Mózg jest bardzo ważnym narządem, nazywanym przez niektórych centrum dowodzenia człowieka. To właśnie on w dużym stopniu odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Ciekawostką jest, że jego najintensywniejszy rozwój mózgu ma miejsce w okresie ciąży oraz w pierwszych kilku latach życia. W jaki sposób kształtuje się mózg małego dziecka? W tym wpisie poznasz szczegóły dotyczące tego procesu – jak rozwija się mózg dziecka?
Mózg dziecka a okres prenatalny. Jak rozwija się mózg dziecka?
Wyjątkowy narząd rozwija się już w okresie prenatalnym, a także tuż po narodzinach. W czasie ciąży mózg kształtuje się stopniowo i równomiernie. W tym okresie dochodzi do rozwoju od podstawy i części tylnych ku górze do przodu. Najpierw dochodzi do ukształtowania rdzenia kręgowego i pnia mózgu, a następnie rozwijają się takie elementy jak kora mózgowa, móżdżek oraz płaty czołowe.
Na początkowym etapie rozwoju dochodzi do powstania ośrodków odpowiedzialnych za podstawowe funkcje życiowe, a dopiero później rozwijają się nieco bardziej złożone ośrodki, odpowiedzialne za złożone aktywności. Ciekawostką jest, że już około 8. tygodnia ciąży mózg płodu posiada obie w pełni rozwinięte półkule. Mózg staje się złożonym narzędziem około 12. tygodnia ciąży, zaś pod koniec trzeciego trymestru jest w stanie w pełni odbierać pierwsze komunikaty pochodzące ze zmysłów. W tym czasie dochodzi też do kształtowania się pierwszych neuronów.
Między 17. a 20. tygodniem ciąży mózg płodu zyskuje komórki nerwowe, które odpowiadają za rozpoznawanie bodźców pochodzących z otoczenia. Ten okres jest również momentem, w którym dziecko zaczyna odczuwać ból. Reakcja na głos mamy może z kolei nastąpić między 25. a 28. tygodniem rozwoju płodowego. Z kolei w 8. miesiącu ciąży dochodzi do zwiększenia objętości mózgu, celem jego ostatecznego biologicznego ukształtowania do życia pozamacicznego.
Jak rozwija się mózg dziecka? Mózg malucha po narodzinach
Choć mózg dziecka staje się większy na krótko przed porodem, po pojawieniu się na świecie potrafi zwiększyć objętość jeszcze trzykrotnie. Po narodzinach narząd zyskuje nowe komórki nerwowe, a część z nich będzie się rozwijać i zmieniać kształt aż do etapu dorosłości. Interesującym jest fakt, że dziecko przychodzące na świat stanowi fizjologicznego wcześniaka. Co to oznacza?
Jego rozwój nerwowy nie jest w pełni zakończony w momencie przyjścia na świat. Tego typu zjawisko jest konieczne, aby poród naturalny mógł zakończyć się sukcesem. W pełni ukształtowany mózg, a co za tym idzie większa główka nie zmieściłaby się w kanale rodnym matki.
Pierwsze miesiące życia a rozwój mózgu noworodka
To właśnie w tym czasie dochodzi do największego rozwoju dziecięcego mózgu. Kontakt z otoczeniem i nauka angażuje organ w każde zadanie. Aktywność mózgu w trakcie pierwszych miesięcy życia jest większa niż w innych etapach życia. Na tym etapie noworodek zdobywa nowe umiejętności, przyswaja informacje i zaczyna je klasyfikować. Co ma wpływ na szybkość nauki malucha? Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a także predyspozycje środowiskowe.
Umiejętność panowania nad swoim ciałem zwykle jest zdobywana około 2. miesiąca życia. To w tym czasie maluch zaczyna sam podnosić główkę, ruszać rączkami, a także uśmiechać się. Pełna kontrola nad mięśniami zazwyczaj pojawia się w 3. miesiącu życia. Z kolei około 8. miesiąca dochodzi do pierwszych prób koordynacji swoich ruchów z zamiarami.
Kolejne lata życia a kształtowanie się mózgu dziecka
Intensywny rozwój mózgu ma miejsce aż do 3. roku życia. W tym czasie kształtuje się 85% objętości mózgu a także zwiększa się liczba połączeń między neuronami. Z tego powodu w tym okresie dobrze jest zapewnić dziecku jak najwięcej bodźców. Oprócz umiejętności ruchu, mowy czy równowagi, w pierwszych latach życia kształtują się również osobiste talenty i predyspozycje.
Wiek 2-3 lat jest więc idealnym czasem na kontakt z różnymi aktywnościami. Każdy kolejny rok życia jest dla dziecka również treningiem, poprawiającym jego podstawowe umiejętności tj. poczucie równowagi, komunikacja werbalna czy panowanie nad własnym ciałem.
Komentarze