Jak wybrać inhalator?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Inhalator to sprzęt wykorzystywany przez wiele osób: zarówno dzieci, jak i dorosłych. Świetnie wspomaga leczenie w przypadku przewlekłych schorzeń układu oddechowego, a dodatkowo przynosi ulgę w sporadycznych infekcjach czy powikłaniach powirusowych. Mimo dużego zainteresowania urządzeniem nie każdy jednak wie, jak dobrze dopasować inhalator do potrzeb użytkownika i jak z niego prawidłowo korzystać. Skorzystaj z naszych wskazówek.

1. Rodzaje inhalatorów

2. Inhalator – parametry, które powinny zwrócić twoją uwagę

3. Inhalator dla dzieci – jaki powinien być?

Warto już na wstępie zaznaczyć, że w obiegowej opinii często myli się inhalator z nebulizatorem, tymczasem różnica między nimi jest wyraźna. Inhalator to sprzęt medyczny, w którym dochodzi do przepływu powietrza i zamiany płynu w mgiełkę, jednak za efektywny przebieg tego procesu odpowiadają końcówki, czyli nebulizatory. Inhalatory są więc całością, a nebulizatory częścią urządzenia.

Rodzaje inhalatorów

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów inhalatorów różniących się wyglądem, parametrami i sposobem działania. Niektóre modele są dostosowane do konkretnych dolegliwości, gdyż generują określony rozmiar cząsteczek leku – te najmniejsze docierają nawet do płuc, a większe zatrzymują się na wcześniejszych odcinkach układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiedni sprzęt medyczny.

 • Inhalatory pneumatyczne, nazywane także inhalatorami tłokowymi lub kompresorowymi

To typ najpopularniejszy, najbardziej wszechstronny i stosunkowo tani. Sprawdza się przy wszystkich lekach, solankach, mgiełkach i innych substancjach podawanych drogą wziewną. Inhalatory tego typu z powodzeniem mogą stosować dzieci, dorośli i osoby starsze, nawet o mniej wydolnym oddechu. Niestety, w czasie działania są dość głośne.

 • Inhalatory ultradźwiękowe

Mgiełka generowana przez inhalatory ultradźwiękowe powstaje nie za sprawą kompresora, ale specjalnej płyty, która – nagrzewając się i wibrując – rozbija cząsteczki leku na mniejsze. Urządzenie pracuje w ten sposób znacznie ciszej, zapewniając szybki czas inhalacji. Nie poleca się go jednak wykorzystywać do podawania sterydów, większości antybiotyków i zawiesin. Nie jest rekomendowane również w przypadku dzieci, gdyż produkowany aerozol ma dużą gęstość, która może powodować podrażnienia u najmłodszych.

 • Inhalatory proszkowe

To bardzo prosty inhalator, w który wystarczy włożyć tabletkę lub kapsułkę, a następnie uruchomić urządzenie. Zasada działania jest prosta, jednak nie sprawdzi się u pacjentów niewspółpracujących.

 • Inhalatory membranowe

To kolejne małe, łatwe w obsłudze urządzenia. Ich działanie opiera się o szybko drgającą membranę, przez którą lek jest przelewany, rozbijany i przekształcany w mgiełkę. Sprzęt jest cichy i świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci.

Inhalator – parametry, które powinny zwrócić twoją uwagę

Jak widać, można dość precyzyjnie pogrupować inhalatory. Kategorie zawsze należy dopasowywać do konkretnej dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta: innego podejścia będzie wymagać przewlekła obturacyjna choroba płuc, a innego choroby układu oddechowego, jak choćby zapalenie płuc. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przede wszystkim?

Sprawdź koniecznie:

 • MMAD – uśredniony rozmiar cząsteczek aerozolu – im mniejsza cząstka, tym niżej w drogi oddechowe może zejść; wartość parametru w granicach koło 2-3μm oznacza, że lek dotrze do oskrzeli, oskrzelików, pęcherzyków płucnych,
 • frakcja respirabilna (FPF %) – wartość wskazuje, jaki procent produkowanych cząsteczek ma właściwy rozmiar; im więcej (powyżej 65%), tym lepiej,
 • martwa objętość – ilość płynu pozostającego w komorze po zakończeniu inhalacji,
 • dodatkowe wyposażenie, na przykład końcówki zapewniające możliwość dostosowania nebulizatora do górnych i dolnych dróg oddechowych albo element pozwalający na irygację zatok.

Wszystkie te informacje powinny znaleźć się na opakowaniu – jeśli więc kupujesz inhalator w promocjach apteki, koniecznie zweryfikuj, czym charakteryzuje się sprzęt.

Pamiętaj, nigdy nie rób nebulizacji z dodatkiem olejków eterycznych. Są one świetnym dodatkiem do inhalacji parowych i do pokojowych nawilżaczy, nie nadają się jednak do omawianych zastosowań.

Inhalator dla dzieci – jaki powinien być?

Niezależnie od tego, czy poszukujesz inhalatorów ciśnieniowych czy ultradźwiękowych, konstrukcja sprzętu jest zawsze taka sama. Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzenie inhalacji u dziecka nie jest łatwe, a trudność rośnie, gdy maluch skarży się na przykład na zapalenie oskrzeli. Sprzęt medyczny przeznaczony do inhalacji dróg oddechowych u najmłodszych może więc różnić się:

 • kształtem i kolorem – zabawna forma zwierzątka z pewnością jest ciekawsza niż typowe urządzenie,
 • czasem nebulizacji,
 • cichszym działaniem,
 • odpowiednią wielkością cząstek aerozolu.

Chętnie wybierane są inhalatory z trybem pracy ciągłej. Sprawdzą się, jeśli z urządzenia ma korzystać kilka osób i chcesz uniknąć uciążliwych przerw pomiędzy cyklami inhalacji. To pomocne także, gdy maluch cierpi na przewlekłe infekcje (na przykład przy przeciągających się chorobach dróg oddechowych).

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.