Jak wybrać inhalator dla dziecka? Jakie są rodzaje?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Dzieci nie mają dobrze wykształconej odporności, dlatego często są bardziej podatne na infekcje i przeziębienia. Inhalator dla dziecka jest jednym ze sposobów radzenia sobie z chorobą.

Do czego służy inhalator dla dziecka?

Inhalacje to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Służy on do leczenia wziewnego.  Inhalacje pomagają walczyć nie tylko z przeziębieniem, ale również z alergiami. Wskazaniami do ich przeprowadzenia mogą być katar, kaszel, zapalenie zatok, oskrzeli, płuc, astma, mukowiscydoza czy nawet ataki paniki. Inhalator dla dziecka dostarcza do organizmu dziecka mgiełkę wraz z substancją leczniczą, która łagodzi objawy i przyspiesza powrót do zdrowia.

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów inhalatorów, które różnią się od siebie wielkością, ceną czy sposobem podawania substancji leczniczej. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się:

  • inhalator pneumatyczny – występuje w wersji stacjonarnej i przenośnej. Aerozol wytwarza się przy pomocy wężyka z gumy. Ten rodzaj urządzenia nadaje się do podawania każdego leku;
  • inhalator ultradźwiękowy – substancja lecznicza jest zamieniana w aerozol przy użyciu ultradźwięków. Jest dużych rozmiarów, ale cichy. Nie każdy rodzaj leku może być podawany przy jego użyciu;
  • inhalator membranowy – urządzenie niewielkich rozmiarów. Jest cichy i dość wydajny. Może być wykorzystywany przy aplikacji wielu substancji leczniczych;
  • inhalator ciśnieniowy z pojemnikiem – urządzenie posiada specjalny pojemnik, w którym umieszcza się substancję leczniczą oraz gaz pod ciśnieniem. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wydobywa się określona dawka;
  • inhalator proszkowy – sposób działania ma podobny jak inhalator ciśnieniowy, natomiast zamiast pojemnika substancja lecznicza jest umieszczona w kapsułce, która ulega otwarciu w komorze inhalatora.

Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, jednak przed ich zastosowaniem konieczne jest zapoznanie się z dołączoną instrukcją.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze inhalatora dla dziecka?

Podczas wyboru inhalatora dla dziecka warto kierować się własnymi oczekiwaniami i potrzebami malca. Inhalatory ultradźwiękowe są ciche, dzięki czemu młodsze dzieci się ich nie boją i bez problemu z nich korzystają. Ważna jest również długość kabla, która umożliwia swobodne poruszanie się dziecka podczas inhalacji. Im dłuższy, tym lepiej.

Poszukując odpowiedniego produktu, warto zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład jego wyposażenia. Powinien mieć ustnik, a także przynajmniej jedną maseczkę. Najlepiej jednak, żeby były dwie maseczki – jedna przeznaczona dla dzieci, a druga dla dorosłych. Noworodki potrzebują specjalnego smoczka zamiast ustnika, który umożliwi im wdychanie substancji leczniczej.

Podczas wyboru należy pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj urządzenia nadaje się do każdej substancji leczniczej. Należy wziąć to pod uwagę przed zakupem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.