Jak wychować chłopca na dżentelmena?

Często rodzice marzą o tym, aby ich syn był dżentelmenem w dorosłym życiu. Aby wychować dziecko na takie, które potrafi dobrze zachować się w każdej sytuacji, należy kształtować jego szacunek do innych oraz poczucie własnej wartości. Wbrew pozorom, wychowanie syna na dżentelmena nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

O czym warto pamiętać chcąc odnieść sukces w tej materii? Jakie zachowania sprawią, że syn nabędzie cech prawdziwego dżentelmena? W niniejszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Nauka bycia dżentelmenem – tylko od ojca?

Dziecko bardzo często inspiruje się nie tylko rodzicami, ale też dalszymi członkami rodziny. Z tego powodu, w naukę bycia dżentelmenem pomaga nie tylko ojciec, ale też dziadek czy wujkowie. Dzięki obserwacji zachowania mężczyzn wobec kobiet w towarzystwie, dziecko ma szansę szybciej zrozumieć i nauczyć się właściwych wzorców. Właśnie z tego powodu często nietrudno znaleźć kilka pokoleń mężczyzn zachowujących się w podobny sposób.

Działania dorosłych zawsze są najlepszym przykładem dla dziecka. To oni kształtują pierwsze środowisko oraz pokazują, jakie zachowania są słuszne, a które niekoniecznie. Co ważne, nauka bycia dżentelmenem to sposób kształtowania więzi ojca z synem.

Bycie dżentelmenem a wpływ otoczenia

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w nauce bycia dżentelmenem uczestniczą mężczyźni z całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym wzorcem dla dziecka powinien być ojciec. Jego zadaniem jest pielęgnowanie swojego wizerunku w oczach syna. Nie oznacza to, że powinien on za wszelką cenę starać się być idealnym. Każdy człowiek popełnia przecież błędy. Chodzi jednak o to, by w przypadku ich wystąpienia potrafić się do tego przyznać przed swoim dzieckiem. To tylko jeden ze sposobów na budowanie dobrego wizerunku w oczach swojego syna.

W nauce bycia dżentelmenem ważne są szczere i konkretne komunikaty. O ile ojciec powinien stanowić przykład w tej materii, o tyle nie zawsze będzie on w stanie wytłumaczyć dziecku, dlaczego w określonych sytuacjach należy zachować się w konkretny sposób. Komunikacja bardzo często jest domeną kobiet. W związku z tym warto, aby również matka uczestniczyła w procesie wychowywania syna na dżentelmena. Kobiety są dużo bardziej biegłe w komunikacji. Dzięki temu łatwiej jest im wytłumaczyć dziecku dlaczego określone zachowanie jest pozytywne lub negatywne.

Warto też uświadamiać dziecko, że bycie dżentelmenem nie jest jego obowiązkiem. To gwarancja bycia lepszym człowiekiem i osobą, która jest lubiana w towarzystwie. Wzajemna szczerość i uprzejmość sprawia, że życie staje się o wiele przyjemniejsze. Warto więc pokazać to dziecku i zachęcić go do samodzielnego nabierania postawy dżentelmena.

Jak pomóc w nauce bycia dżentelmenem?

Najważniejszą zasadą bycia dżentelmenem jest postępowanie z szacunkiem do innych ludzi. Ma się tu na myśli zarówno wyrażanie swojej opinii, jak i uznawanie zdania swoich rozmówców. Istotnym jest, by syn nauczył się tego, że dzielenie się odmiennymi poglądami, pomysłami i opiniami nie jest niczym negatywnym. Jak pomóc mu w nauce dobrych wzorców?

Edukuj w sytuacjach społecznych. Poproś dziecko o ustąpienie miejsca w autobusie osobie starszej lub kobiecie w ciąży. Wytłumacz mu, że dżentelmen pomaga osobom potrzebującym. Argumentując swoje prośby masz szansę szybciej nauczyć dziecko prawidłowych wzorców.

Ucz tolerancji i szacunku. Pokazuj dziecku, że dookoła żyją osoby o różnym wieku, kolorze skóry i pochodzących z odmiennych części świata. Tolerancja oraz świadomość jest podstawą szacunku, czyli najważniejszej zasady bycia dżentelmenem.

Wzmacniaj wartość swojego syna. Śniadanie, odrabianie pracy domowej czy inna codzienna sytuacja – w każdej z nich możesz chwalić swoje dziecko, przez co wzmacnia jego poczucie wartości. Dobra samoocena jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania jako dżentelmen.

Bądź przykładem. Ojciec, który codziennie stosuje się do omawianych zasad jest najlepszym wzorem dla swojego syna. Okazuj szacunek innym ludziom, bądź uprzejmy, a Twoje dziecko prawdopodobnie będzie chciało zachowywać się tak samo w przyszłości.

Chcesz wychować syna na dżentelmena? Skorzystaj z wyżej opisanych wskazówek. Pamiętaj też o tym, że nauka szacunku do siebie i innych trwa tak naprawdę całe życie. Głównym wzorem tego typu zachowań powinni być rodzice, a w przypadku bycia szarmanckim mężczyzną przede wszystkim ojciec.

Warto też mieć na względzie, że nauka bycia dżentelmenem to nie obowiązek, a same zasady nie sprawdzają się w każdej z dorosłych sytuacji. Dobrze jest więc uczyć dziecko tych wytycznych, ale jednocześnie nie zmuszać go do niczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*