody płodowe. Wydzielina jest śluzowata, wód płodowych nie da się tak określić.

Z czego składają się wody płodowe?

Wody płodowe składają się z hormonów, witamin, białka, sole organiczne, enzymy. W zaawansowanej ciąży znajdziemy w nich maź płodową i meszek pokrywający ciało dziecka. Skład wód płodowych zależy od zaawansowania ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.