Jak rozpoznać infekcję intymną? Objawy

Brak dostatecznej higieny intymnej oraz warunki panujące w pochwie sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju zakażeń. Wśród nich wyróżniamy infekcje bakteryjne (waginozy bakteryjne i chlamydiozę), grzybicze, pierwotniakowe (tak zwaną rzęsistkowicę pochwy) oraz mieszane (bakteryjno-grzybiczne). Jak rozpoznać infekcję intymną i jak rozpoznać poszczególne rodzaje infekcji? O tym w dalszej części artykułu.

Bakteryjne infekcje intymne – waginozy bakteryjne

Bakteryjne infekcje intymne są wywoływane przez bakterie beztlenowe. Stanowią one najczęstszą przyczynę upławów u kobiet w wieku rozrodczym. Częstość ich występowania waha się od 5% wśród bezobjawowych studentek do aż 30% wśród ciężarnych, u których spowodowało to przedwczesne zakończenie ciąży.

Blisko połowa pacjentek z waginozą bakteryjną nie zgłasza żadnych objawów. Pozostałe skarżą się jedynie na niezbyt intensywne, szaro-białe upławy o intensywny rybim zapachu. W przebiegu infekcji zazwyczaj nie stwierdza się bólu i świądu okolic intymnych oraz objawów ogólnych.

Waginozy bakteryjne leczy się antybiotykami doustnymi i/lub podawanymi dopochwowo. Niepodjęcie odpowiedniej terapii zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HIV, grozi zakażeniem wyższych odcinków dróg moczowych i jest szczególnie niebezpieczne wśród ciężarnych. Wytyczne nie zalecają jednoczesnego leczenia partnera seksualnego pacjentki.

jak rozpoznać infekcję intymną

Zakażenie Chlamydią – chlamydioza

Chlamydioza, jak sama nazwa wskazuje, jest wywołana przez bakterie Chlamydia tracheomatis. Szacuje się, iż może występować nawet u 20% aktywnych seksualnie kobiet (3/4 zachorowań dotyczy kobiet przed 30 rokiem życia). Czyni to z niej najczęstszą chorobę przenoszoną drogą płciową.

Zakażenie Chlamydią przebiega najczęściej pod postacią zapalenia szyjki macicy. U 80% pacjentek nie występują żadne uchwytne objawy. Pozostałe 20% może zgłaszać śluzowo-ropną wydzielinę z pochwy, ból podczas stosunku oraz plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe. Innym wariantem chlamydiozy jest zakażenie cewki moczowej, które u większości pacjentek jest również bezobjawowe – pozostałe zgłaszają objawy dyzuryczne oraz wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej.

Leczenie chlamydiozy należy prowadzić u obojga partnerów. Niepodjęcie odpowiedniej terapii może być bowiem groźne w skutkach i prowadzić do ciężkich powikłań. Zakażenie Chlamydią jest często przyczyną niepłodności u kobiet.

Grzybicze infekcje intymne – kandydoza pochwy

Grzybicze infekcje intymne są zazwyczaj wywoływane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Częstość ich występowania jest bardzo duża i szacuje się, iż co 4 stan zapalny okolic intymnych jest wywołany właśnie przez te drobnoustroje.

Pacjentki cierpiące na kandydozę pochwy mogą zgłaszać świąd sromu, jego bolesność, serowate upławy o neutralnym zapachu, objawy dysuryczne (na przykład bolesne oddawanie moczu) oraz dyspareunię (bolesne stosunki płciowe). Około 10-20% kobiet w wieku rozrodczym jest bezobjawowymi nosicielkami Candidy – grupa ta nie wymaga leczenia.

Leczenie grzybiczych infekcji intymnych polega na doustnym i/lub dopochwowym podawaniu leków przeciwgrzybiczych. Co bardzo ważne, wytyczne zalecają równoczesne podjęcie terapii u partnera seksualnego pacjentki oraz wstrzemięźliwość seksualną na okres terapii.

Pierwotniakowe infekcje intymne – rzęsistkowica pochwy

Rzęsistkowica jest wywoływana przez rzęsistka pochwowego. W naszym kraju szacuje się, że patogenem tym zakażone jest blisko 30-70% kobiet oraz 10-20% mężczyzn.

Nawet u 50% kobiet rzęsistek może bytować w pochwie nie wywołując żadnych objawów. U pozostałej części charakterystyczne są pieniste, żółto-zielone upławy o nieprzyjemnym zapachu, podrażnienie i stan zapalny okolicy narządów płciowych, bolesne oddawanie moczu oraz ból podczas stosunków płciowych. Mężczyźni zakażeni rzęsistkiem zgłaszają zazwyczaj wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból podczas oddawania moczu.

Leczenie zakażeń rzęsistkiem pochwowym polega na doustnym podawaniu metronidazolu (leczenie miejscowe jest nieskuteczne). Zaleca się, aby partnerzy pacjentek zakażonych zostali skierowani na badania przesiewowe w kierunku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową. Bez względu na ich wynik wskazane jest włączenie u nich terapii metronidazolem.

Podsumowując, infekcje intymne są bardzo często przypadłością w populacji. Stąd też, bardzo ważne jest dbanie o higienę intymną, unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia oraz natychmiastowy kontakt z lekarzem w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Bibliografia:
AGUM/MSSVD national guideline for the management of bacterial vaginosis
AGUM/MSSVD national guideline on the management of Trichomonas vaginalis
AGUM /MSSVD clinical effectiveness guideline for the management of Chlamydia trachomatis genital tract infection

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.