Jak witaminy z grupy B wpływają na układ hormonalny kobiet?

Na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu składa się wiele elementów. Za przepływ informacji pomiędzy organami i dobre samopoczucie odpowiada układ hormonalny. Zarówno nadmiar, jak i niedobór hormonów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, np. zaburzeń płodności, zespołu policystycznych jajników, dolegliwości o podłożu neurologicznym czy stanów zapalnych skóry. Aby zadbać o właściwy poziom hormonów nierzadko trzeba sięgać po dodatkową suplementację, zwłaszcza witaminami z grupy B. Jak witaminy z grupy B wpływają więc na układ hormonalny kobiet?

Jak witaminy z grupy B wpływają na układ hormonalny kobiet?

Witaminy z grupy B – jaką rolę pełnią w organizmie?

Witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu. Zalicza się do nich 8 związków o podobnej budowie, które są rozpuszczalne w wodzie. Niestety, żadna z tych witamin nie jest samodzielnie wytwarzana przez ludzki organizm, dlatego trzeba je przyjmować wraz z pożywieniem lub zadbać o codzienną suplementację. Witaminy z grupy B przede wszystkim oddziałują na właściwą pracę mózgu i całego układu nerwowego. Biorą udział w syntezie hormonów płciowych, regulują ich poziom i wpływają na lepsze samopoczucie. Odpowiadają również za regularność miesiączek oraz pozwalają zapobiegać problemom skórnym związanym z wahaniem hormonów. Dodatkowo ułatwiają regenerację organizmu, obniżają poziom cholesterolu i uczestniczą w procesach metabolicznych. Niedobór witamin z grupy B może więc mieć poważne konsekwencja zdrowotne, również dla kobiet planujących zajść w ciążę. Co istotne, skutki deficytu tych witamin często widoczne są po dłuższym czasie, nierzadko dopiero po 2-3 latach. 

Witamina B5 – dla prawidłowej syntezy hormonów

Witamina B5, czyli kwas pantotenowy jest niezwykle cenną substancją, która uczestniczy w prawidłowej syntezie hormonów. Ponadto przyczynia się do utrzymania odpowiedniego metabolizmu energetycznego, dobrego stanu skóry i włosów, a także wpływa na pracę układu nerwowego. Niedobór tego składnika w organizmie może doprowadzić do wahania poziomu hormonów, zahamowania wzrostu, pogorszenia się samopoczucia, spadku poziomu cukru, częstych skurczy i nudności.

Witaminy B6 i B12 – dla regulacji aktywności hormonalnej

Witaminy B6 i B12 zwiększają wchłanialność inozytoli, czyli substancji, które bezpośrednio biorą udział w syntezie hormonów GnRH, TSH oraz są niezbędne do właściwego wzrostu komórek jajowych. Dodatkowo witamina B6, zwana pirydoksyną w dużym stopniu przyczynia się do unormowania aktywności hormonalnej. Reguluje również ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę serca, niweluje wypadanie włosów i zwiększa wchłanialność magnezu. Z kolei witamina B12, czyli kobalamina odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, pozwala zachować prawidłowy nastrój oraz tworzy materiał genetyczny u zarodka. Deficyt tych substancji prowadzi do poważnych dolegliwości zdrowotnych, a nawet nieodwracalnych zaburzeń ze strony układu nerwowego.

Witamina B9 – niezbędna dla kobiet w wieku rozrodczym

Wszystkie kobiety, zwłaszcza te w wieku rozrodczym powinny uwzględnić w swojej codziennej suplementacji kwas foliowy, czyli witaminę B9. Zapobiega ona bowiem uszkodzeniom cewy moczowej, wpływa na prawidłowy rozwój płodu, odpowiada za właściwy przebieg ciąży, a także uczestniczy w procesie podziału komórek jajowych. Ponadto skutecznie wspiera układ nerwowy. Warto zwrócić uwagę, że niedobór kwasu foliowego w kobiecym organizmie przyczynia się do uszkodzeń układu nerwowego płodu, zwiększa ryzyko wystąpienia wad genetycznych oraz może doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń neurologicznych. 

Witaminy z grupy B mają wyjątkowo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu hormonalnego i nerwowego. Ich niedobór okaże się jednak najbardziej niebezpieczny dla kobiet planujących ciążę lub już spodziewających się dziecka, bowiem substancje te bezpośrednio oddziałują na rozwój płodu. Oczywiście witaminy z grupy B najlepiej przyjmować wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą, jednak w razie większych deficytów można sięgnąć po sprawdzone suplementy lub leki dostępne w aptekach.

Bibliografia:Case H.S., Ciąża i witaminy, Oficyna Wydawnicza Aba 2017.Gottfried S., Dieta 7 hormonów, Wydawnictwo Znak 2021.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*