Jak przyspieszyć gojenie rany?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Szybkie, skuteczne gojenie rany powierzchownej lub pooperacyjnej ma znaczenie dla zdrowia i wyglądu. Im szybciej przerwana tkanka zostanie zamknięta, tym mniejsze będzie ryzyko powstania infekcji. Prawdopodobnie blizna będzie wtedy mniej widoczna.

Co ma wpływ na czas gojenia rany?

Nasza skóra często narażona jest na kontakt z ostrymi lub twardymi przedmiotami. Jeśli zostanie przerwana ciągłość tkanki, należy odpowiednio zaopatrzyć ranę. Jej szybkie gojenie się zależy w głównej mierze od postępowania z raną: oczyszczenia, odkażenia, zabezpieczenia i niedopuszczenia do rozwoju infekcji. Pewną rolę w tym procesie pełnią też indywidualne predyspozycje organizmu, stan zdrowia i rodzaj rany.

Odkażanie ran ma na celu zapobieganie zakażeniom oraz przyspieszenie procesu gojenia. W tym czasie oczyszczane są uszkodzone tkanki, co pomaga nie dopuścić do powstania stanu zapalnego. Dzięki temu tkanka ma możliwość zregenerować się, ponieważ nie jest narażona na dalsze uszkodzenia wynikające z toczącego się zakażenia.

W jaki sposób i czym prawidłowo odkazić ranę?

W pierwszej kolejności warto przemyć miejsce skaleczenia przy pomocy odpowiedniego środka dezynfekującego przeznaczonego do stosowania na rany. W tym celu używa się antyseptyków, które dezynfekują uszkodzoną skórę i nie wysuszają jej. Zwalczają drobnoustroje, które mogłyby dostać się przez ranę do organizmu i zapewniają odpowiednie oczyszczenie skaleczenia oraz wilgotne środowisko dla szybszej regeneracji.

Jak wybrać odpowiednie środki do odkażania ran?

Rana zanieczyszczona, zainfekowana lub nieprawidłowo odkażona goi się dłużej i częściej pozostawia ślady w postaci blizn. Dlatego odpowiednie traktowanie uszkodzonej skóry jest najważniejszym etapem w procesie gojenia. Profesjonalnie opatrzona rana prawdopodobnie szybciej się zagoi i nie będzie sprawiać kłopotu. Zawsze należy stosować odpowiednie środki do odkażania ran np. https://www.allecco.pl/dezynfekcja.html.

Oczyszczanie i dezynfekcja rany – jakie środki stosować?

Do oczyszczania i odkażania ran najlepiej nadają się specjalistyczne preparaty. W ich składzie najczęściej spotyka się chlorek cetylopirydyny, diglukonian chlorheksydyny, dichlorowodorek oktenidyny, glicerol i alkohol denaturowany lub izopropylowy. Środki te występują w postaci roztworu wodnego, który łatwo jest zaaplikować na ranę. Dobrze sprawdza się też zwykła woda utleniona, czyli roztwór nadtlenku wodoru, który usuwa bakterie z powierzchni tkanki.

Do przemywania warto używać jałowej gazy. Po zakończeniu opatrywania warto użyć plastra odpowiedniej wielkości lub założyć opatrunek z gazy, by zapobiec ponownemu zanieczyszczeniu. Przerwane tkanki lepiej goją się w cieple i wilgotnym środowisku, dlatego w pierwszych dniach po skaleczeniu warto stosować zabezpieczenie rany.

Szybkość gojenia ran zależy od rodzaju skaleczenia, jego wielkości, predyspozycji organizmu i sposobu opatrzenia. Zadbaj o zdrowie i wygląd swojej skóry – w przypadku skaleczenia, odkaź ranę i pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, by przyspieszyć gojenie i zapobiec zakażeniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*