Jak urządzić pokój dla dziecka? Ciekawe motywy

Wybór odpowiedniego wystroju dziecięcego pokoju jest o wiele poważniejszym zadaniem, niż się początkowo wydaje. To miejsce, w którym najmłodsi spędzają większość czasu między zabawą, relaksem i nauką. To pokój, w którym będą dorastać. Jak urządzić pokój dla dziecka?

Istnieje wiele składowych, za pomocą których kształcimy i wychowujemy dzieci, a środowisko i atmosfera miejsca w którym przebywają, stanowi jeden z nich. Możemy w ten sposób wpływać na postrzeganie świata przez nasze pociechy, dlatego nie należy lekceważyć znaczenia pokoju, w którym przebywają.

Jakie są najnowsze trendy królujące w wystroju dziecięcych pokojów, które mogą zainspirować Cię w tym ważnym wyborze?

jak urządzić pokój dla dziecka

Jak urządzić pokój dla dziecka? Motyw przyrodniczy

Pokoje o tematyce przyrodniczej to świetny sposób na przybliżenie dzieci do piękna świata, który czeka na nich na zewnątrz i do uczenia ich szacunku dla otoczenia.

Pokoje w stylu morskim w kolorach od niebieskiego do białego są bardzo modne. Motyw morza jest w stanie oddać otoczeniu poczucie spokoju i harmonii a także przygody i odkrywania.

Innym pięknym, bardzo aktualnym trendem jest styl wyspy: z tapetami lub panelami ściennymi, które przypominają palmy. Do tego można dodać akcesoria z wikliny i elementy takie jak małe deski surfingowe, pluszowe delfiny i flamingi – w kojących i żywych kolorach jednocześnie.

Innym przejawem tego trendu będzie wystrój w stylu górskim, ze ścianami przypominającymi padający śnieg, w odcieniach lodu: białym i jasno błękitnym, z dodatkiem przedmiotów, które odzwierciedlają pasję dziecka do jazdy na nartach i snowboardu. Dodatek pluszaków typu małe białe niedźwiadki dopełni całości. Możemy w ten sposób stworzyć urokliwy pokój dzięki magii śniegu oraz stymulować dziecięcą tęsknotę za przygodą. Przybliżymy też najmłodszych do szacunku i miłości natury.

Farby użyte w pomieszczeniu powinny być nietoksyczne i jednoskładnikowe, po to by uniknąć obecności rozpuszczalników i ewentualnych metali ciężkich.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Sala edukacyjna

Dlaczego nie zacząć stymulować dziecięcego intelektu i ciekawości, rozpoczynając od tego, co znajdą w swoim pokoju?

Maria Montessori mocno wierzyła, że w idealnym dziecięcym środowisku wszystko powinno funkcjonować tak, aby rozwijać nasze pociechy. Najmłodsi powinni być w stanie swobodnie poruszać się między meblami. Wchodzić w interakcje, bawić się dzięki temu, co znajdą w sypialni: elementy wyposażenia pokoju są dla nich pierwszym bodźcem i na pewno najlepszym.

Ta myśl pedagogiczna jest nadal ważna do dziś i brana pod uwagę w najnowszych trendach przy projektowaniu miejsca dla dzieci w mieszkaniu.

Meble zgodnie z tym trendem powinny być zaprojektowane w ten sposób, aby dziecko mogło ich używać bez pomocy rodzica, z uszanowaniem proporcji dziecka. Gwarantuje to jemu wolność i nieskrępowaną mobilność, ale przede wszystkim sprzyja niezależności i rozwojowi osobistemu. To również pobudza potrzebę dbania o swoje środowisko oraz utrzymania go w czystości i porządku.
Przykładem takiego elementu meblowego jest niskie łóżko (maksymalnie 20-25 centymetrów od ziemi), które eliminuje zależność od rodzica i stymuluje autonomię, bez tworzenia problemów związanych z bezpieczeństwem.

Inna propozycja to wykorzystanie otwartych  szaf, które stymulują dzieci i dają im możliwość znalezienia swoich ubrań samodzielnie, ponieważ mają je dosłownie przed sobą. Niskie biblioteczki i półki są przydatne nie tylko do zabawek i gier, ale także do przechowywania książek widocznych z przodu. Posiadanie wszystkich okładek ułożonych od frontu pozwala maluchom rozpoznać swoje książki, nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać.

Zabawki powinny znajdować się zawsze pod ręką i mieć swoje miejsce w pojemnikach, co zachęci dzieci do utrzymania ich w porządku.

Oprócz powyższych, alternatywne elementy wyposażenia mogą być wykorzystane do zapewnienia odpowiednich bodźców wizualnych: na przykład, panele samoprzylepne mogą być stosowane na ścianach jako mapy lub litery alfabetu, lub można powiesić planety na suficie i używać kuli ziemskiej jako lampki nocnej.

Kreatywna przestrzeń

Wśród nowych trendów w pokojach dziecięcych znajdują się coraz bardziej niekonwencjonalne rozwiązania, które zaskakują zarówno dzieci, jak i przyjaciół (i ich rodziców), którzy odwiedzają je na co dzień.

Mówimy o pomysłach, takich jak cała biała ściana, która została pomalowana zmywalną farbą. Na niej dziecko może rysować do woli co chce. Z pewnością jest to świetny sposób, aby dać dzieciom przestrzeń, w której „wyrażają siebie”, bez wpływu na nowo malowane ściany.

Można być  kreatywnym i oryginalnym na wiele różnych sposobów. Na przykład w małej przestrzeni antresoli z umieszczonym tam łóżkiem, do której prowadzą schody, można zaaranżować je tak, że staną się jednocześnie otwartym regałem.

Inny przykład: zamiast klasycznego ułożenia żarówek, należy je zaaranżować w ten sposób jakby były kwiatami przyczepionymi do gałęzi drzewa, które można umieścić gdziekolwiek chcesz w sypialni, na ścianie czy suficie.

Jeśli masz do wykorzystania dużą przestrzeń, dobrze by było pomyśleć o huśtawce  przymocowanej do sufitu. To element, który z pewnością zadziwi Twoje dzieci i tych, którzy przyjdą bawić się z nimi.

Czy masz dwoje dzieci zajmujące jeden pokój? Możesz wtedy inaczej pokolorować i umeblować dwie połówki sypialni. W ten sposób stworzysz piękną grę kolorów i pomożesz w kształtowaniu się indywidualnych tożsamości najmłodszych członków rodziny.

Jak wybrać odpowiednią aranżację pokoju dziecięcego?

Jak wykazaliśmy powyżej, dzięki najnowszym trendom istnieje wiele sposobów aby wspaniale urządzić sypialnię swoich dzieci.
Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przy projekcie trzy główne cele:

  • Optymalizacja przestrzeni pod kątem bezpieczeństwa;
  • Dać wolną rękę fantazji;
  • Zapewnić dzieciom odpowiednie bodźce.
  • Wybór wystroju pokoju jest ważnym zadaniem i nie należy go lekceważyć. Ponieważ tworzymy w ten sposób  środowisko, w którym nasze dzieci spędzają sporą część swojego dnia.
  • Właściwa aranżacja przestrzeni przybliża ich do świata wokół nich i obowiązków. Pomaga im zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku, prowadzi w kierunku poczucia porządku i utrzymywania ładu wokół siebie. Pobudza umysł i skłania do wyrażania tego, kim naprawdę są.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*