Jak przygotować się do porodu?

Na przygotowanie do porodu mamy całą ciążę, czyli okres aż dziewięciu miesięcy. Wydaje się dużo, jednak w praktyce czas ten może minąć niepostrzeżenie.

Przyszłe mamy miewają wątpliwości, co do kroków, jakie należy poczynić, by odpowiednio do porodu się przygotować. Niektóre kobiety twierdzą, że nic nie muszą robić – w końcu zostały stworzone do rodzenia, inne natomiast słusznie zauważają, że naturze warto pomagać i niezbędna jest wiedza, dobre nastawienie i przygotowanie ciała do rodzenia.

Co zatem zrobić, by zwiększyć szansę na naturalny poród? Jak przygotować się do porodu? Przeczytaj!

Jak przygotować się do porodu? Zdecyduj, gdzie chcesz rodzić

jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu? By naturalny poród był możliwy i by odbył się w prawidłowy sposób, niezbędne dla rodzącej jest poczucie bezpieczeństwa. Jeśli kobieta ma ten podstawowy komfort, że czuje się dobrze, poród ma większą szansę postępować w naturalny sposób. Warto rozważyć, w którym szpitalu urodzić dziecko oraz wziąć pod uwagę możliwość porodu w domu. Poza tym należy dobrze przemyśleć, z kim chce się rodzić- z tatą dziecka, przyjaciółką a może z mamą? Kogo wsparcie w tym szczególnym momencie będzie dla Ciebie najbardziej cenne?

Przygotuj ciało

Ciąża stanowi wielkie obciążenie dla ciała, jednak w przypadku prawidłowego jej przebiegu aktywność fizyczna jest wskazana. Od stanu Twoje ciała zależy bowiem gotowość do porodu. Codzienny spacer to podstawa.

Jak przygotować się do porodu? Warto również kontrolować przyrost wagi w ciąży. Zbyt wysoka waga nie ułatwia porodu. Istnieją badania, które wskazują, że otyłe kobiety mają mniejszą szansę na poród naturalny.

Jest coś jeszcze – niedoceniany masaż krocza. Wykonywany na ostatnim etapie ciąży pozwala zmniejszyć ryzyko nacięcia w trakcie porodu.

Czytaj, czytaj, czytaj

Jednak nie krwawe opowieści niezadowolonych rodzących, ale szczególnie te historie, z których możesz wyciągnąć ważne wnioski dla siebie.

Sięgaj po publikacje, które poświęcone są naturalnej ciąży i wspieraniu kobiet w naturalnych porodach. Na szczęście jest ich coraz więcej na rynku wydawniczym. Poznaj prawdziwe fakty o konsekwencjach cesarek oraz o ryzyko porodu wywołanego. Nie decyduj się na indukcję zbyt pochopnie – przeczytaj, dlaczego lepiej poczekać aż poród sam się rozpocznie.

Oswój ból

Jak przygotować się do porodu?

Dla niektórych kobiet poród wiąże się z niewyobrażalnym bólem, inne twierdzą, że jest to jedynie dyskomfort nietrudny do wytrzymania. Oczywiście kwestia ta jest bardzo dyskusyjna, każda kobieta może ból porodowy inaczej przeżywać. Ba – każdy poród tej samej kobiety może przebiegać całkiem inaczej i nie zawsze kolejny jest łatwiejszy od pierwszego…

Przeczytaj, jak radzić sobie lękiem i bólem w trakcie porodu.

W szkołach rodzenia położne uczą metod kontrolowania bólu oraz radzenia sobie z dyskomfortem. Czy można wypróbować te techniki „na sucho”, przed porodem?

Niektórzy specjaliści polecają zabawę z lodem, czyli próby utrzymania kostki lodu przez około minutę w dłoni, oceniając, co nam w takiej sytuacji pomaga zmniejszyć ból.

Oczywiście ból w trakcie porodu jest nieporównywalny do czegoś innego. Zysk z tej zabawy ma pokazać Tobie, jak reagujesz na ból oraz co Ci pomaga w takich chwilach. Warto w ramach eksperymentu spróbować utrzymywać lód w dłoni w obecności partnera. Co zrobi mąż, by zmniejszyć dyskomfort? Czy jego starania będą przynosiły oczekiwany skutek?

Myśl pozytywnie

Jak przygotować się do porodu? Nie słuchaj historii pełnych grozy. Trzymaj się uniwersalnej prawdy, że każdy poród jest inny – może być zdecydowanie trudniejszy, ale również łatwiejszy niż przedstawiają to najbliższe osoby.

Wysłuchiwanie strasznych opowieści na niewiele się zdaje. Jedyny efekt, który w ten sposób uzyskujesz to zwiększenie stresu i lęku przed porodem.

Słuchaj intuicji

Znam mnóstwo historii zaskoczonych położnych, że poród tak szybko przebiega oraz takich, w których  lekarze byli przekonani, że kobieta może urodzić naturalnie, jednak w konfrontacji z jej niegotowością ich opinie były bezpodstawne. Dlatego tak istotne jest, by słuchać własnej intuicji.

Najprawdopodobniej będziesz w stanie ocenić, kiedy przyszedł czas na parcie (po zasygnalizowaniu o tym położnej – współpracuj!), nie ignoruj również sygnałów, które wskazują Ci, że coś idzie nie tak. Dziel się własnymi przeżyciami i staraj się odpowiadać na pytania położnej.

Rodząc w zgodzie z własnymi potrzebami, zmieniając pozycję, wybierając strategie, które pozwalają Ci radzić sobie z bólem, masz większą szansę na pozytywny przebieg porodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.