Jak wspomóc wzrost dziecka?

Czy wzrost dziecka jest zależny tylko od genów i niewiele można w tym temacie zrobić? A może istnieją metody wspomagania wzrostu dziecka? Oto najnowsze, aktualne informacje na temat, jak wspomóc wzrost dziecka.

Jak wspomóc wzrost dziecka?

Jak wspomóc wzrost dziecka? Nie wypisuj dziecka z wf-u

Chcesz, żeby dziecko urosło? Nie rezygnuj (bez wyraźnych, medycznych wskazań) z aktywności fizycznej. Odpuszczanie lekcji wychowania fizycznego to jak strzał w kolano.

Najnowsze wyniki badań potwierdzają bowiem, że ćwiczenia, zwłaszcza te systematyczne, nie tylko minimalizują stres, wyciszają i relaksują, pozytywnie wpływając na nastrój, ale przede wszystkim aktywują organizm do wzrostu. Sport sprawia, że podnosi się poziom hormonu wzrostu, a ten pomaga w osiąganiu optymalnego wzrostu.

Zadbaj o sen

Drugie bardzo ważne zagadnienie, niestety często zaniedbywane to sen. Należy zwrócić uwagę na nocny odpoczynek, który powinien być wystarczająco długi i dobrej jakości.

Dlaczego? Bo właśnie w trakcie snu wydziela się hormon wzrostu – szczególnie tuż po zaśnięciu i w trakcie fazy snu głębokiego.

Uwaga! Niektóre dzieci w intensywnym fazie wzrostu śpią niewiele. To dlatego, że jako nastolatki uważają, że nie potrzebują snu. Chodzą spać późno i wcześnie wstają do szkoły. Niestety może to destabilizować wydzielanie hormonu wzrostu. Okazuje się, że
wdrożenie praktyki wcześniejszego kładzenia się spać wydłuża czas snu i pomaga w dobrym rozwoju.

Warto, choć to w praktyce bywa trudne, wprowadzić również zasadę nieużywania urządzeń elektrycznych przed snem. Niestety niebieskie światło emitowane z tabletów, telefonów może skutecznie utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu.

Na sen negatywnie mogą wpływać również nagromadzone w dzień stresy – powodując wybudzanie ze snu i de facto odbierając szansę na wysoką produkcję hormonu wzrostu.

Warto zwrócić także uwagę na wady zgryzu – prowadzące do zbyt mocnego zaciskania szczęk, zgrzytania, chrapania, a nawet bezdechów. To wszystko może utrudniać nocny odpoczynek i źle wpływać na gospodarkę hormonalną.

Równowaga. Spokój

Dziecko najlepiej się rozwija w domu, w którym ma spokój i dobre warunki do wzrostu. Nie ma niepewności, jest regularny rytm dnia. Dzięki temu dziecko czuje się kochane (to nie to samo, co określenie, że rodzice kochają dziecko). Mama i tata spędzają czas z dzieckiem,
dbają o jego dobre samopoczucie: zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Atmosfera w domu ma wpływ na rozwój dziecka. To nie mit. Zostało to udowodnione: w rodzinach, w których jest miłość i spokój dzieci mają lepsze warunki do wzrostu.

Oczywiście liczą się także takie aspekty, jak dobre warunki do snu – wygodne, wystarczająco duże łóżko, zaciemniony pokój i brak rozpraszaczy, które mogłyby wybudzać dziecko ze snu.

Odpowiednia dieta

W procesie wzrostu znaczenie ma również dieta. Powinna być ona zbilansowana, różnorodna, bogata w witaminy i mikroelementy. Co istotne, należy zadbać o to, by dieta była wolna od negatywnie wpływających na wzrost składników, na przykład nadmiaru cukru, który niestety spowalnia produkcję hormonu wzrostu!

Cukry proste pochodzące ze słodyczy sprawiają, że dochodzi do nadmiernego wydzielania insuliny oraz w konsekwencji blokady kluczowej dla wzrostu produkcji hormonu wzrostu.

Jesz słodko, możesz nie urosnąć – tak to w uproszczeniu działa!

Poza słodyczami warto wykluczyć z diety produkty wysoko przetworzone. Zadbać o odpowiednią podaż witamin, zwłaszcza witaminy D – tę należy suplementować w odpowiedniej dawce.

Zdiagnozowanie problemów

Jak wspomóc wzrost dziecka? Na pewno zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne, w tym nietolerancje pokarmowe.

Niestety niewykryte choroby mogą skutecznie blokować zdrowy wzrost dziecka. Brak diagnozy może sprawić, że dziecko nie osiągnie swojego optymalnego wzrostu. Warto mieć to na uwadze i nie bagatelizować objawów oraz nie uciszać intuicji. Jeśli dziecko w
nieprawidłowy sposób trawi, miewa częste bóle, na przykład brzucha, jest rozdrażnione, nerwowe, ma wysypki, warto poszukać odpowiedzi na pytanie – co szkodzi dziecku.

Wizyta u dobrego specjalisty może pomóc. Czasami problemy ze wzrostem wynikają z chorób jelit, alergii, celiakii, chorób nerki, serca, czy innych dolegliwości.

Jak wspomóc wzrost dziecka? Wizyta u lekarza

Jeśli dziecko słabo rośnie, warto skonsultować się z lekarzem. Dobrze ocenić postęp wzrastania dziecka na siatce centylowej. Jeśli dziecko dotąd rosło równomiernie i nagle „zatrzymało się” , wskazane jest sprawdzić, jaka jest przyczyna. Spadnięcie z siatki wzrostu z poziomu 90 centyla na 50 centyl powinno zawsze być sygnałem alarmowym. Z drugiej strony warto również mieć świadomość fizjologicznych zmian – w tym obserwowanym skokom rozwojowym, na przykład w okresie dojrzewania.

Żeby zauważyć ewentualne nieprawidłowości, warto dziecko systematycznie ważyć i mierzyć.

Wszelkie wątpliwości dobrze omówić z lekarzem. Dzięki temu w razie, gdy okaże się to konieczne, specjalista poda dziecku hormon wzrostu, który pomoże w naturalnym wzrastaniu.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*