Jak wyciągnąć drzazgę?

Dzieci są aktywne i spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, dlatego są w szczególny sposób narażone na wszelkie ciała obce, które wbijają się pod skórę. Może zdarzyć się to wszędzie – podczas biegania na bosaka po drewnianych płytach, w trakcie zabawy w piaskownicy, po wymachiwaniu kijem. Drzazgi najczęściej wbijają się w miękkie tkanki na dłoniach i stopach. Często obszar, w którym tkwią jest zaczerwiony i bolesny, co utrudnia sprawne usunięcie drzazgi. Poza tym dzieci najczęściej protestują przed użyciem igły czy pęsety. Czy istnieją inne metody? Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku? Gdy widać końcówkę…

Gdy nad powierzchnią skóry, widać końcówkę źdźbła, czy kawałka drewna, które wbiło się w skórę, usunięcie dzrazgi jest teoretycznie najprostsze. Nie trzeba bowiem doprowadzać do przerwania ciągłości skóry.

Poleca się zamoczyć skórę w wodzie z mydłem, żeby ją zmiękczyć. Następnie wyprostować jej powierzchnię i sprawnym ruchem wyciągnąć drzazgę przy użyciu pęsety. Bardzo istotny jest szybki, zdecydowany ruch ręki.

jak wyciągnąć drzazgę

Na koniec warto miejsce, w którym tkwiła drzazga przemyć spirytusem. Można też zakleić plastrem.

Jak wyciągnąć drzazgę spod skóry?

Trochę trudniejsza sytuacja pojawia się wtedy, kiedy drzazga tkwi pod skórą. Wtedy konieczne jest użycie igły, zwykłej, służącej do szycia. Należy odkazić igłę w spirytusie lub pod ogniem (trochę gorszy pomysł ze względu na ryzyko osadzenia się sadzy) i przerwać powierzchnię skóry, docierając do drzazgi, by ją delikatnie wydłubać.

Jak wyciągnąć drzazgę bez płaczu? Cebula lub soda

Jeśli dziecko płacze na sam widok igły, protestuje przed prostym zabiegiem z obawy przed bólem, można sięgnąć po inny sposób.

Wystarczy cebula, a dokładnie jej plaster o grubości około 0,5 cm. Należy go przyłożyć do skóry w miejscu, gdzie tkwi drzazga, obwiązać bandażem i tak zostawić na noc. Za sprawą substancji chemicznych znajdujących się w cebuli, które działają ściągająco, dochodzi do usunięcia ciała obcego spod skóry.

Istnieje też inna metoda usuwania drzazgi. Można w tym celu użyć sodę oczyszczoną.  Najpierw należy delikatnie pomoczyć rękę lub nogę w wodzie z mydłem. Następnie starannie osuszyć skórę i przygotować pastę z sody przy użyciu sody i wody. Kolejny krok to naniesienie pasty na skórę i przyklejenie plastra. Po 24 godzinach plaster odklejamy, drzazga powinna znajdować się nad powierzchnią skóry. Jeśli tak nie jest, wszystko powtarzamy.

Uwaga! Drzazgę najlepiej usunąć możliwie szybko. Jeśli jednak mamy z tym trudności, przedmiot tkwi głęboko pod skórą, warto udać się do lekarza. Lepiej nie ignorować problemu, bo niestety sam się nie rozwiąże, a tkwiąca pod skórą drzazga może doprowadzić do zakażenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.