Jak uchronić dziecko przed wszami?

Mamy XXI wiek, a borykamy się z problemami znanymi już setki lat temu. Jednym z nich jest wszawica. Wraz z nowym rokiem szkolnym w wielu szkołach i przedszkolach wywieszone zostało ogłoszenie informujące rodziców o przypadkach wszawicy wśród dzieci. I jak bumerang wraca pytanie – jak uchronić dziecko przed wszami? Czy jest to w ogóle możliwe?

Wszawica nadal obecna!

Ostrzeżenia przed wszawicą powtarzane są niemal każdego roku. Na drzwiach szkół i przedszkoli wywieszane są komunikaty, uwrażliwiające rodziców dzieci.

Tępienie choroby nie jest jednak proste, bo problem szybko się szerzy. Wstydliwy wymiar dolegliwości sprawia, że wielu rodziców nie informuje o zarażeniu dziecka, stąd trudniej o ograniczenie źródła zakażenia.

Jak często występuje wszawica w przedszkolach i szkołach? Niestety skala zjawiska nie jest znana, ponieważ od 2009 roku nie ma prawnego obowiązku zgłaszania przypadków wszawicy do sanepidu. Niektóre źródła wskazuje, że wszawica może być w co drugiej podstawówce (informował o tym na przykład Inspektor Sanitarny z Warszawy).

jak uchronić dziecko przed wszami

Jak uchronić dziecko przed wszami? Uczul dziecko, wdroż pewne zasady

Wszawica to choroba, którą można się błyskawicznie zarazić. Nie potrzeba wiele, by na skórę dziecka przedostał się owad przypominający wyglądem ziarno sezamu. To wystarczy, by zaczął żywić się krwią człowieka i składać jaja na skórze głowy, w ten sposób błyskawicznie się rozmnażając.

Nie można się łudzić, że przed zachorowaniem uchroni nas higiena osobista. Wszy równie często adaptują się na czystych, jak i na brudnych głowach. Szczególnie często bytują na skórze głowy najmłodszych dzieci na co dzień przebywających w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, żłobkach i szkołach (szczególnie w młodszych klasach).

Co zatem robić?

 • uczul dziecko, by nie pożyczało nikomu swojej czapki, czy szalika,
 • porozmawiaj z dzieckiem, by nie zbliżało głowy do głowy innych dzieci, zwłaszcza w okresach, kiedy dyrekcja szkoła czy przedszkola informuje o przypadkach wszawicy (wszawicą można się zarazić tylko przez bezpośredni kontakt głowy do głowy),
 • zwróć uwagę dziecku, żeby nie pożyczało swojego ręcznika, grzebienia, gumki do włosów czy czepka na basenie.

Przeglądaj głowę dziecka

Bardzo istotne jest, by systematycznie przeglądać skórę głowy dziecka, zwracając uwagę, czy nie znajdują się na niej charakterystyczne grudki. Warto ich szukać także za uszami czy na karku, bo tam często bytują wszy. Dobrze robić przegląd skóry dziecka po każdym myciu włosów.

Szybkie zorientowanie się, że na skórze zaległy się wszy, pozwoli na sprawne ich usunięcie. Jest to stosunkowo proste. W aptekach jest cała gama środków na wszy dostępnych bez recepty.

Jak uchronić dziecko przed wszami?

Oprócz uczulenia dziecka, jak chronić się przed pasożytami, można rozważyć zakup środków, które odstraszają owady. W sprzedaży znajdują się:

 • specjalne spraye do użycia na włosy, odstraszające wszy,
 • gumki do włosów nasączone specjalnymi olejkami, które mają chronić przed wszami,
 • należy codziennie dokładnie szczotkować włosy,
 • przynajmniej raz w tygodniu myć włosy dziecka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Michalina Michalina

  No ja mam wątpliwości czy sprawdzając setki głów taka pielęgniarka sama nie przeniesie wszy na moje dziecko np na rękawie fartucha. Mówię o fartuchu bo żywie nadzieję, że zmienia rękawiczki za każdym razem, chociaż wiadomo różnie to bywa tym bardziej, że rodzic nie patrzy.

 2. Ania Ania

  Myślę, że wystarczy ŻYĆ z dzieckiem. Jakim rodzicem trzeba być, żeby samemu nie zauważyć u dziecka problemu wszy… Tu żadna pielęgniarka nie pomoże, jak rodzić ma w d… swoje dziecko.

 3. Krystyna Krystyna

  U nas niestety jest większy problem. Szkoła prywatna, a w jednej klasie chodzi dziewczynka, która ma wiecznie wszy, a dyrekcja nie jest w stanie nic więcej zrobić bo prawo zabrania jakiejkolwiek większej reakcji (jednak mi się wydaje, że to jest bardziej zamiatanie sprawy pod dywan)

Polecane tematy