Na profilu Centrum Dr Ozimek pojawił się ciekawy post dotyczący bananów. A właściwie ich końcówek. Czy to prawda, że trzeba odkrajać końcówki bananów, żeby chronić się przed groźną chorobą wywołaną przez lamblie?
Okazuje się, że nie! Lekarze obalają ten mit. Jedząc banany, nie zarazimy się pasożytami!
Mit o bananach
Panuje mit jakoby w bananach gromadziły się groźne pasożyty. To właśnie z obawy przed nimi zaleca się odkrajać co najmniej 3 cm z każdej końcówki banana, by przypadkiem nie spożyć lamblii i nie zachorować na lambliozę. Czy to prawda?
Okazuje się, że nie. I nie ma żadnych wątpliwości, że to nieprawda.
To mit
Jedząc banany z końcówkami, tymi czarnymi chudszymi fragmentami na końcu, nie zrobimy sobie krzywdy.
Przeprowadzono testy, sprawdzono banany. Nie wykryto w nich lamblii. Nie ma żadnych źródeł naukowych, które by wskazywały, że w owocach są pasożyty. Bo jak miałyby się tam dostać?
Lambliozy (a właściwie giardiozy) możemy się nabawić tylko poprzez niestosowanie się do zasad higieny. Zarażamy się, połykając cysty znajdujące się w kale. Mogą być one przeniesione za pośrednictwem brudnych rąk na warzywa, owoce, czy do wody. Niestety cysty roznoszone są też przez owady, na przykład muchy. Wystarczy, że owad usiądzie na kał, w którym znajdują się cysty, a później przeniesie je na pożywienie i problem gotowy.
Jak zatem chronić się przed lambliami?
Przede wszystkim należy myć dokładnie spożywane owoce i warzywa. Dokładnie myć ręce po wizycie w toalecie. Nie pić wody z niesprawdzonych źródeł, a także chronić pokarm przed owadami. Na rynku są specjalne osłonki, które wystarczy nałożyć na talerz z produktami spożywczymi.
Doskonale sprawdzają się podczas jedzenia na świeżym powietrzu. Nie należy się bać bananów. To wartościowy owoc, bogaty w witaminę A, karotenoidy, witaminę C, B6. Banany są dobrym źródłem antyoksydantów chroniących przed negatywnym wpływem wolnych rodników i przed stresem antyoksydacyjnym.
Komentarze