Jak uczyć dzieci matematyki? Grać w gry!

Mówią, że matematyka jest królową nauk. I mają rację. Niestety polscy uczniowie mają ogromne problemy z przyswojeniem wiadomości matematycznych. To właśnie z tego przedmiotu podczas egzaminów uzyskują najniższe noty, to właśnie matematyka na maturze sprawia najwięcej trudności. A raz powstałe zaległości trudno nadrobić. Dlatego tak ważne jest, by mądrze wspierać dzieci w nauce. A w tym mogą pomóc gry!

Po co nam matematyka?

  • matematyka wspiera logiczne myślenie
  • wspomaga rozwój mózgu,
  • uczy samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Najlepsze efekty w nauce uzyskujemy, gdy mózg się bawi. Wtedy najszybciej się uczy. Dlatego nauka matematyki powinna bazować w mniejszym stopniu na abstrakcyjnych zapisach liczb, a w większym na konkretnych doświadczeniach, co umożliwiają gry planszowe.

nauka matematyki

W jaki gry grać, żeby dzieci uczyć matematyki?

  • Monstermania – to gra polegająca na łączeniu kolorowych stworów mackami. Istnieje mnóstwo możliwości. Im więcej uda się przyłączyć macek, tym lepszy wynik i większa szansa na wygraną. Gra dobra już dla pięciolatków, od dwóch do pięciu graczy, czas gry 20 minut. Polecamy. Proste zasady i mnóstwo frajdy.
  • Bubbles – ciekawa i prosta gra ćwicząca refleks, a także spostrzegawczość. Polega na wyrzucaniu kolorowymi kostkami liczb, a następnie dopasowywaniu do nich kart z bąbelkami. Bąbelki różnią się kolorem i wielkością. Kto szybciej dobierze odpowiednią kartę, ten wygrywa w danym rozdaniu. Gra polecana dla dzieci od sześciu lat, dla dwóch do czterech osób, czas rozgrywki 15 minut.
  • Digit – spokojna i wciągająca gra, polegająca na takim przekładaniu jednego patyczka, by uzyskać wzór przedstawiony na karcie. Żeby rozgrywka była ciekawsza, liczą się odbicia lustrzane, odwrócone. Warto pograć, żeby nieco rozruszać mózg, a przede wszystkim ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną. Gra polecana dla dzieci powyżej ósmego roku życia, dla 1 do 4 graczy (dziecko może grać samo!). Czas gry 25 minut.
  • Chicken Out – gra dla dzieci od 7 roku życia, polega na dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu, w taki sposób, by nie przekroczyć 21, a skutecznie policzyć biegające kurczaki.

Przeczytaj 10 najlepszych gier dla pięciolatka.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.