Do ciąży powinna przygotować się zarówno przyszła mama jak i przyszły tata. Należy zacząć od przyjrzenia się diecie oraz ograniczeniu toksyn i szkodliwych substancji w organizmie. To ważne, bo według niektórych informacji dostępnych w wynikach badań, organizm matki traktuje płód jako miejsce, do którego może oddawać szkodliwe składniki zgromadzone przed ciążą, w dotychczasowym życiu. To tłumaczy, dlaczego tak często pierwsze dziecko rodzi się z chorobami, często bardzo poważnymi, innym razem łagodniejszymi, ale przewlekłymi.
Zacznij od diety oczyszczającej
W wielu wskazówkach kierowanych do przyszłych mam znajduje się zalecenie, by starania o ciążę zacząć od detoksu. Może być to post przerywany i dieta niskowęglowodanowa, może być to również dieta Dąbrowskiej. Ważne, żeby plan oczyszczania i przywracania organizmu do dobrej sprawności trwał wystarczająco długo, minimum sześć tygodni.
Idealnie jeśli na dietę oczyszczającą przejdzie również przyszły tata. Wszystko po to, aby zadbać o najlepszej jakości materiał genetyczny, który zostanie przekazany kobiecie i później będzie skutkował rozwojem zarodka i dziecka.
Zwróć uwagę na otoczenie
Wskazany jest powrót do korzeni. Chodzi o to, żeby ograniczyć z otoczenia składniki, które mogą działać potencjalnie w szkodliwy sposób. Należy zwrócić uwagę na stosowane kosmetyki, ale również środki do czyszczenia. Najlepiej przerzucić się na sprzątanie w wersji eko – przy użyciu sody i octu oraz wody. Dobrze też wybierać ekologiczne środki do prania – to akurat zasada, która przyda się, gdy w domu pojawi się już dziecko.
Jedz prosto
Po diecie oczyszczającej warto wyedukować się na temat żywienia. Podstawa to bazowanie na prostych, dobrej jakości produktach spożywczych, unikanie żywności wysoko przetworzonej. Dobrze poszukać w okolicy dobrego rolnika, który prowadzi
gospodarstwo ekologiczne, ewentualnie stosuje mniej nawozów. Niestety nasza żywność nie jest najwyższej jakości i fakt ten oddziałuje na nasze zdrowie. Spożywanie lepszej jakości produktów spożywczych zwyczajnie się opłaca, choć wiele osób sądzi, że ich na to
nie stać.
Pamiętaj o suplementach
Przed ciążą umów się z lekarzem i porozmawiaj o suplementach diety. Oprócz kwasu foliowego, wskazana będzie witamina D3 i K2 oraz kwasy omega 3. Niektórzy polecają także magnez oraz cynk. O tym, co suplementować i w jakich dawkach warto porozmawiać z dobrym lekarzem.
Stosuj dobre metody przygotowywania posiłków
Unikaj smażenia, częściej gotuj, również na parze, piecz. Wyrzuć kuchenkę mikrofalową z kuchni. Urządzenie to niestety nie cieszy się dobrą opinią (badania są niejednoznaczne, wiele wskazuje na szkodliwość mikrofalówek oraz dramatyczne zmniejszanie poziomu
drogocennych flawonoidów po podgrzewaniu w nich dań). Zastąp ją kuchenką z funkcją pary. Możesz również sięgać po szybkowar.
Ogranicz stres i ruszaj się
Bardzo ważne jest przygotowanie mentalne. Ciąża i opieka nad małym dzieckiem to wielkie wyzwanie. Należy zrobić wszystko, aby zgromadzić odpowiednią energię także mentalną. Nauczmy się radzić sobie ze stresem, wyróbmy sobie nawyk codziennego
chodzenia, spacerowania, obcowania z naturą. Nie bójmy się aktywności fizycznej. Przyda się też rozciąganie, gimnastyka i wzmacnianie różnych partii mięśni. Kobietom zaleca się ćwiczenia mięśni Kegla.
Idź na konsultacje
Zanim zaczniesz starania o ciążę, umów się na konsultację u dentysty, sprawdź, czy masz zdrowe zęby, wylecz ewentualne ubytki czy inne problemy. Idź do ginekologa, sprawdź, czy wszystko jest w porządku, wykonaj podstawowe badania.
Uporządkuj podstawowe rzeczy. Poproś o najważniejsze badania. Zrób to, co należy, by później bez zbędnego stresu zabrać się do przyjemniejszego etapu starania się o dziecko. :)
Powodzenia!
Komentarze