Jak wyciszyć zmęczone niemowlę?

Wózek

Połączenie świeżego powietrza i wózka działa cuda. Te dzieci, które nie chcą spać w domu, najczęściej bez większych protestów zasypiają na spacerze.

Co jednak jeśli pogoda uniemożliwia wyjście na zewnątrz? Wtedy pomóc może samo kołysanie w wózku, choć skuteczność tej metody nie jest wcale przesądzona. W przypadku jednego maluszka może pomóc. Inne dziecko nie da się „oszukać” i będzie zmuszać rodziców do spacerowania z nim pod folią ochronną w największą ulewę (szum deszczu dodatkowo dziecko wyciszy).

Śpiewanie

Gdy dorosły zbliża się do małego dziecka, intuicyjnie ścisza głos. Spokojny, zrelaksowany tembr dorosłego (o który trudno, gdy dziecko jest marudne, a my zmęczeni), potrafi zdziałać cuda.

Nieważne, co śpiewamy, co opowiadamy oraz czy fałszujemy, ważne, by robić to spokojnie, w przeciwnym wypadku dziecko zamiast się uspokoić i wyciszyć, będzie płakało jeszcze głośniej. Dlatego jeśli jesteśmy zdenerwowani, warto chwilę się zrelaksować lub gdy mamy taką możliwość, oddać malucha w ręce taty, czy babci, by usypianie niepotrzebnie się nie wydłużało i by dzieckiem zajęła się osoba, której nikt w danym dniu nie skołował nerwów.

Suszarka

Suszarka to ten sprzęt w domu, który po urodzeniu zmienia swoje przeznaczenie. Jest uruchamiany nie tylko przy okazji kolek, ale również wtedy, kiedy dziecko nie chce zasnąć. Znużony monotonnym dźwiękiem niejeden maluch szybko zasypia.

Jeśli obawiamy się gorącego strumienia lub wysokich rachunków, zawsze możemy skorzystać z nagrań audio suszarki, które na płycie lub w pamięci przenośnej mogą być włączane przy każdej okazji.

Owijanie

Jedno dziecko je uwielbia, drugie nie znosi. Na szczęście łatwo to sprawdzić. Wystarczy poeksperymentować i ocenić, czy dziecko lubi być ciasno owinięte w kocyk, czy też nie. Istnieje kilka technik owijania, które z praktycznego punktu mają niewielkie znaczenie…Każde pomaga zminimalizować odruch Moro, który niejedno niemowlę może wyrywać ze snu.

Generalnie wygodniej owinąć dziecko kocykiem, którego grubość można dostosować do aktualnej pory roku. Rożek latem może okazać się zbędnym wydatkiem.

Masaż

Nowonarodzone dzieci są przyzwyczajone do masażu. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, to prawda. W macicy ich ciało było w stałych kontakcie z otoczeniem, kiedy odbywał się na bieżąco masaż wszystkich części ciała.

Gdy maluch się rodzi, nagle musi żyć i funkcjonować w innym otoczeniu. Większości dzieciom kojący dotyk rodziców, jest potrzebny jak powietrze. Wystarczy umiejętnie wykonany masaż, by najbardziej rozkrzyczany szkrab szybko się wyciszył. To nie wszystko. Masaż jest cudownym lekiem na kolkę oraz daje zapewnienie o miłości rodzica i niesie poczucie ciepła i bliskości, której każde niemowlę potrzebuje.

Jak wykonać masaż?

Dziecko kładziemy na kanapie lub na przewijaku. Okrywamy ręcznikiem, pozostawiając odkrytą twarz. Masowanie rozpoczynamy od rozgrzania oliwki w dłoniach i od odsłonięcia obszaru, który chcemy masować. Najlepiej zacząć od stóp, przechodząc do łydek, przez ramiona, kark, plecy i brzuszek. Gdy masujemy brzuszek, należy to robić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż ma działanie relaksujące, nie zdziwmy się, gdy maluszek wydali gazy lub nawet kupkę (możemy się przygotować na taką ewentualność, podkładając pod pupkę pieluszkę lub ręcznik papierowy).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. anka484 anka484

    Dobrym sposobem „wyciszenia” maluszka jest delikatne uderzanie w jego plecki w rytm bicia serca i delikatne szszszzzzzz…bo maluszek kiedy był w brzuszku właśnie takie dźwięki słyszał i właśnie takie go uspokajały…Czasem pomaga zwyczajne pogłaskanie po główce bo maluszek wtedy wie że jesteśmy niedaleko….