Jak przygotować się do ciąży? Zadbaj o zdrową ciążę i bezproblemowy poród

Jeśli planujemy powiększenie rodziny, warto się dobrze przygotować. Co prawda nie zawsze jest to możliwe, ponieważ niejednokrotnie wiadomość o ciąży zaskakuje, jednak tam, gdzie ciąża jest planowana, dla dobra swojego i dziecka, warto pamiętać o kilku zasadach. Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży? Przeprowadź rozmowę

Zanim od słów przejdziecie do czynów, warto znaleźć czas, by usiąść z partnerem i dobrze przedyskutować decyzję o ciąży. Rozmowa powinna się koncentrować niekoniecznie na tym, ile nowych rzeczy będzie trzeba kupić i jak zorganizować pokój lub kącik dla dziecka – chociaż na pewno te kwestie też są istotne, ale przede wszystkim na wszystkich aspektach będącymi punktem zapalnym w związku po narodzinach dziecka.

Warto uświadomić sobie (co wcale nie stanowi argumentu przeciw decyzji o powiększeniu rodziny), że większość par po narodzinach dziecka przeżywa kryzys. To całkiem naturalne. By możliwie zminimalizować jego skutki warto zastanowić się:

  • jak podzielicie się opieką nad dzieckiem?
  • kto weźmie urlop z pracy i na jak długo?
  • jak będziecie radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Na przykład przy chorobie, kto będzie brał zwolnienie na dziecko, a może naprzemiennie?
  • jaką macie wizję wychowywania dziecka?
  • jakie macie obawy związane z powiększeniem rodziny?

Oczywiście opinie na poszczególne tematy i konkretne rozwiązania mogą się zmieniać na przestrzeni czasu. Bardzo istotne jest, by jeszcze przed rozpoczęciem starań o maleństwo poznać swoje punkty widzenia i zbliżyć się do siebie, dyskutując na temat zmian, które wkrótce nastąpią.

Jak przygotować się do ciąży? Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną

Lekarze zalecają, by minimum pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko, odstawić antykoncepcję hormonalną. To bardzo ważne, by dać czas organizmowi na ponowne wejście w okres płodności. Czasami musi minąć kilka miesięcy, zanim cykl ponownie się ustabilizuje. Może być tak, że będzie on dłuższy lub krótszy niż przed stosowaniem antykoncepcji.

Dobrą decyzją jest danie sobie czasu na obserwację zmian zachodzących w organizmie i na rozpoznawanie objawów płodności.

jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży? Porzuć niezdrowe nawyki

Zawsze warto wprowadzić w życie pozytywne zmiany. Jeśli to wizja ciąży ma być czynnikiem mobilizującym, tym lepiej.

Co należy zrobić przed ciążą?

Po pierwsze zmniejsz ilość kofeiny, którą znajdziesz nie tylko w kawie, ale również w herbacie czy napojach gazowanych, energetycznych. To ważne, bo duże ilości kofeiny mogą prowadzić do poronienia. Dodatkowo obniżenie ilości kofeiny przed ciążą pozwoli łatwiej przeżyć okres samej ciąży, kiedy można spożywać najwyżej filiżankę kawy dziennie.

Powszechnie wiadomo, jak destrukcyjny wpływ ma palenie w ciąży. Warto już przed rozpoczęciem starań o dziecko zrobić wszystko, by rzucić ten szkodliwy nawyk.

Ewentualnej ciąży nie służy także alkohol. Jeśli jednak masz w zwyczaju wypić jedną, dwie lampki wina w piątek do kolacji, nie musisz zmieniać nawyków, aż do momentu, kiedy dowiesz się o ciąży. Gdy będziesz wiedziała, że spodziewasz się dziecka, powinnaś zrezygnować z alkoholu. W okresie starania się o dziecko, można przyjąć, że niewielkie ilości alkoholu nie będą szkodliwe.

Uwagi dotyczące szkodliwości picia alkoholu czy palenia papierosów nie dotyczą tylko przyszłej mamy, ale również ojca. Używki mogą negatywnie wpływać na płodność i ograniczać szansę na poczęcie dziecka. Poza tym zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, przedwczesnego porodu, czy poronień. Palenie papierosów, według American Society for Reproductive Medicine, ma w 13% być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę.

Zadbaj o zdrową dietę, aktywność fizyczną i sylwetkę

Zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta bazująca na podstawowych produktach nie tylko poprawia wygląd i samopoczucie, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie. Pozwala osiągnąć stan dobrobytu, który pozytywnie wpływa na płodność i doskonale przygotowuje do ciąży.

Należy pamiętać również o suplementacji, zwłaszcza o kwasie foliowym, który należy przyjmować w formie kapsułek, a którego zażywanie zmniejsza ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Powinnaś spożywać od 400 do 800 miligramów kwasu foliowego dziennie. Coraz więcej specjalistów zaleca również zwrócenie uwagi na poziom witaminy B, która, według March of Dimes, może zmniejszyć ryzyko wad mózgu i kręgosłupa aż o 70%.

Bardzo istotna w tym kontekście jest również optymalna waga. Nadmiar kilogramów nie ułatwia starań o dziecko. Wielokrotnie udowodniono, że nadwaga obniża płodność. Poza tym optymalne BMI przed ciążą zwiększa szansę na zdrową ciążę i naturalny poród bez komplikacji. Poza tym dobra waga przed ciążą ułatwia uzyskanie sylwetki sprzed ciąży po rozwiązaniu.

Odwiedź ginekologa i stomatologa

Na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko, warto umówić się na wizytę u ginekologa. W ten sposób można zweryfikować, czy dany specjalista ma być lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Można również wykonać badania profilaktyczne i porozmawiać o ewentualnych problemach zdrowotnych.

Dobrze udać się również do dentysty, by sprawdzić stan zębów i usunąć ewentualne ogniska próchnicy. To ważne pod kątem płodności i przebiegu ciąży, a także z pragmatycznego punktu – możliwość przeprowadzenia leczenia, które w ciąży, ze względu na przeciwwskazania do wykonywania niektórych zabiegów, może być trudniejsze.  Wykazano, że kobiety z chorymi zębami czy dziąsłami są bardziej narażone na poronienia, poród przedwczesny i stan przedrzucawkowy.

Warto poprosić partnera o wizytę u internisty. Przy okazji spotkania ze specjalistą, dobrze, żeby mężczyzna porozmawiał o ewentualnych przyjmowanych lekach i ich wpływie na płodność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.