Jak szybko rosną dzieci?

Odpowiedź na to, jak szybko rosną dzieci jest u samych podstaw trudna. Dużo bowiem zależy od osobistych uwarunkowań, preferencji dziecka i genetyki. Nie bez znaczenia pozostają również wskazania na wadze odczytywane tuż po urodzeniu dziecka. Dlatego nie najważniejsze jest to, ile dziecko waży w danym okresie życia, ale to, czy jego rozwój przebiega harmonijnie.

Wzrost i waga dziecka

Na tempo wzrostu i wagi dziecka w pierwszej kolejności wpływają czynniki genetyczne. To czy maluch będzie w przyszłości wysoki, czy pod tym względem będzie wyróżniał się na tle rówieśników zależy od tego, czy jego rodzice i dziadkowie są wysocy. Warto jednak zaznaczyć, że od kilku lat mówimy o  zjawisku akceleracji, które objawia się tym, że kolejne pokolenia rosną wyższe i szybciej się rozwijają pod pewnymi względami niż przodkowie.  Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dzieci będą wyższe niż my sami.

Znaczenie ma również to, czy dziecko urodziło się o czasie. Wcześniaki co do zasady są zazwyczaj mniejsze i drobniejsze, jednak szybko najczęściej nadrabiają zaległości. Mniejsze są natomiast dzieci, które rodzą się z ciąży mnogiej. Często zdarza się, że w kolejnych ciążach rozwijają się większe dzieci i rodzą się one cięższe od swojego rodzeństwa.

Co jeszcze ma wpływ na wzrost i wagę dziecka? Bardzo ważna jest dieta już urodzonego dziecka, która powinna zaspokajać wszystkie podstawowe potrzeby malucha. Na wzrost ma wpływ także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, który pozytywnie oddziałuje na ten proces.

To oczywiście nie wszystko. Zazwyczaj znaczenie ma także płeć: dziewczynki najczęściej są niższe od chłopców. Dzieci szybko rosną, jeśli odpowiednio dużo śpią. Proces ten może spowolnić nadmierny stres oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony dorosłych. Dzieci, które nie doświadczyły wystarczającej miłości są zazwyczaj drobniejsze i niższe.

Cute baby check own weight on home scalesWzrost i waga dziecka a przebieg ciąży

To, jak duże urodzi się dziecko zależy od sposobu odżywiania się kobiety w ciąży, jej warunków życia, dbania o siebie. Wzrost może spowolnić palenie papierosów w ciąży, picie alkoholu, duże ilości napojów z kofeiną (kawy, mocnej herbaty, coli), niektóre choroby.

Średni wzrost i waga noworodka

Dzieci różnią się między sobą, tak jak dorośli. Nie ma w tym nic dziwnego, że jeden noworodek będzie malutki i szczuplutki, a drugi o kilogram cięższy i zdecydowanie bardziej masywny. Nie ma idealnego, wzorcowego noworodka: ani w zakresie wzrostu, ani wagi.
Można mówić o pewnej średniej. Dla polskich dzieci mieści się ona między 3250 a 3500, co nie znaczy, że nietypowe są dzieci ważące w dniu narodzin powyżej 4000 gramów (co na marginesie zdarza się dzisiaj coraz częściej). O małej masie urodzeniowej mówi się, gdy noworodek waży mniej niż 2500 gramów.
Średni wzrost noworodka to około 50 cm- 54 cm.

Pierwszy rok: dziecko rośnie najszybciej!

Pierwszy rok to okres najintensywniejszego wzrostu. Szczególne osiągnięcia pod tym względem można zaobserwować w pierwszych trzech miesiącach, kiedy mama z dnia na dzień może mieć problem z założeniem przygotowanych śpioszków. Jeśli kupi lub dostanie ich wyjątkowo dużo, część z nich może zostać niewykorzystanych.

W pierwszym kwartale dziecko może urosnąć nawet 10 cm i przybierać na wadze około 600-800 gramów miesięcznie. Między 4 a 6 miesiącem to tempo nieznacznie wzrasta, chociaż i tak z tygodnia na tydzień zmiany są znaczące i w tym okresie zamykają się w granicy 6-7 cm. W drugim kwartale dzieci rosną średnio 500-700 gramów miesięcznie, w trzecim kwartale wartość ta obniża się do 300-400 gramów miesięcznie, a w czwartym 200-300 gramów na miesiąc. Po ukończeniu sześciu miesięcy dziecko przez kolejne pół roku rośnie średnio o kolejne 8 cm.
Dziecko kończące roczek jest średnio trzykrotnie cięższe niż w chwili urodzenia oraz dłuższe o około 25 cm.

Skoki wzrostu

Nie jest tajemnicą, że dzieci mają różny apetyt na poszczególnych okresach rozwoju. Preferencje mogą się zmieniać z dnia na dzień. Pewną prawidłowość zauważono w 2, 6 i 9 miesiącu życia dziecka, kiedy maluch gwałtownie rośnie i potrzebuje więcej wartości odżywczych, tym samym częściej i chętniej je.

Centyle

Nie wszyscy rodzice zwracają uwagę na centyle. Są zdania, że nanoszenie poszczególnych wartości, które tworzą wykresy, są zbędną oznaką niepotrzebnego niepokoju. Oczywiście sprawdzanie, w którym centylu znajduje się aktualnie dziecko, nie jest obowiązkiem, ale bywa pomocne i pozwala uspokoić rodziców, którzy zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka odczuwają niepokój, czy maluch rozwija się w harmonijny sposób. Ten fakt można sprawdzić, oceniając czy krzywe przebiegają w tych samych lub sąsiednich przedziałach. W pierwszym roku mierząc i ważąc dziecko co miesiąc, a w drugim i trzecim roku życia co trzy miesiące.
Skonsultować ze specjalistą należy wzrost malca na poziomie 3 centyla i niższy oraz niski wzrost malca, jeśli rodzice są wysocy. Ponadto niepokoić może nagła zmiana na krzywych, czyli spowolnienie lub nagłe przyspieszenie wzrostu dziecka.

Jak rosną Wasze dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. madziulek madziulek

    Mój maluch jak się urodził w maju mial 56 cm w czerwcu na pierwszym szczepieniu 59 cm a teraz czyli 2 dni temu 71 cm czyli 12 cm w ciagu niemal półtora miesiąca

  2. Anna Anna

    Moja corka ma teraz 10 miesiecy i przez ostatnie 2 miesiace nic nie urosla – ma 72 cm, tylko przytyla 350 gr. Wazy 8840 gr teraz. Pediatra mowi, ze to nic strasznego, ze prawdopodobnie szykuje sie na zeby – bo jeszcze nie ma zadnego. Ale ja sie martwie. Czy to faktycznie normalne?