Jak ubrać noworodka na spacer, żeby nie przesadzić?

Pierwsze dni z noworodkiem są pełne emocji. Szczególnie sporych, jeśli przyszło na świat nasze pierwsze dziecko i mamy z tego powodu mnóstwo pytań. Jednym z nich jest to, jak ubrać noworodka na spacer, by nie przegrzać dziecka oraz by nie dopuścić do wychłodzenia?

Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała noworodka

Dziecko tuż po urodzeniu nie jest wyposażone w prawidłowe mechanizmy utrzymania właściwej temperatury ciała. Noworodek jest bardziej podatny na wychłodzenie z powodu wysokiego stosunku powierzchni skóry do wagi ciała. Dodatkowo nie do końca wyspecjalizowana skóra szybciej traci wodę, co powoduje dużą utratę ciepła. Noworodek nie ma też wystarczającej podskórnej warstwy tłuszczowej, która stanowiłaby dobrą izolację cieplną, ma też niską zdolność do prawidłowej regulacji przepływu krwi przez skórę.

Z tych powodów łatwo może dojść do nadmiernego wychłodzenia ciała noworodka. Podatność ta nie powinna jednak stanowić powodu do nadmiernego lęku i zakładania na ciało dziecka tak na wszelki wypadek zbyt wielu warstw odzieży. Nie jest to bowiem strategia dobra, bo zbyt grube ubieranie wcale nie sprzyja dziecku. Naocznym skutkiem tego typu działań mogą być potówki. A także po prostu płacz i irytacja…

Mając na uwadze to, co powyżej, warto po prostu uważać i kontrolować, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło. Należy to sprawdzać nie na stopkach czy dłoniach dziecka, ale na karku. Ciepła i sucha skóra w tym miejscu, to dobry sygnał. Jeśli z kolei kark jest rozgrzany i spocony, maluszkowi jest za gorąco. Natomiast jeśli jest chłodny, za zimno.

jak ubrać noworodka na spacer

Jak ubrać noworodka na spacer?

Jak zatem ubrać noworodka na spacer, żeby dziecko doświadczało komfortu cieplnego, ale żeby nie było przegrzane i żeby nie zmarzło?

  • Kluczowa jest obserwacja dziecka i sprawdzanie karku maluszka.
  • Każde dziecko jest inne i może nieco inaczej odczuwać temperaturę (duże znaczenie ma waga i budowa ciała).

Ogólna zasada jest taka, że niemowlę powinno mieć o jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła. W przypadku noworodka warto mieć pod ręką jeszcze dodatkową cienką warstwę. Z tego powodu, że dziecko do 2 miesiąca życia zazwyczaj źle radzi sobie z termoregulacją, potrzebuje czasu, by wykształciły się prawidłowe mechanizmy w tym zakresie, które czynią maluszka znacznie mniej podatnego na niekorzystne zmiany.

Podobnie w drugą stronę. Noworodek może nie tylko zmarznąć, może mu być także za gorąco. Gdy na zewnątrz jest upał i nam dorosłym jest gorąco, maluszkowi również jest ciepło. Warto zauważyć, że dziecko leżące w gondoli będzie odczuwało jeszcze wyższą temperaturę, dlatego w ciepły dzień warto złożyć budkę. Nie jest wskazane zasłanianie budki pieluszką, co sprawia, że w wózku dramatycznie rośnie temperatura i robi się to niebezpieczne. Dlatego gdy mamy lato i temperatury rosną, noworodkowi wystarczy cienka bluzeczka bawełniana lub body z krótkim rękawkiem i pieluszka. Nie musimy maluszkowi zakładać czapeczki czy skarpetek.

Gdy zaczyna padać, warto odkryć wózek. Jednak uwaga, założona na wózek foliowa powłoka mocno podnosi temperaturę w środku.

Jak ubrać noworodka? Temperatura odczuwalna

Istotne jest zwrócenie uwagi nie tylko na temperaturę, którą wskazuje termometr, ale przede wszystkim na to, jak jest ona odczuwalna. Zdarza się, że z powodu np. silnych podmuchów wiatru odczuwalna temperatura jest znacznie niższa.

W upalne dni lepiej na spacer wybierać się rankiem i pod wieczór. Natomiast zimą, gdy temperatura nie rozpieszcza, najlepszą porą będzie godzina 13-15, gdy jest najcieplej.

Najlepiej na cebulkę

Jak ubrać noworodka na spacer? Najlepiej na cebulkę. W ten sposób będziemy mogli, w razie potrzeby, rozebrać dziecko. Gdy zrobi się chłodniej, wystarczy dodatkowy kocyk.

Najważniejsza będzie obserwacja maluszka i kontrola jego karku. Noworodek nie powie nam, że jest mu zimno czy gorąco, to rodzic poprzez skupienie się na maluszku, może to stwierdzić i w razie potrzeby reagować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.