Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko do nauki zdalnej?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Nauka zdalna to niemałe wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale i dla uczniów i rodziców. Szkoły zamknięte zostały właściwie z dnia na dzień i wszyscy musieli zmierzyć się z trudnościami, jak dostęp do sprzętu, do Internetu, organizacją procesu nauczania na odległość. Szkoły nie były przygotowane na takie rozwiązanie, ale musiały podołać.

Nauka zdalna – jak przygotować miejsce pracy dla dziecka?

Wraz z zamknięciem szkół przed rodzicami postawiono szereg problemów. Sprzęt, organizacja stanowiska pracy, odpowiednie oprogramowanie, a w przypadku najmłodszych – również konieczność wdrożenia dziecka w zmieniająca się formę nauki. O trudnościach i wyzwaniach pisano już wiele, ale jeśli chcesz sprawdzić, w jaki sposób przystosować stanowisko nauki dla dziecka, to zapraszamy do dalszej lektury.

Propozycje sprzętu optymalnego do nauki dla dziecka znajdziesz tutaj:

https://www.komputronik.pl/search-filter/7789/urzadzenia-wielofunkcyjne

Przygotowując się do nauki zdalnej należy zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Biurko i krzesło to absolutna podstawa. Przede wszystkim  muszą być one dopasowane do wieku dziecka. Powierzchnia blatu powinna być na tyle duża, aby maluch mógł wygodnie robić notatki w zeszycie lub wykonywać prace plastyczne, a jednocześnie – aby było miejsce na komputer czy klawiaturę.

Warto dokładnie zweryfikować przestrzeń nauki, aby ograniczyć liczbę bodźców mogących rozkojarzyć dziecko w trakcie lekcji. Duża ilość drobnych zabawek na biurku może bardzo negatywnie wpływać na skupienie, a tym samym efektywność nauki.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Komputer – laptop lub klasyczny PC oraz ergonomiczny monitor, pozwalający dbać o wzrok naszego dziecka. Do tego klawiatura i mysz – tutaj warto rozważyć zakup urządzeń bezprzewodowych. Eliminacja lub chociaż ograniczenie kabli może być dla dziecka dużym ułatwieniem.

Podczas nauczania zdalnego wykorzystywane są urządzenia i oprogramowania, które pozwalają całkiem sprawnie prowadzić lekcje w czasie rzeczywistym. Jednak, uczeń mógł w pełni z nich korzystać, powinien mieć dostęp do kamery i mikrofonu, ale także posiadać głośniki lub słuchawki.

Słuchawki połączone z mikrofonem to bardzo dobry sposób, aby wzmocnić uwagę i koncentrację ucznia. Szczególnie jeśli dziecko nie jest samo w domu, to odgłosy domowej krzątaniny mogą bardzo negatywnie wpływać na uwagę na lekcji. Słuchawki douszne lub nauszne – warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka, szczególnie w przypadku wariantu dousznego – nie dla każdego dziecka będzie to wygodne.

Nie bez znaczenia jest również kamera, szczególnie, że wielu nauczycieli wymaga wręcz jej uruchomienia, aby chociaż częściowo móc kontrolować czy dziecko faktycznie uczestniczy w lekcji. O ile w przypadku laptopów jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia urządzenia, o tyle w przypadku komputera stacjonarnego trzeba będzie dokupić, podłączyć i zainstalować dodatkowy sprzęt. Jeśli szukasz kamery to warto dobrze zastanowić się jaki wariant kupić, ponieważ zbyt niska rozdzielczość czy inne parametry mogą okazać się niewystarczające, aby płynnie i prawidłowo przesyłać obraz co spowodować może duże trudności podczas nauki.

Kolejnym sprzętem wartym rozważenia jest też urządzenie wielofunkcyjne, które może okazać się bardzo funkcjonalnym i ułatwiającym naukę rozwiązaniem. O tym, jak wybrać odpowiednie urządzenie przeczytać można w tej publikacji.

Co zamiast komputera?

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko podczas zdalnych lekcji korzystało z komputera, to musisz wiedzieć, że są także inne możliwości. Smartfon z odpowiednio skonfigurowaną aplikacją, albo tablet, mogą skutecznie zastąpić sprzęt komputerowy. Jednak jest to rozwiązanie posiadające sporo utrudnień, bo niestety, ale nie zawsze będzie możliwość korzystania podczas lekcji z innych niż komputer sprzętów. Podczas sprawdzianu mniejsze urządzenie niekoniecznie dobrze się sprawdzi, podobnie jeśli nauczyciel udostępnia dzieciom lub młodzieży pliki, udostępnia widok tablicy – mały ekran tabletu lub smartfona nie będzie rozwiązaniem wygodnym. Wydaje się zatem, że urządzenia przenośne mogą być jedynie alternatywą, z której skorzystać można w przejściowo trudnej sytuacji. Korzystanie ze smartfona lub tabletu na co dzień mogłoby być dość uciążliwe i nadmiernie obciążać wzrok dziecka.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*