Jak przygotować się do cesarki? Gdy już wiesz, kiedy nastąpi rozwiązanie, nie stresuj się. Usiądź i przeczytaj artykuł, który podpowie Ci, co zrobić, by być gotową na ten wielki dzień, gdy na świat przyjdzie Twój maluszek.
Kiedy urodzę?
Matka natura wie, co robi, nie uprzedzając kobiet w ciąży, kiedy nastąpi rozwiązanie. I choć istnieją pewne sygnały zbliżającego porodu, to sam dzień przyjścia dziecka na świat jest zazwyczaj niespodzianką.
Dzięki temu z jednej strony można uniknąć nieco stresu. Z drugiej błyskawicznie się zmobilizować do działania, obserwując reakcje organizmu, gdy przyjdzie TEN czas.
Nie zawsze jednak dzień porodu jest tajemnicą. Gdy w grę wchodzi planowana cesarka, informacja o tym, kiedy przyjdzie dziecko na świat, znana jest zazwyczaj na kilka tygodni przed rozwiązaniem.
Termin porodu, gdy masz planowaną cesarkę…
Jeśli lekarz prowadzący ciążę uzna, że w Twoim przypadku konieczne jest cięcie cesarskie z powodów medycznych, wypisze skierowanie na zabieg. Ze skierowaniem należy udać się do szpitala, w którym chcesz, aby przyszło na świat Twoje dziecko. Podczas rozmowy z lekarzem dowiesz się, kiedy przeprowadzony zostanie zabieg. Zostaniesz również poinformowana, kiedy powinnaś zgłosić się na oddział. Zazwyczaj prosi się o przyjazd na dzień przed planowanym zabiegiem.
Termin cięcia ustala się najczęściej na kilka dni przed planowanym terminem porodu. Robi się tak po to, by zdążyć z cięciem zanim akcja porodowa rozpocznie się samoistnie.
Jak przygotować się do cesarki?
Gdy już wiesz, że ciąża zakończy się przez planowane cięcie, przeczytaj poniższą instrukcję. Dowiesz się z niej, jak przygotować się do cesarki.
- Wykonaj wszystkie zlecone badania – np. poziom elektrolitów, krzepliwość krwi, badanie ogólne krwi, badanie grupy krwi (jeśli jeszcze nie masz wykonanego badania), USG, KTG, itd.
- Zmyj lakier z paznokci. Naturalny kolor płytki ułatwia pracę anestezjologowi, który ocenia, czy zabieg przebiega prawidłowo.
- Dzień przed udaniem się do szpitala pozostań na lekkostrawnej diecie, unikaj smażonych, tłustych dań i potraw wzdymających.
- Ogol okolicę miejsc intymnych lub poczekaj aż zrobią to położne tuż przed zabiegiem – zapytaj o tą kwestię w szpitalu. W zależności od placówki są różne wskazania. W niektórych szpitalach zaleca się niegolenie miejsc intymnych, by zabieg ten można było wykonać tuż przed cesarką, co ma zminimalizować ryzyko zakażenia. W innych szpitalach zaleca się usunięcie włosów jeszcze w domu.
- Zdejmij pierścionki, kolczyki i łańcuszek. Najlepiej zostaw je w domu.
- Zgłoś się w wyznaczonym terminie na oddział. Czasami termin zgłoszenia do szpitala jest wyznaczany na dzień przed cesarką, innym razem tego samego dnia rano. Co najmniej na 6 godzin przed operacją nie wolno nic jeść ani pić. Jeśli zabieg masz tego samego dnia na oddział musisz przyjść na czczo.
- Zabierz ze sobą dowód osobisty, skierowanie do szpitala, kartę ciąży.
- Pamiętaj o torbie do porodu, która powinna wyglądać tak samo, jak ta zabierana do porodu siłami natury. Zwróć uwagę na majtki, które powinny mieć wysoki lub bardzo niski stan, żeby nie podrażniały blizny po zabiegu. Weź również butelkę z dzióbkiem, która ułatwi picie w pozycji leżącej.
- Przygotuj się na to, że do zabiegu będziesz musiała być na czczo. Jeśli do szpitala przyjdziesz dzień wcześniej, nie dostaniesz kolacji.
- Przed zabiegiem porozmawiaj z lekarzem o obecności partnera przy porodzie. Coraz częściej mamy uzyskują zgodę, by przy cesarce towarzyszyła im bliska osoba. Niestety nadal w większości szpitalach nie jest to możliwe.
- Przed zabiegiem porozmawiasz z anestezjologiem, który zapyta Cię o choroby, przebyte zabiegi, ewentualne uczulenia na leki.
- W szpitalu zostanie założony Ci cewnik oraz otrzymasz kroplówkę.
- Bezpośrednio przed zabiegiem do kręgosłupa zostanie wprowadzony preparat znieczulający. Znieczulenie podawane przy planowanej cesarce pozwoli Ci zachować pełną świadomość podczas zabiegu.
- Zabieg cesarskiego cięcia trwa zazwyczaj około godziny. Samo przecięcie skóry, powłok brzusznych i macicy to kwestia kilkunastu minut.
Przeczytaj, jak dbać o bliznę po cesarce?
Komentarze