Jak przygotować się do kąpieli noworodka? Praktyczne porady

Inf. prasowa komentarzy: 0

Kąpanie noworodka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Skorzystaj z praktycznych porad i nie bój się pierwszej kąpieli niemowlęcia!

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i dopiero zyskuje odporność, dlatego jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Z tego powodu warto wybierać sprawdzone preparaty pielęgnacyjne i kosmetyki. Równie ważna jest codzienna higiena. Dzięki niej skóra maluszka będzie właściwie zadbana i chroniona przed uszkodzeniami czy zakażeniami już w pierwszych dniach życia. Dowiedz się zatem, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka oraz jakie zabiegi powinny jej towarzyszyć.

Skóra noworodka i niemowlęcia – najważniejsze informacje

Piotr Brzeziński, dyrektor Ambulatorium Izb Chorych Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce podkreśla, że skóra noworodków znacząco różni się od skóry osób dorosłych, ponieważ po narodzinach ten największy narząd organizmu znajduje się dopiero w stadium dojrzewania i właśnie dlatego pełnienie przez niego określonych funkcji może być utrudnione. Warto pamiętać, że choć delikatny naskórek jest podatny na zmiany, uszkodzenia lub choroby, większość z nich nie zagraża dziecku. Ważna jest natomiast profilaktyka chorób skóry u najmłodszych oraz znajomość zasad radzenia sobie z problemami skórnymi u noworodków i niemowląt. Często dolegliwości, które pojawiają się w okresie noworodkowym to m.in.: marmurkowatość skóry, rozrost gruczołów łojowych, prosaki, trądzik noworodków, potówki zwykłe, rumień toksyczny noworodków, przemijająca melanoza noworodków czy noworodkowa krostkowica skóry głowy. Każda zmiana, nawet ta z pozoru niegroźna, wymaga konsultacji lekarza specjalisty. Być może leczenie nie będzie konieczne, jednak z pewnością warto skorzystać z porad dotyczących kąpieli noworodka oraz jego właściwej pielęgnacji.

Dowiedz się więcej na temat skóry dziecka, by właściwie przygotować się do kąpieli noworodka w dziale wiedzy Emolium na stronie  https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/skora-dziecka/#

Przygotowanie do kąpania noworodka

Agnieszka Mińko, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal” podkreśla, że noworodek wymaga kąpieli w celu usunięcia ze skóry zanieczyszczeń z krwi czy smółki, dlatego tak ważna jest kąpiel niemowlęcia. Jednocześnie, powołując się na standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypomina, że pierwsze kąpanie dziecka powinno odbyć się co najmniej sześć godzin po porodzie. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności podczas mycia dziecka, ponieważ niewłaściwa kąpiel noworodka może uszkodzić ochronną warstwę mazi płodowej. Dobrym pomysłem jest również zrezygnowanie z kąpania nowo narodzonego dziecka. W takim wypadku maź płodowa dokładnie wchłonie się w naskórek, zabezpieczając go przed uszkodzeniami i drobnoustrojami. Trzeba jednak pamiętać, że badania epidemiologiczne jednoznacznie wskazują na konieczność przyspieszenia pierwszej kąpieli, gdy mama zakażona jest wirusem HIV lub HBs i występuje podejrzenie zakażenia wewnątrzmacicznego.

Kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne stosowane podczas kąpania noworodka oraz po kąpieli, koniecznie powinny być przebadane dermatologicznie. Preparaty niesprawdzone, pochodzące z niepewnych źródeł mogą nadmiernie wysuszać skórę, uczulić dziecko lub przyczynić się do innych problemów z jego zdrowiem. Warto pamiętać także o tym, by nie przesadzać z liczbą oraz ilością używanych kosmetyków. Dobrym pomysłem jest natomiast korzystanie z prostych produktów takich jak kostka myjąca, balsam do ciała, oliwka oraz różnego rodzaju emolienty. Te ostatnie są szczególnie przyjazne dla delikatnej skóry dziecka. Kupując kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne, musimy zwracać uwagę na ich skład. Powinien być jak najkrótszy i zawierać wiele substancji pochodzenia naturalnego, bezpiecznych dla skóry niemowląt. Ponadto warto zwracać uwagę na certyfikaty oraz rekomendacje instytucji takich jak: Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Położnych.

Kąpiel noworodka – praktyczne porady

Pierwsza kąpiel dziecka nie wymaga użycia zbyt wielu preparatów. W zupełności wystarczy czysta woda. Ważne jest natomiast zapewnienie dziecku odpowiednich warunków przed pierwszą kąpielą. Temperatura wody powinna wynosić 34-37 stopni Celsjusza, a temperatura pomieszczenia, w którym kąpiemy maluszka nie może być niższa niż 22 stopnie. Dziecko powinno być zanurzone w wodzie znaczną powierzchnią ciała, ponieważ to zmniejsza jego stres związany z utratą ciepła. Agnieszka Mińko uważa, że kolejne kąpiele zalecane są z częstotliwością sięgającą dwóch, trzech razy w tygodniu. Szczególną wagę należy przywiązać do doboru środków pielęgnacyjnych, zwłaszcza, jeśli zawierają długi skład z detergentami (SLS, SLES) oraz glikolami polietylenowe (PEG) i polipropylenowymi (PPG). Nie jest tajemnicą, że te substancje które często bywają przyczyną podrażnień, zaczerwienienia czy pokrzywki ze świądem. Pamiętać należy również o delikatnym osuszaniu skóry dziecka, pamiętając o zgięciach skórnych szczególnie narażonych na otarcia bądź odparzenia, zwłaszcza latem.

Codzienna kąpiel malucha nie jest koniecznością. 2-3 kąpiele w tygodniu w zupełności wystarczą. W przeciwnym wypadku skóra maleństwa może ulec nadmiernemu wysuszeniu. Trzeba jednak pamiętać, że każdego dnia należy jednak przemywać twarz dziecka, okolicę pieluszkową oraz miejsca zgięciowe zanurzając myjkę w ciepłej wodzie. Nie można zapomnieć o kikucie pępowinowym. Kąpanie noworodka jest możliwe przed jego odpadnięciem, jednak woda w wanience nie powinna go zakrywać. Po samoistnym odpadnięciu kikuta można nalać nieco więcej wody do wanienki. Warto pamiętać o tym, by przed kąpielą przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, umieszczając je w zasięgu ręki. W pobliżu wanienki warto umieścić ręcznik kąpielowy, szczoteczkę do włosów, czystą pieluszkę, chusteczki, patyczki higieniczne oraz oczywiście kosmetyki i ubranko. W pierwszych miesiącach życia dziecka należy używać płynnych środków myjących zawierających emolienty, najlepiej wlewając małą ilość do wody.

Jak wykąpać noworodka? Najważniejsze jest jego bezpieczeństwo

Malucha podczas kąpieli trzeba trzymać pewnie, aby dać mu niezbędne poczucie bezpieczeństwa w tej nowej dla niego sytuacji. Kąpanie noworodka trzeba zacząć od zanurzenia dziecka w wodzie i delikatnego obmycia (nie pocierania!) skóry. Nadmierne pocieranie może uszkodzić delikatny naskórek, powodując dyskomfort oraz przyczyniając się do zwiększenia ryzyka infekcji. Następnie należy umyć twarz dziecka i kolejne części ciała, pośladki zostawiając na sam koniec kąpieli. Położna na medal zaleca, by każdorazowe kąpanie noworodka nie trwało dłużej niż pięć minut. Po tym czasie należy wyjąć dziecko z wody i owinąć w ciepły ręcznik. Tu również nie można zapomnieć o tym, że pocieranie skóry może ją uszkodzić. Należy zatem delikatnie osuszyć naskórek, dotykając go ręcznikiem. Niezwykle ważne jest dokładne osuszenie miejsc zagięć skórnych (szyja, pachwiny, pachy, zgięcia łokci). Trzeba pamiętać również o uważnym osuszeniu kikuta pępowinowego. Po osuszeniu należy ubrać dziecko i owinąć je w ciepły kocyk.

Warto wiedzieć, że jeśli skóra dziecka jest zdrowa, gładka i nieprzesuszona, nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Stosowanie emolientów podczas kąpania noworodka może zapobiec występowaniu zmian skórnych. Jeśli jednak nie uda się uniknąć problemu i naskórek maluszka będzie wymagał dodatkowej pielęgnacji, należy sięgać po sprawdzone preparaty przebadane dermatologicznie. Należą do nich m.in. produkty marki Emolium. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. emulsja do ciała Dermocare, która została stworzona specjalnie z myślą o codziennych potrzebach skóry wrażliwej i wymagającej od 1. dnia życia. Jej celem jest zapewnienie skórze nawilżenia i jak najlepszej ochrony, poprzez odbudowę i wzmocnienie naturalnej bariery lipidowej. Kolejnym produktem polecanym do stosowania od 1. dnia życia dziecka jest Emolium Dermocare Krem opracowany z myślą o wrażliwej i skłonnej do alergii skórze dzieci i niemowląt od 1. dnia życia. Specjaliści polecają także Emolium Dermocare Krem przeciw odparzeniom, który chroni skórę okolicy pieluszkowej.

Kąpanie niemowlęcia to nie tylko codzienny obowiązek rodzica czy opiekuna dziecka. To również doskonała okazja do budowania więzi, dlatego warto wykorzystać ten czas jak najlepiej. Z pewnością będzie to możliwe dzięki przestrzeganiu zasad właściwej pielęgnacji – wówczas żadne dolegliwości ze strony skóry nie przeszkodzą w codziennym poznawaniu siebie i cieszeniu się wspólnie spędzonym czasem.

Źródła:

  • https://www.su.krakow.pl/system/files/24493/a4fae9aa55.pdf?1528870148
  • http://oipip.opole.pl/wp-content/uploads/2017/08/aktualnosci_pielegnacja_skory_noworodka_latem.pdf
  • https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdf
  • http://www.wple.net/plek/numery_2009/numer-9-2009/535-537-brzezinski.pdf

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.