Jak wybrać najlepszy plecak dla dziecka?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Zakup plecaka dla dziecka może być nie lada wyzwaniem. W końcu rynek kusi nas wzorami, kolorami, różnymi pojemnościami. Jednak dobrze dobrany plecak będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim wygodny dla dziecka, a także pomoże zachować prawidłową sylwetkę. Ale jak wybrać ten właściwy? Który plecak będzie odpowiedni dla naszej pociechy? Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, które ułatwią ci wybór odpowiedniego plecaka.

Jaki plecak dla dziecka?

Na samym początku zastanówmy się, jakiego plecaka szukamy, czy ma być to plecak turystyczny, plecak uniwersalny czy stricte plecak szkolny. Oczywiście niezależnie od rodzaju plecaka, jedna zasada jest zawsze taka sama, plecak musi być dobrany do wzrostu i wieku dziecka. Nie może być ani za duży, ani za szeroki.  Przed wyborem pierwszego plecaka warto wybrać się do sklepu stacjonarnego np. sklepu turystycznego Horyzont, aby sprzedawca pomógł dopasować odpowiedni model. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można założyć, że plecaki do 10 l sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym (w ofercie sklepu e-Horyzont.pl znajdziemy plecaki 5 i 7 litrowe, z którymi poradzą sobie już nawet 3-latki). Plecaki do 20 litrów spokojnie mogą nosić dzieci chodzące do szkoły podstawowej, natomiast wszystkie powyżej 20 l będą dobrym wyborem dla dzieci starszych.

Wybieramy plecak turystyczny dla dziecka

Poszukując plecaka turystycznego dla dziecka, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego system nośny, który znacząco różni się od tych w plecakach szklonych. Pamiętaj, że dobry plecak na szlaku jest niemalże tak samo ważny jak dobre buty trekkingowe! Na dłuższe spacery czy górskie wędrówki wybierzmy model, który posiada wygodny panel tylny. Dobrze, jeśli będzie on wykonany z materiałów oddychających, co znacząco zwiększy komfort twojej pociechy. Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są pasy. Mamy tu na myśli zarówno pasy naramienne, pas biodrowy i pas piersiowy. Tych dwóch ostatnich raczej nie znajdziemy w plecakach szkolnych. Ich zadaniem jest utrzymanie plecaka na właściwym miejscu, nawet podczas wzmożonej aktywności. Pas biodrowy sprawia także, że ciężar plecaka będzie spoczywał właśnie na biodrach, a nie na ramionach – co nie tylko wpłynie na komfort, ale i zdrowie twojego dziecka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze dziecięcego plecaka turystycznego? Z pewnością na rozmieszczenie kieszonek oraz dodatkowe elementy: mocowanie kijków trekkingowych, pokrowiec przeciwdeszczowy czy elementy odblaskowe. Wielkość plecaka uzależniamy także od długości wędrówki. Jeśli chcesz podróżować z dzieckiem, warto od najmłodszych lat przyzwyczajać je do chodzenia z plecakiem. Dla najmłodszych mogą to być plecaki kilkulitrowe, w których zmieści się ulubiona maskotka, kanapka czy butelka z wodą. Im starsze dziecko, tym plecak powinien być większy, aż dojdziemy do momentu, kiedy to dziecko będzie mogło samodzielnie nosić cały swój ekwipunek.

Plecak szkolny dla dziecka

A jaki plecak wybrać do szkoły? Tradycyjny tornister, worek, plecak na jedno ramię, a może plecak z kółkami? I tutaj znowu wracamy do wieku dziecka, który jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu. Co do rodzaju plecaka, najbardziej polecane są te z klasycznym system nośnym z dwoma pasami naramiennymi. Tylko w ten sposób zadbamy o prawidłową sylwetkę dziecka i równomierne rozłożenie ciężaru. Plecak typu worek czy na jedno ramię zostawmy raczej na krótkie spacery. Jeśli chodzi o modele na kółkach to dość sporna kwestia. Z jednej strony dziecko nie musi dźwigać plecaka (o ile droga do szkoły prowadzi po prostej niewyboistej drodze), a z drugiej, ciągnąc codziennie plecak tą samą ręką, dziecko może nabawić się asymetrii postawy.

Przy wyborze plecaka szkolnego warto zwrócić szczególną uwagę na materiał oraz łatwość konserwacji. Doskonale wiemy, jakie przygody muszą znosić plecaki, ile razy wylał się w nich jogurt czy flamaster. Wybierając plecak, który można prać w pralce, lub który łatwo czyści się ściereczką, oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. Plecak szkolny, tak samo jak plecak turystyczny powinien mieć wygodny oraz w miarę sztywny system nośny, który utrzyma zawartość, oraz pozwoli zachować prawidłową sylwetkę. Zwróćmy także uwagę na rozmieszczenie przegródek – czy twoje dziecko woli nosić wszystko w jednej komorze czy jednak lubi dobrą organizację i potrzebuje kilku przegródek by uporządkować swoje akcesoria i sprzęt szkolny?

Praktyczne wskazówki

Przy pakowaniu plecaka turystycznego zasada jest praktycznie zawsze taka sama: cięższe rzeczy na dół, lżejsze do góry. Przy plecaku szkolnym, cięższe rzeczy na tył, lżejsze do przodu. Przy plecak do szkoły, zwróćmy uwagę, czy nasze dziecko pakuje do niego tylko niezbędne rzeczy. Przypomnij sobie, ile razy sam będąc dzieckiem, pakowałeś do plecaka gruby atlas geograficzny i nosiłeś go przez cały tydzień, a był potrzebny tylko jednego dnia. Taka sama zasada dotyczy stroju i butów na zajęcia z w-f-u. Coraz więcej szkół posiada już szafki, warto, więc uczulić dziecko, aby część materiałów zostawiało właśnie tam.

Ważnym elementem w każdym plecaku są elementy odblaskowe, które znacząco zwiększają widoczność dziecka po zmroku, a tym samym wpływają na jego bezpieczeństwo. Warto sprawdzić, czy wybrany plecak posiada takie elementy na wyposażeniu, jeśli nie, dobrze jest dokupić je oddzielnie. Wygodnym rozwiązaniem będzie przynajmniej jedna boczną kieszonka, która posłuży, jako miejsce na bidon czy butelkę z wodą. Kupując plecak dla starszych dzieci czy nastolatków, możemy wybrać model z miejscem na laptopa czy tablet. Specjalna wyściełana kieszeń zadba o bezpieczeństwo sprzętu w szkole oraz w drodze do niej.

Plecaki dla dzieci – polecane marki

W sklepie turystycznym e-Horyzont.pl znajdziesz szeroki wybór plecaków dla dzieci, zarówno turystycznych, jak i szkolnych. Marki, na które warto zwrócić szczególną uwagę to Jack Wolfskin, Deuter oraz Fjallraven, dla nastolatków może być to także The North Face.

Jak już wybierzesz konkretny model, nie zapomnij jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Zapytaj swoje dziecko, czy ten plecak mu się podoba, w końcu to Twoje dziecko będzie razem z nim odkrywać świat.

Zatem jeśli połączy się wysoką jakość materiałów, odpowiedni rozmiar, dobry system nośny oraz wzór czy kolor, który podoba się dziecku otrzyma się idealnie dobrany plecak.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.