Jak rozpoznać chorobę u niemowlaka?

Niemowlęctwo jest szczególnym okresem w życiu każdego człowieka. To właśnie wtedy organizm rozwija się najszybciej i zachodzą w nim liczne zmiany adaptujące go do w pełni samodzielnego życia. Niestety, odmienności te i niemożność werbalnego porozumienia się z maluchem sprawiają, iż próba wykrycia u niego jakichkolwiek zaburzeń zdrowotnych może być bardzo trudna dla rodziców, jak i samych lekarzy. Czy istnieją jednak pewne objawy, które zawsze sugerują zagrożenie i konieczność pilnej wizyty u pediatry? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w dalszej części naszego artykułu.

jak rozpoznać chorobę u niemowlaka?

Podstawowe objawy chorobowe u niemowlaków

Organizm niemowlaka jest bardzo wrażliwy. Nawet łagodne infekcje mogą u niego szybko doprowadzić do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Jednym ze sposób na zapobiegnięcie temu niekorzystnemu przebiegowi zdarzeń jest umiejętność szybkiej oceny podstawowych objawów chorobowych. Spośród nich najważniejsze wydają się:

  • Gorączka – mózgowy ośrodek termoregulacji jest u niemowlaków nie w pełni wykształcony. Sprawia, to iż mogąca pojawić się u dzieci podwyższona temperatura nie musi zawsze oznaczać choroby. W części przypadków jest jedynie wynikiem przegrzania lub nadmiernego wysiłku. Co warte jednak zaznaczenia, jeżeli temperatura przekracza 38 stopnia Celsjusza i nie spada w ciągu kilku-kilkunastu minut, pomimo rozebrania dziecka, to jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem oraz podania leków przeciwgorączkowych (ibuprofenu lub paracetamolu). W tych przypadkach podwyższona ciepłota ciała jest najczęściej objawem infekcji.
  • Rozdrażnienie i niechęć do jedzenia – objawy te mogą sugerować, a wręcz być jedynymi symptomami infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z bólami gardła, alergii pokarmowych, zakażeń układu moczowego, czy też chorób układu krążenia. W każdym przypadku ich przedłużania się lub współwystępowania z nimi innych nieprawidłowości wskazana jest pilna konsultacja lekarska.
  • Brak przybierania na masie – prawidłowo rozwijający się niemowlak powinien podwoić swoją masę ciała w ciągu 5 miesięcy i potroić ją w ciągu 12 miesięcy. Brak odpowiednich przyrostów może sugerować wrodzone choroby układu krążenia (na przykład wady wrodzone serca), alergie pokarmowe, celiakię, czy też zaburzenia endokrynologiczne.
  • Drgawki – mogą mieć charakter drgawek gorączkowych (u dzieci powyżej 6 miesiąca życia i temperaturze ciała przekraczającej 38 stopni Celsjusza) lub objawem sugerującym zajęcie ośrodkowego układu nerwowego – w przebiegu między innymi bakteryjnego zapalenia opon mózgowo rdzeniowych. Ich wystąpienie jest zawsze wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza lub na szpitalnym oddziale ratunkowym.
  • Napięte lub zapadnięte ciemiączko – silne napięcie i tętnienie ciemiączka, szczególnie współwystępujące z gorączką i drgawkami, może być jednym z objawów ciężkich infekcji (w tym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych). Zapadnięcie ciemiączka z kolei może sugerować odwodnienie. W każdym przypadku, gdy stwierdza się jakiekolwiek nieprawidłowości, wskazana jest wizyta u lekarza.
  • Zwiększona częstość oddechów – zdrowy niemowlak nie powinien oddychać z częstością większą niż 60 oddechów na minutę. Przekroczenie tych wartości jest u najmłodszych dzieci najczulszym objawem zapalenia płuc. Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają także inne symptomy ze strony układu oddechowego malca – zwłaszcza przedłużające się bezdechy.
  • Biegunka oraz wymioty – najczęściej objawy te są wynikiem, powszechnych w tej grupie wiekowej, zakażeń wirusowych. Mogą sugerować jednak również różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, czy też alergie. Ze względu na duże ryzyko odwodnienia się malucha wymagają pilnej wizyty u lekarza, a w części przypadków nawet hospitalizacji.

Oczywiście, to tylko krótki, ale naszym zdaniem wystarczający, przegląd objawów, które mogą występować u chorego niemowlaka. Ich szybkie wychwycenie w wielu przypadkach pozwala na wczesną wizytę u lekarza i zapobiegnięcie ciężkim powikłaniom zdrowotnym u malucha.

Bibliografia:

Pediatria autorstwa Wandy Kawalec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.