Każdy z nas został obdarowany określonymi talentami. Niektóre z nich udaje się odkryć i wykorzystać na wczesnym etapie życia, a inne pozostają ukryte nawet w dorosłości. Nasze pociechy również posiadają pewne predyspozycje oraz zdolności w konkretnej dziedzinie. Według psychologów większość talentów można już rozpoznać u dziecka w wieku 5-6 lat. Aby jednak tego dokonać, należy bacznie obserwować swojego malca i powoli pomagać mu odkrywać pełny potencjał. Jak skutecznie rozpoznać więc talent u dziecka?
Czym charakteryzuje się uzdolnione dziecko?
Odkrywanie talentów swojej pociechy można rozpocząć od bardzo wczesnych lat życia malca. Już niemowlęta i kilkulatkowie wykazują bowiem określone zachowania oraz predyspozycje, które mogą wskazywać na potencjalne zdolności. Niektóre dzieci z większym entuzjazmem reagują na muzykę, a inne godzinami rysują bądź malują. W okresie przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym można jednak zaobserwować wyraźniejsze sygnały świadczące o talencie dziecka. Maluchy uzdolnione w danej dziedzinie z pewnością są dociekliwe i bardziej zainteresowane jednym, konkretnym tematem.
Dodatkowo posiadają określone cechy, wśród których wymienia się:
- wysoki potencjał intelektualny;
- kreatywność;
- wytrwałość w dążeniu do celu;
- umiejętność koncentracji;
- oryginalne, niebanalne pomysły;
- zdolność do szybkiego zapamiętywania nowych piosenek, wierszyków, bajek czy innych treści;
- dobrą pamięć długotrwałą i bezpośrednią;
- spostrzegawczość;
- rozwinięte myślenie abstrakcyjne oraz logiczne;
- posiadanie dużego zasobu słów;
- pracowitość;
- niepoddawanie się mimo niepowodzeń czy porażek.
Obserwacja to podstawa
Pierwszym oraz najważniejszym krokiem pomagającym rozpoznać talent u dziecka jest wnikliwa, cierpliwa obserwacja. Warto zwracać więc uwagę na aktywności, które pociecha najbardziej lubi robić i najszybciej czyni z nich postępy. Dobrym rozwiązaniem okaże się proponowanie dziecku różnych zajęć, czynności, tak aby pomóc mu sprawdzić się na różnych polach i w rozmaitych dziedzinach. Jeżeli zauważmy, że nasz podopieczny przejawia predyspozycje w jednej, konkretnej kategorii to powinniśmy dać mu możliwość rozwoju na tym polu. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście dana aktywność sprawia dziecku radość i chce się nadal w nią angażować. Koniecznie trzeba również pamiętać, że zainteresowania, a tym samym talenty malca mogą z czasem ewoluować, dlatego najlepiej regularnie weryfikować, co tak naprawdę w danej chwili wzbudza jego entuzjazm.
Istotne też, aby umieć odróżnić talent od zwykłego zainteresowania. Nie zawsze bowiem to, co najbardziej sprawia naszej
pociesze radość i zajmuje jej czas okaże się naturalnym talentem. Oczywiście nie należy także zapominać, aby nie narzucać dziecku swoich własnych ambicji oraz oczekiwań. To bowiem jego własna droga, dzięki której stopniowo kształtuje swój charakter i tożsamość.
Zachęcanie do próbowania nowych aktywności
Rozpoznawanie talentów wymaga przede wszystkim otwartości na nowe doświadczenia oraz rozwiązania. Koniecznie powinniśmy więc zachęcać swoje dziecko do próbowania różnych aktywności i brania udziału w rozmaitych zajęciach. Cierpliwość oraz wsparcie okażą się tutaj kluczowe, ponieważ niektóre umiejętności mogą wymagać czasu, aby się w pełni rozwinąć czy objawić. Świetną opcją jest zapewnienie podopiecznemu dostępu do różnych zajęć pozalekcyjnych, chociażby związanych ze
sportem, teatrem, sztuką, językami obcymi bądź muzyką. Dzięki temu dziecko będzie mogło spróbować rozmaitych rzeczy i określić dziedziny, w których czuje się najbardziej komfortowo oraz chce się dalej rozwijać. Jednocześnie nie należy zapominać, aby przy nadmiarze zajęć zapewniać malcowi czas na odpoczynek, bowiem przeciążenie jednym tematem, nawet jeśli jest związany z talentem może szybko zniechęcić dziecko do dalszego rozwoju w tym kierunku.
Odkrywanie talentów dziecka to proces wymagający dużo czasu i cierpliwości. Aby tego dokonać należy bacznie obserwować aktywności malca, zapewniać mu różnorodne doświadczenia, zachęcać do podjęcia nowych działań oraz zwracać uwagę na naturalne predyspozycje. Jednocześnie nie powinno się wywierać presji, ani zmuszać dziecka do konkretnych zajęć. Warto dać mu czas i przestrzeń, żeby mógł samodzielnie rozwijać oraz pielęgnować swoje unikalne zdolności.
Komentarze