Niepłodność to bardzo trudny temat dla wielu par. Jej leczenie musi być prowadzone przy wsparciu specjalistów. Warto jednak pamiętać, że medycyna dysponuje obecnie wieloma technikami wspomaganego rozrodu, które zwiększają szanse na powodzenie ciąży. Inseminacja jest pierwszą zalecaną procedurą. Jak przebiega i jak należy się do niej przygotować?
Czym jest inseminacja domaciczna?
Inseminacja domaciczna to jedna z technik leczenia niepłodności. Jest zabiegiem przeprowadzanym bez znieczulenia, mało inwazyjnym i prawie bezbolesnym. Szanse na poczęcie dziecka dzięki inseminacji wynoszą się od 10 do nawet 21%. Na jej skuteczność wpływ ma wiele czynników, m.in. stan zdrowia przyszłych rodziców. Inseminację można przeprowadzić z użyciem nasienia partnera lub anonimowego dawcy. Choć nie ma ona takiej skuteczności, jak zapłodnienie pozaustrojowe, to stanowi alternatywę dla par, które nie mogą przystąpić do procedury in vitro.
Kompleksowe informacje na temat wskazań do inseminacji są dostępne na stronie internetowej: https://www.klinikainvicta.pl/. Warto pamiętać, że zabieg jest konieczny, jeśli występują problemy z dotarciem plemników do komórki jajowej poprzez śluz, a także gdy nasienie partnera nie upłynnia się bądź ma on kłopoty z erekcją. Inseminację można wykonać także przy endometriozie lub stwierdzeniu obecności przeciwciał przeciwplemnikowych, ale nie ma dowodów na to, że ta technika jest skuteczna w takich przypadkach. Z reguły przeprowadza się ją na życzenie pary.
Jak przebiega inseminacja i jak się do niej przygotować?
Dla par z niepowodzeniem ciąży kluczowy jest wybór lekarza, który posiada niezbędne doświadczenie w diagnostyce i leczeniu niepłodności, a także kliniki, dysponującej zarówno najwyższej jakości sprzętem jak i wykwalifikowanym personelem, który zapewni kompleksową opiekę. Dla wielu par jest to trudny moment i konieczne może okazać się wsparcie psychologa. Przygotowanie do zabiegu wymaga też zwrócenia uwagi na inne aspekty życia codziennego, np. wprowadzenie zdrowych nawyków, szczególnie jeśli chodzi o dietę.
Jeśli chodzi o sam proces, to rozpoczyna go kwalifikacja do inseminacji, która obejmuje m.in. badania hormonalne, sprawdzenie drożności jajowodów oraz test PCT po stosunku. Bada się także budowę plemników partnera, określa ich ilość i jakość. Istotna jest również fragmentacja DNA plemnika. Negatywna stanowi przeciwwskazanie do zabiegu. Na podstawie wyników oceniane są szanse na powodzenie zabiegu.
Inseminację można wykonać na cyklu naturalnym bądź stymulowanym. W wybranym dniu cyklu kobieta przechodzi badanie i ocenę owulacji, a mężczyzna oddaje nasienie, które następnie podlega preparatyce, czyli przygotowaniu do podania. Zabieg przeprowadza się w sali zabiegowej lub w gabinecie lekarza. Procedura jest krótka i już po kilkunastu minutach możliwy jest powrót do domu, chociaż na efekty należy poczekać do dwóch tygodni.
Inseminacja nasieniem dawcy
Inseminacja z użyciem nasienia dawcy wygląda nieco inaczej. Pobrany ejakulat musi przejść serię badań i okres karencji. Nasienie jest też przebadane pod względem genetycznym, aby wykluczyć ryzyko przekazania wadliwych genów dziecku. Dobiera się w taki sposób, aby pasowało do profilu biorców, również jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny dawcy. Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności dawcy i biorcy pozostają anonimowi.
Komentarze