Jak wygląda czop śluzowy? I co oznacza jego odejście?

Odejście czopa śluzowego w ciąży to ważny sygnał, który wskazuje na zbliżający się poród. Nie stanowi jednak powodu do wizyty u lekarza. Raczej informuje o tym, że poród jest już naprawdę blisko, może rozpocząć się równie dobrze tego samego dnia lub za tydzień. Jak wygląda czop śluzowy? Po czym poznać, że to na pewno „to”?

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to swego rodzaju „korek”, który chroni szyjkę macicy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Zamyka ją w ten sposób, by zapobiec skutkom ewentualnego zakażenia i infekcji.

Gdy organizm kobiety przygotowuje się do porodu, czop śluzowy odchodzi. Może odejść w całości lub fragmentami. Wypadnięcie czopa śluzowego jest niezbędne, by otworzyć drogę rodzącemu się dziecku. Wskazuje na to, że zaczyna się rozwierać szyjka macicy. To, jak szybko nastąpią kolejne etapy to kwestia indywidualna. Poród może nastąpić jeszcze tego samego dnia lub kilka dni po odejściu czopa śluzowego.

jak wygląda czop śluzowy

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy to nic innego jak gęsty, zbity śluz zazwyczaj w kształcie kulki. Konsystencją przypomina galaretę, jest przezroczysty, żółty lub podbarwiony krwią (lekko różowy lub brązowawy). Jest znacznie gęściejszy niż „normalna” wydzielina z pochwy.

Najczęściej odchodzi podczas wizyty w toalecie, niekiedy można zobaczyć go na bieliźnie.Czy zawsze jest łatwy do zauważenia?

Nie.

Wiele kobiet nie zauważa nawet wydzielenia czopa śluzowego z prostej przyczyny. Ilość wydzielin pod koniec ciąży jest tak duża, że trudno o jednoznaczne stwierdzenie, czy to, co widzimy na papierze toaletowym to czop czy nie. Poza tym niejednokrotnie czop odchodzi etapami, dlatego przyszła mama może faktu odejścia czopa nie zidentyfikować.

Co robić, gdy odejdzie czop śluzowy?

Odejście czopu śluzowego to fizjologia. Nie powinna absolutnie martwić, czy wymuszać na przyszłej mamie jakąkolwiek reakcję.

Co należy zrobić? Nic.

Nie jest wskazana wizyta u lekarza. Do szpitala warto się udać dopiero, gdy rozpocznie się akcja porodowa.

Niektórzy eksperci radzą, by po odejściu czopa śluzowego zrezygnować ze współżycia z powodu zwiększonego ryzyka infekcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.