Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka?

Katar u dziecka może zdarzyć się nawet kilkanaście razy w roku. I niestety trwa dłużej niż u dorosłego – nie tydzień, ale nawet do dwóch tygodni… To fakty, które nie powinny usypiać naszej czujności. Skuteczne usuwanie zalegającej wydzieliny pozwala zapobiec wielu przykrym konsekwencjom – kaszlowi, stanom zapalnym oskrzeli, płuc czy zapaleniu ucha. Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka?

Katar to nie choroba?

U dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli w sezonie infekcji katar właściwie może nie mijać. Stąd wielu rodziców wychodzi z założenia, że skoro katar jest tak powszechny, to nie jest chorobą….

A to nie do końca prawda.

Choć katar u najmłodszych w wielu przypadkach jest bagatelizowany, to ważne, by umieć sobie z nim radzić. Nie należy pozostawiać go samego sobie, bo w ten sposób niewinny katar może przemienić się w poważny problem.

Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka?

Nawilżanie śluzówki i oczyszczanie noska

To podstawa. Bardzo ważne jest nawilżanie wysuszonej i podrażnionej śluzówki nosa. W tym celu świetnie sprawdzają się roztwory soli fizjologicznej lub morskiej dostępnej w sprayu (na przykład taki). Gdy dziecko ma katar, należy sięgać po spray kilka razy w ciągu dnia.

Wielu lekarzy wskazuje, że po sól morska przydaje się nie tylko w okresie choroby, ale codziennie. Nawilżanie śluzówki powinno być punktem codziennej higieny noska.

jak szybko pozbyć się kataru u dziecka

Nebulizacja

Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka? Bardzo dobre efekty na początku choroby przynoszą systematyczne nebulizacje przy użyciu roztworu soli morskiej.  W ten sposób można pozbyć się gęstego kataru i ułatwić oczyszczanie noska.

W jaki sposób inhalować dziecko, dowiesz się z tego wpisu.

Maści rozgrzewające i ułatwiające oddychanie

W trakcie przeziębienie warto sięgnąć po maści udrażniających nos i ułatwiających oddychanie. Specyfiki zazwyczaj nanosimy na skórę dziecka lub na piżamkę.

Jak z nich skorzystać? Tutaj znajdziecie ściągawkę.

Częste wietrzenie

Gdy dziecko jest przeziębione, wielu rodziców rezygnuje z wietrzenia pokoju, całkiem niesłusznie. Należy dbać o stały dopływ świeżego powietrza. W sezonie grzewczym, zaleca się również nawilżanie wysuszonego powietrza. Optymalna wilgotność w mieszkaniu to około 50-60%.

Spacery

Dziecko ma katar?

Zabierz je na spacer. Jednak nie po centrach handlowych, ale do pobliskiego parku lub lasu. To ważne, bo chłodniejsze powietrze dobrze działa na malca. Przede wszystkim pozwala obkurczyć śluzówkę nosa i ją nawilżyć. Na okres przeziębienia dobrym wyjściem są również seanse w jaskini solnej.

Ze spaceru rezygnujemy, gdy dziecko gorączkuje.

Napoje

Gdy dziecko męczy katar, powinno dużo pić. Jednak nie słodkie napoje, ale przede wszystkim wodę i ziołowe herbaty (np. rumiankowa, szałwiowa), które ułatwiają organizmowi walkę z infekcją.

Przeczytaj, jak przygotować herbatki na przeziębienie.

Bez mleka i cukru

Katar u dziecka można leczyć dietą. Niestety dość wymagającą: wskazane jest wykluczenie mleka i nabiału, jak również maksymalne ograniczenie cukru. Zamiast tego warto sięgać po warzywa oraz kaszę jaglaną, która wzmacnia organizm i skraca czas choroby.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. magda01 magda01

    dobry wieczor mam pytanie moj synek ma katar juz prawie tydzien stosujemy sol morska fride i krople do noska wodnisty katar zmienil sie w gestniejszy, ale nosek ma jeszcze zatkany i ciężko mujest ciągnąc butle ne wem co zrobic . zy udać się do lekarza a mial miec szczepienie prosze o pomoc

  2. rysia rysia

    ja mam dobry sposób na szybkie pozbycie się kataru u dziecka – są nim krople REKLAMA. zawsze mamy je w domu żeby w razie potrzeby podać je Krzysiowi. krople są jak żel dzięki czemu nie spływają do gardła. pomagają bardzo szybko, bo już w przeciągu pięciu minut przynoszą ulgę.

Polecane tematy