Dobry pediatra to niekoniecznie taki, który szybko wyleczy infekcję, stosując zbyt agresywne metody leczenia. To specjalista, który widząc pacjenta, patrzy szerzej. Nie tylko w perspektywie kilku dni, ale kilku miesięcy, a nawet lat. Dobry lekarz będzie dbał o zdrowie dziecka, zwracając również uwagę na profilaktykę. Spojrzy na pacjenta holistycznie, a nie tylko z perspektywy jednej nieprawidłowości. Jak
wybrać dobrego pediatrę? To już niestety nie jest takie proste!
Podobne priorytety
Ludzie są różni i mają różne oczekiwania. Jedni chcą szybkiego działania i natychmiastowych efektów. Inni wolą poczekać dłużej, ale nie sięgać po środki o długiej liście skutków ubocznych. Są tacy, którzy wybierają tylko naturalne metody oraz nienaturalne – kiedy to absolutnie jest konieczne. I tacy, którzy sięgają po nowoczesne metody leczenia, im lepsze, bardziej innowacyjne tym lepiej. Nie ma zgody w tym temacie. Każdy z nas jest inny.
Dlatego warto mieć świadomość swoich oczekiwań i szukać lekarza, który będzie podobnie patrzył na świat. Chodzi o to, żeby zbudować wspólny front na mocnym zaufaniu.
Trzeba ufać
Żeby móc mówić o skutecznej terapii, trzeba mieć zaufanie do lekarza. Jeśli tego zaufania brakuje, pacjent nie stosuje się do zaleceń. Najczęściej powątpiewa, szuka innych rozwiązań. Nie postępuje tak, jak lekarz zaleca, kłamie – wprost lub jest tak zestresowany, że właściwie nie wie, co jest prawdą.
Zaufanie to podstawa dobrej terapii. Tylko w atmosferze spokoju, akceptacji można osiągnąć oczekiwane efekty. Poza tym każda terapia potrzebuje czasu i nierzadko cierpliwości. Jeśli ich nie będziemy mieli, to trudno oczekiwać, że osiągniemy to, co w danej sytuacji jest możliwe.
Stąd wielu ekspertów twierdzi, że nie tak ważny jest wybór dobrego lekarza, co nasze podejście do eksperta. Powinniśmy lekarzowi ufać. Co nie zmienia faktu, że mamy prawo (a nawet obowiązek) w pewnych sytuacjach się konsultować z innym specjalistą, po prostu mówiąc „sprawdzam”.
Jak wybrać dobrego pediatrę? Dostępność
Jak wybrać dobrego pediatrę? Oczywiście liczy się dostępność. To, czy w razie potrzeby będziemy mogli udać się na wizytę z dzieckiem: czy lekarz jest codziennie w pracy, czy w nagłych sytuacjach pozwala do siebie dzwonić, czy udostępnia numer telefonu. Częściej taki dobry kontakt oferują lekarze przyjmujący prywatnie, jednak bywa różnie, czasami opcja ta jest dostępna także od specjalisty z przychodni.
Dostępność to kwestia priorytetowa. U dzieci choroby pojawiają się nagle, mają często trudny do przewidzenia przebieg. Możliwość konsultacji i rozwiania ewentualnych wątpliwości jest w takim wypadku na wagę złota.
Czy lekarz słucha i ma czas?
Nie ma chyba nic gorszego niż brak czasu i pośpiech na wizycie. Lekarz wprowadzający nerwową atmosferę, patrzący na zegar, przerywający w pół słowa, niepozwalający wypowiedzieć się – nie wzbudza zaufania. Podobnie jak specjalista, który bagatelizuje sugestie i obserwacje rodziców. Nikt nie zna tak dobrze dziecka jak jego rodzic. Jeśli mama czy tata o czymś mówią, to oznacza to, że to ich
martwi. Oczywiście, że żaden lekarz nie ma nieograniczonego czasu i czasami z różnych powodów nie da się kontynuować dyskusji tak długo, jak oczekuje tego rodzic. Kluczem do sukcesu jest na pewno docenienie tego, co rodzic mówi i nie ignorowanie sugestii. Mama czy tata chcą być traktowani poważnie, poczucie, że ich komentarze są puszczane mimo uszu, sprawia, że tracą oni zaufanie. Poza tym
specjalista, który jest nerwowy, spięty, i nie chce słuchać, zazwyczaj nie wzbudza sympatii. Współpraca z nim jest już od początku utrudniona.
Dobry lekarz to czujny lekarz. Taki, który zwraca uwagę na szczegóły. Nie bagatelizuje problemu, ale też niepotrzebnie go nie rozdmuchuje. Zwraca uwagę na możliwe zagrożenia, ale nie straszy nimi niepotrzebnie. Spokojny, wyważony lekarz jest na wagę złota.
Czy odnosi się z szacunkiem?
Na drodze wyboru dobrego pediatry podstawowy czynnik to szacunek. Mianowicie to, czy lekarz odnosi się z szacunkiem do rodzica i małego pacjenta. Tego nie da się udawać, to po prostu czuć. Niektórzy specjaliści mają doskonały kontakt z małymi pacjentami, są uśmiechnięci, przyjacielscy, potrafią wprowadzić taką atmosferę, że zarówno osoba dorosła, jak i dziecko – większe lub mniejsze – czuje się
zaopiekowane. Komfort badania ma tu ogromne znaczenie, podobnie jak przyjazna atmosfera, w której odbywa się cała wizyta.
Czy patrzy holistycznie?
Dobry lekarz to taki, który patrzy nie tylko na organ objęty chorobą, ale holistycznie. Uwzględnia różne czynniki mające wpływ na to, że dziecko choruje. Zleca nie tylko leki działające doraźnie, ale zwraca uwagę na dietę i styl życia. Uwzględnia poza potrzebami fizycznymi również te duchowe – podkreślając wagę stresu, napięcia w codziennym życiu.
Dobry lekarz to specjalista, który bierze pod uwagę prawdziwe dobro pacjenta. Nie tylko rozwiązuje jeden problem, generując kilka następnych, ale starannie waży, co w danej sytuacji jest najlepsze, oceniając bilans zysków i strat.
Komentarze