Jak wygląda ciemieniucha? Zobacz zdjęcia

Z ciemieniuchą u dzieci mierzy się większość rodziców. Ta charakterystyczna zmiana na skórze głowy, rzadziej na brwiach i innych miejscach na ciele jest bardzo popularna. Sama w sobie nie jest jednak groźna, wymaga zastosowania odpowiednich metod usuwania. Żeby jednak walczyć z ciemieniuchą, trzeba wiedzieć, jak ona wygląda. Debiutujący rodzice mogą mieć z tym problem. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, z którego dowiesz się, jak wygląda ciemieniucha. Przeczytaj opis i zobacz ciemieniuchę na zdjęciach.

Jak wygląda ciemieniucha – miejsce występowania?

Ciemieniucha najczęściej pokrywa skórę głowy. Może występować punktowo lub obejmować większy obszar, tworząc coś na wzór hełmu czy skorupy.  Czasami występuje na brwiach, na szyi czy pod paszkami i gdy obejmuje te obszary, warto skonsultować się z lekarzem (domowe metody usuwania ciemieniuchy mogą okazać się nieskuteczne).

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha to nic innego jak nadmierny łój powstający na skórze połączony z odstającym naskórkiem. Patrząc na skórę obserwujemy ciemieniuchę jako:

  • nieestetyczne żółte (lub żółto-brązowe) łuski,
  • zmiany tworzące strupy,
  • zmiany wyglądem przypominające łupież.

Jeśli na skórze, na której występuje ciemieniucha, wda się infekcja, skóra zmieni kolor na czerwony, pojawia się obrzęk i sączenie. Na szczęście sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej warto wiedzieć, że istnieje ryzyko ich powstania.

Jak wygląda ciemieniucha: zdjęcie

Ciemieniucha może mieć różny stopień nasilenia. Zmiany mogą być niewielkie lub bardzo zaawansowane i obejmować cały obszar skóry głowy.

jak wygląda ciemieniucha

Przeczytaj – jak skutecznie usunąć ciemieniuchę!

Kiedy warto udać się do lekarza?

Jeśli mimo powtarzania zabiegów mających na celu usunięcie ciemieniuchy, zmiany nie znikają, należy skonsultować się z lekarzem. Warto udać się po profesjonalną pomoc, gdy ciemieniucha utrzymuje się od dwóch tygodni.

Powodem do zmartwień nie jest nawracający charakter zmian, czyli okresy bez ciemieniuchy i takie, kiedy ona pojawia się na skórze, ponieważ co do zasady ciemieniucha może nawracać.  Tylko sytuacje, kiedy stosowane metody nie działają i łuski nie znikają przez dłuższy czas.

Do pediatry warto udać się również wtedy, kiedy ciemieniucha pojawia się nie tylko na skórze głowy, ale również na ciele dziecka (na tułowiu, pod paszkami, itd). Przyczyną w tej sytuacji może być nietolerancja pokarmowa czy AZS. Niestety bagatelizowany problem z ciemieniuchą może prowadzić do poważniejszych konsekwencji w przyszłości – na przykład kłopotów z porostem włosów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.