Jak przygotować piersi do karmienia?

Początki karmienia piersią rzadko są bezproblemowe. Zazwyczaj pojawia się masa wątpliwości, dylematów i niepokojów. Dlatego właściwie na każdym oddziale położniczym personel ma pełne ręce roboty.

Niestety wiele z rad przychodzi nie w porę. Gdyby przyszła mama usłyszała je jeszcze w ciąży (lub wzięłaby sobie je do serca), miałaby o wiele mniej problemów z naturalnym karmieniem. W wielu sytuacjach dobre przygotowanie piersi do laktacji oszczędziłoby stresu, bólu i niepewności.

Wystarczy naturalne przygotowanie piersi do laktacji?

Pregnant female holding belly and flowerGeneralnie natura tak to pomyślała, że piersi przygotowywane są do laktacji już w okresie ciąży. Zmienia się zarówno ich wielkość, jak i kształt. Jednak najbardziej istotne zmiany dotyczą wielkości i kształtu brodawki sutkowej, która staje się ciemniejsza, większa, a sam sutek w naturalny sposób wyciąga się, by tym sposobem maluszek przystawiany do piersi miał mniejszą pracę do wykonania i ułatwione ssanie.

Dodatkowe przygotowanie piersi do karmienia jest w niektórych sytuacjach kluczowe. Sam wysiłek wkładany w to, by wydobyć mleko z piersi mamy jest i tak na tyle duży, że niektóre przeszkody mogą skutecznie zniechęcić do karmienia i małe dziecko i młodą mamę. Dlatego w omówionych niżej sytuacjach należy działać, wspomagając naturę.

Czy zawsze trzeba przygotowywać piersi do laktacji?

Wskazania co do przygotowania piersi do laktacji uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze pozostają: budowa piersi oraz indywidualna wrażliwość na dotyk.

Bywają młode mamy, które już na samym wstępie doskonale radzą sobie z karmieniem oraz ruchami brodawki w trakcie ssania przez maluszka, nie odczuwając większego dyskomfortu. Są też takie, które mimo dobrej techniki przystawiania dziecka do piersi, narzekają na ból, często w połączeniu z widocznymi gołym okiem podrażnieniami.

Kiedy przygotowywać piersi do laktacji?

  • jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki,  jeszcze w ciąży rozpocznij starania, by wyciągnąć je na zewnątrz. Systematyczność i odpowiednia technika pozwala zdziałać w tym temacie bardzo wiele. Istnieje możliwość wyciągania brodawek przy pomocy specjalnego urządzenia, jak również masowanie ich i poprawa ich wyglądu ręcznie (ćwiczenia Hoffmana). Jest też trzecie rozwiązanie: wykorzystanie tak zwanych nakładek korekcyjnych, które poprawiają kształt brodawek i ułatwiają karmienie lub nakładek (kapturków) silikonowych, które umożliwiają już w trakcie laktacji uchwycenie brodawki przez maluszka. Którą metodę najlepiej wybrać? Najkorzystniej omówić tę kwestię z lekarzem. Warto na jednej z wizyt u ginekologa w ciąży pokazać piersi, co pozwoli ocenić ich budowę oraz przygotowanie do karmienia.
  • jeśli masz wyjątkowo delikatne, skłonne do podrażnień (także w trakcie doboru i noszenia bielizny) brodawki – niektórzy eksperci polecają hartowanie brodawek w ciąży poprzez ich masowanie i pocieranie ręcznikiem, a następnie nakładanie wazeliny czy oliwki kosmetycznej. Czy są to dobre metody? To zależy, kogo zapytamy o zdanie. Niektóre mamy i położne twierdzą, że są skuteczne, choć oficjalny pogląd jest taki, że zabieg ten nie jest konieczny, a może być wręcz szkodliwy. A Wy co sądzicie na ten temat?

Co może zrobić każda mama?

Niezależnie o typu brodawki oraz indywidualnej wrażliwości, każda mama przed porodem oraz w kilka tygodni po nim może i powinna zadbać o:

  • odpowiednią pielęgnację – dobrze stosować na skórę piersi w okresie ciąży i laktacji łagodne środki pielęgnacyjne, które przede wszystkim ją nawilżą, podniosą elastyczność oraz uchronią przed rozstępami oraz innymi nieestetycznymi zmianami. Warto zwracać uwagę na to, czy stosowane preparaty są wolne o barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które mogą być odpowiedzialne za reakcję alergiczną i podrażnienia u małych dzieci.
  • odpowiedni stanik – nie musi być to droga bielizna, choć zazwyczaj łatwiej znaleźć dobry stanik właśnie w sklepach uchodzących za bardziej ekskluzywne. Ważne, by spełniała pewne funkcje. Przede wszystkim stanik powinien być elastyczny i łatwo dopasowywać się do ciała. Nie może być ani za luźni, ani za ciasny. Bardzo ważne, by stanik nie uciskał skóry piersi ani brodawek (zbyt ciasny stanik może być przyczyną zastoju pokarmu oraz zapalenia gruczołu piersiowego). W trakcie doboru stanika, warto uwzględnić również miejsce na wkładki laktacyjne. Ważne, by stanik, a zwłaszcza jego miseczkę można było łatwo zapiąć i odpiąć jedną ręką. Tę zaletę szybko docenić można, gdy trzeba będzie szybko nakarmić głodnego malca.
  • wiedzę dotyczącą przystawiania maluszka do piersi oraz pozycji podczas karmienia. To dwa kluczowe aspekty, które pozwalają w wygodny sposób karmić maluszka oraz uniknąć podrażnień i ich konsekwencji.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. ja ja

    Przygotowanie piersi do karmienia jest bardzo ważne, a wiele osób o tym zapomina. chodziałm do niby świetnej szkoły rodzenia, mam w otoczeniu niby światłe osoby, a i tak nikt mi nie powiedział, że powinnam się masować, bo budowa piersi mi utrudni start z karmieniem naturalnym. Ciekawe komu na tym zależy, żeby nie karmić piersią?