Trzeci trymestr stanowi ostatni etap ciąży, w którym mama i jej maluszek zaczynają powoli szykować się do porodu. Przyszłej rodzicielce bardzo często towarzyszą wtedy różne obawy, zarówno te dotyczące wejścia w nową rolę, jak i nadchodzących zmian fizycznych czy dolegliwości związanych z połogiem. Warto więc w ostatnich kilku tygodniach ciąży rozpocząć odpowiednie przygotowania do porodu, dzięki którym sprowadzenie dziecka na świat stanie się chociaż w pewnym stopniu łatwiejsze. Jak prawidłowo przyszykować się do porodu w trzecim trymestrze?
Fizjologiczne przygotowanie ciała do ciąży
W trzecim trymestrze przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej mobilności miednicy oraz stawów biodrowych, ruchomości kości ogonowej, rozluźnieniu mięśni dna miednicy podczas wydechu, a także nauce efektywnego oddechu podczas porodu. Niezwykle istotne okaże się tutaj prawidłowe ustawienie miednicy, aktywność przepony i umiejętność aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha.
W przypadku pań z wadami postawy, warto dodatkowo o konsultację z fizjoterapeutą, który wskaże jak powinna wyglądać właściwa pozycja dolnych żeber i zaproponuje konkretne ćwiczenia korygujące ewentualne nieprawidłowości w postawie. Nie mniej ważna okaże się również nauka parcia. Tego typu zajęcia mogą być prowadzone zarówno w szkole rodzenia, jak i na indywidualnych lekcjach z położną.
Ostatnie kilka tygodni ciąży stanowi bowiem doskonały czas na ćwiczenia aktywnego napinania mięśni brzucha przy pełnym rozluźnieniu mięśni dna miednicy oraz pośladków, czyli przygotowania ciała do odpowiedniego parcia w trakcie porodu. Mniej więcej około 35. tygodnia ciąży dobrze jest też rozpocząć rutynowy masaż krocza. Można go przeprowadzić samodzielnie bądź poprosić partnera o pomoc. Rekomenduje się, aby do tego celu użyć naturalnych olejków (np. kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek) lub lubrykantów na bazie wody. Masaż należy rozpocząć od umiejscowienia kciuków wewnątrz pochwy na głębokość ok. 2,5-4 cm i delikatnego uciskania tylnej ścianki pochwy w kierunku odbytu. Następnie można wykonywać ruchy na kształt litery U, co pomoże poprawić elastyczność mięśni krocza, a tym samym zmniejszyć ryzyko samoistnych pęknięć w trakcie porodu.
Badania w trzecim trymestrze ciąży
W trzecim trymestrze ciąży należy wykonać obowiązkowe badania USG (pomiędzy 28. a 32. tygodniem i w 40. tygodniu), które pomogą ocenić ułożenie płodu, ilość płynu owodniowego, położenie łożyska i anatomię dziecka. Dodatkowo trzeba wykonać podstawowe badania podmiotowe i przedmiotowe, regularnie przeprowadzać pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolować przyrost masy ciała. Ponadto do badań ponawianych w trzecim trymestrze ciąży zalicza się:
- badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy;
- badanie WR w kierunku kiły;
- badanie na obecność przeciwciał anty-D;
- badanie na obecność antygenu HBS, HVC, HIV;
- badanie na obecność paciorkowca z grupy B (od 35. tygodnia ciąży).
Odpoczynek i dbanie o siebie na pierwszym miejscu
Kobieta w ostatnim trymestrze przede wszystkim musi jednak zadbać o siebie. Powinna dużo odpoczywać, wykonywać te czynności, które sprawiają jej radość i relaksować się. Jeśli czuje się na siłach, może pływać w basenie lub uczęszczać na zajęcia dla ciężarnych. W przypadku wystąpienia problemów ze strony układu pokarmowego przyszła mama powinna zmniejszyć porcje spożywanych posiłków i pić dużo wody. Z kolei przy kłopotach z nietrzymaniem moczu najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą ginekologicznym, który zaleci odpowiednie ćwiczenia w tym zakresie. Trzeci trymestr bardzo często wiąże się też ze znaczącym spadkiem nastroju i nasileniem dotychczasowych obaw. W razie ataków paniki czy pojawieniu się większych lęków, warto zasięgnąć już porady psychologa.
Poród stanowi ogromny wydatek energetyczny dla kobiecego ciała oraz organizmu. W oczekiwaniu na ten piękny, ale niezwykle męczący moment powinno się więc rozpocząć przygotowania, które pomogą lepiej znieść poród i późniejszy połóg. Podjęcie odpowiednich działań jeszcze w trakcie trwania trzeciego trymestru lepiej przystosuje organizm do nadchodzącego wysiłku oraz znacząco zwiększy komfort mamy podczas akcji porodowej.
Komentarze