Jak wyciszyć skurcze przedwczesne?

Najlepiej jeśli poród następuje o czasie, kiedy zarówno dziecko, jak i matka są gotowi na rozwiązanie ciąży. Niestety nie zawsze jest to możliwe i nierzadko, bo w około 6,6% (według danych GUS) dziecko rodzi się przedwcześnie. Po czym poznać, że jesteś narażona na przedwczesny poród? Jakie są czynniki ryzyka? Jak wyciszyć skurcze przedwczesne? I co robić, by donosić ciążę?

Poród przedwczesny, czyli jaki?

Poród przedwczesny to każde rozwiązanie ciąży, które następuje przed 36 tygodniem ciąży i po 22 tygodniu ciąży. Trzeba jednak zauważyć, że termin ten jest dość „szeroki”. Z innymi skutkami wiąże się przyjście na świat dziecka w 35 tygodniu ciąży, z innymi, kiedy ciąża jest dużo młodsza i poród następuje w 25 tygodniu ciąży. Niekiedy poród przedwczesny kończy się dramatyczną walką o życie dziecka, w innym przypadku konieczne jest jedynie kilkudniowe zamknięcie w inkubatorze, zdarza się też tak, że z racji wielkości dziecka i jego dobrej kondycji poród przed czasem nie wymaga od personelu dodatkowych działań.

Im wcześniej dochodzi do porodu, tym zagrożenie jest większe. Im płód jest mniejszy, tym większe ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Z wcześniactwem może się wiązać wiele problemów rozwojowych.

Mimo ogromnego rozwoju medycyny, poród przedwczesny stanowi ogromne wyzwanie we współczesnym położnictwie. Wiąże się z urodzeniem dziecka nie do końca przygotowanego do samodzielnego życia.

skurcze przedwczesne

Czy to poród przedwczesny?

To, czy rozpoczął się poród przedwczesny może stwierdzić lekarz. Najczęściej robi to, gdy:

Kiedy mogą się pojawić skurcze przedwczesne?

Większość przyszłych mam czuje bóle o różnym natężeniu w trakcie ciąży. Na wczesnym etapie ciąży często pojawiają się zaparcia, które mogą prowadzić do wystąpienia bóli podobnych do skurczy. Czasami możesz zauważyć u siebie skurcze podczas aktywności fizycznej – to ważny sygnał, by zrobić sobie przerwę. Jednak uwaga, jeśli skurczom towarzyszy plamienie lub krwawienie, zgłoś się do lekarza. Może być to oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej.

Pod koniec II trymestru mięśnie macicy zaczynają się gwałtownie rozciągać i rozszerzać, co może być przyczyną uczucia ciągnięcia po obu stronach żołądka.

Za skurcze przedwczesne mogą odpowiadać także infekcje bakteryjne i drożdżakowe, które są bardzo groźne w ciąży, bo mogą stanowić przyczynę przedwczesnego porodu. Dlatego tak istotne jest, by regularnie badać mocz w ciąży, by możliwie szybko zidentyfikować obecność infekcji.

Zdarza się, że skurcze przedwczesne pojawiają się po seksie. Gdy kobieta przeżywa orgazm, może to wywołać lekkie bóle brzucha. Jeśli zauważysz u siebie ten objaw, porozmawiaj o nim z lekarzem.

Za przedwczesne skurcze może być odpowiedzialny stan przedrzucawkowy, który może wystąpić w dowolnym momencie po 20 tygodniu ciąży. Najczęstszym jego objawem jest ból w górnej części brzucha po prawej stronie. W przypadku stanu przedrzucawkowego bardzo wzrasta ryzyko oderwania się łożyska od ścian macicy przed porodem.

Jeśli skurcze przedwczesne pojawiają się w III trymestrze, również niezwłocznie powiedz o nich lekarzowi. Powinnaś to zrobić możliwie szybko, jeśli towarzyszy im twardość, napięcie brzucha, zmieniona wydzielina z pochwy lub nietypowe, dotąd nieodczuwane bóle kręgosłupa.

Co robić, gdy pojawią się skurcze przedwczesne?

  • ogranicz aktywność fizyczną,
  • postaraj się nie denerwować, wycisz emocje,
  • unikaj miejsc i sytuacji, które wywołują skurcze,
  • weź ciepłą kąpiel,
  • jak najczęściej odpoczywaj,
  • weź NoSpę,
  • porozmawiaj ze swoim lekarzem,
  • jeśli skurcze są silne, towarzyszy im krwawienie, udaj się na pogotowie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.