Jak sobie radzić ze stresem pourazowym? Przedstawiamy skuteczne porady

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Traumatyczne sytuacje wiążą się z wieloma reakcjami organizmu nie tylko w momencie ich przeżywania, ale również później – nawet przez wiele lat. Stres pourazowy wcale nie musi dotyczyć wyłącznie osób, które doświadczyły skrajnych doznań. Sprawdź, jak sobie radzić z niepokojącymi objawami.

Stres pourazowy po wypadku i traumatycznej sytuacji

Stres pourazowy medycznie kwalifikowany jest do zaburzeń lękowych. To oznacza, że może powstawać wskutek sytuacji o różnym charakterze. Odczuwanie lęku jest kwestią bardzo osobistą. Objawy stresu pourazowego mogą zatem pojawić się w wyniku doświadczenia przemocy, uczestnictwa w wypadku lub traumatycznym wydarzeniu lub przez nagłe powikłania po chorobie. Bardzo często z tym zaburzeniem zmagają się żołnierze biorący udział w wojnie i obywatele krajów w stanie wojny. Paniczne reakcje towarzyszą też tym, którzy przeżyli trudny wypadek lub katastrofę.

Wśród uwarunkowań mogących dodatkowo wpływać na rozwinięcie się zespołu stresu pourazowego wymienia się między innymi: młody wiek, zaburzenia osobowości, przebycie PTSD w przeszłości, przyjmowanie substancji psychoaktywnych i trudną sytuację życiową i ekonomiczną.

Stres pourazowy – najczęstsze objawy

Zaburzenie to jest diagnozowane nie tylko na podstawie symptomów, ale i szczegółowych badań i może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy w obu przypadkach mogą wyglądać nieco inaczej. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, dotknięte stresem pourazowym, najczęściej odczuwają one nieustanny lęk i przygnębienie, borykają się z bólami brzucha i głowy, mają trudności z zasypianiem, koszmary senne i zaburzoną koncentrację. Często pojawiają się u nich także zaburzenia oddychania i kołatanie serca. Nawracające wspomnienia i uczucie napięcia powodują drażliwość i mogą wywoływać wybuchy gniewu.

Charakterystyczne dla PTSD jest też powracanie obrazów przeżytej sytuacji i doświadczanych wtedy emocji, których nie można powstrzymać. Jak sobie radzić z tymi reakcjami? Ostry stres pourazowy utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga leczenia terapeutycznego i farmakologicznego. Szczegółowe objawy PTSD, czynniki ryzyka – wszystko o stresie pourazowym przeczytasz na mito-med.pl.

Diagnoza i leczenie stresu pourazowego

Stres pourazowy po wypadku może dawać objawy przez bardzo długi czas, a samodzielnie trudno sobie z nimi poradzić. Wdrożenie właściwego i skutecznego leczenia musi poprzedzać postawienie diagnozy. To rola psychiatry, który nie tylko przeprowadza wywiad, ale i badania z wykorzystaniem skal i kwestionariuszy oraz metod laboratoryjnych. Proces diagnozy często obejmuje również badania neuropsychologiczne i obrazowe.

Leczenie zespołu stresu pourazowego powinno odbywać się pod nadzorem lekarza psychiatry. Obejmuje terapię i – jeśli to konieczne – środki farmakologiczne. W zwalczaniu objawów kluczowa jest odpowiednio przeprowadzona psychoterapia, która uwzględnia techniki ekspozycji i metody poznawczo-behawioralne. Leczenie można wspomóc, prowadząc zdrowy tryb życia, wdrażając codzienną aktywność i dbając o dietę. Zaleca się spożywanie zbilansowanych posiłków bogatych w mikroelementy, zawierających szczególnie witaminy E i B oraz minerały i kwasy omega-3. Spacery, ćwiczenia fizyczne i aktywność na świeżym powietrzu to doskonałe uzupełnienie psychoterapii, które pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i zmniejszyć napięcia. Nie bez znaczenia jest również higiena snu, czyli wysypianie się w optymalnych warunkach.

Po zastosowaniu wszystkich zaleceń odnośnie do stylu życia i wdrożeniu psychoterapii oraz ewentualnie zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych stres pourazowy można skutecznie wyleczyć. Warto jak najszybciej po zaobserwowaniu niepokojących objawów udać się do specjalisty. Szybka diagnoza to gwarancja szybszego powrotu do zdrowia.

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*