Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu lub szkole?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Perspektywa pierwszego dnia w przedszkolu lub szkole to spory stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Wyobraźnia dziecięca pracuje na najwyższych obrotach, dlatego warto skierować ją na właściwe tory. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu lub szkole.

Zabawa w szkołę

Zabawa jest jednym z najprostszych sposobów na zapoznanie dziecka z regułami świata, który je otacza. Ważne, by taka zabawa w szkołę była jak najbardziej realistyczna. Jeśli dziecko jeszcze nie ma w domu przenośnej tablicy lub farby tablicowej na ścianie, to dobry moment na tego rodzaju zakupy. Przyda się też choćby jeden zeszyt i długopis, a także… drugie śniadanie. Dziecko powinno od początku wiedzieć, że szkoła to nie tylko obowiązki, ale także czas na jedzenie i chwilę zabawy z kolegami i koleżankami.

Podział ról w zabawie może być dowolny. Ponieważ dziecko nie wie, jak zachowuje się nauczyciel, na początek jego rola może przypaść rodzicowi. Przy czym trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, jaki obraz pierwszego nauczyciela ma w głowie rodzic, dziecku musi przedstawić go jako osobę miłą i życzliwą. Kiedy dziecko zrozumie, na czym polega szkoła, można zamienić się rolami. Ponieważ jednoosobowa klasa jest trochę nudna, do wspólnej zabawy można zaprosić inne dzieci lub… zabawki.

Wspomnienia rodziców i dziadków

Dzieci bardzo chętnie słuchają opowieści o tym, jak to było dawniej. Interesuje je wszystko, co dotyczy rodziców i dziadków. Chętnie porównują dawne czasy z obecnymi. Wieczór szkolnych wspomnień to kolejny sposób, w jaki można oswoić dziecko z tematem przedszkola czy szkoły. Trzeba tylko wziąć poprawkę na dziecięcą wrażliwość i nieco filtrować wiadomości. Lepiej nie straszyć dziecka popularną niegdyś „kozą” czy niepodzielnie rządzącą w szkole panią woźną. Zamiast tego można powspominać wesołe przygody, wycieczki czy ciekawe lekcje.

Warto przy tej okazji sięgnąć po stare zdjęcia z czasów szkolnych. Dla dzieci już sam fakt, że niektóre będą czarno-białe może być sporym zaskoczeniem.

Wspólne zakupy

Do przedszkola lub szkoły trzeba się przygotować. I chociaż dzieci na ogół na brak ubrań nie cierpią, warto wybrać się na wspólne zakupy i nabyć kilka nowych bluzek lub spodni specjalnie do szkoły. Na pewno będą potrzebne nowe szkolne kapcie.

Osobny temat to wyprawka do przedszkola lub szkoły. Robi się ją według listy, ale warto pozwolić dziecku, by samo wybrało zeszyty, kredki, piórniki czy tornister. Poczuje się wtedy dorosłe i gotowe na nowe wyzwania. Przy okazji nabędzie nieco pewności siebie, kiedy przekona się, że rodzice liczą się z jego zdaniem.

Odwiedziny w placówce szkolnej

Najbardziej przeraża to, co nowe i nieznane, dlatego, jeśli wcześniej nie było okazji, warto wybrać się z dzieckiem do szkoły, do której będzie uczęszczało. Wiele szkół organizuje w tym celu specjalne dni otwarte. Można też wybrać się na piknik szkolny, takie imprezy na ogół organizowane są w maju lub czerwcu. Jeśli nie ma okazji to… trzeba się wybrać do szkoły bez okazji. W takiej sytuacji jednak lepiej jest zadzwonić do szkolnego sekretariatu i sprawdzić, czy będzie można wejść na teren placówki.

Dziecko powinno móc zobaczyć nie tylko szkolne korytarze, ale też kilka ważniejszych pomieszczeń, na przykład klasę, salę gimnastyczną, świetlicę czy stołówkę. Z małym wrażliwcem lepiej nie wybierać się do szkoły w czasie przerwy.

Dni adaptacyjne w przedszkolu

Przedszkola organizują specjalnie dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Pozornie nie wnoszą one w życie dziecka nic nowego, ale nie warto sugerować się pozorami. Takie dni adaptacyjne odbywają się na przestrzeni dwóch lub trzech tygodni i w dobrze pojętym interesie dziecka będzie pójście tam z nim. Zazwyczaj pierwszy z takich dni polega na zwiedzaniu przedszkola i wspólnej zabawie integracyjnej, w której mogą uczestniczyć także dorośli. Kolejne dni to zabawy adresowane przede wszystkim do dzieci. Kilka takich wizyt, które trwają maksymalnie dwie godziny ma na celu zaszczepić w dziecku przekonanie, że przedszkole nie jest niczym obcym. Kiedy przyjdzie we wrześniu do przedszkola, będzie to dla niego miejsce znajome.

Kto powinien odprowadzić dziecko pierwszy raz

Teoretycznie może się wydawać, że to rodzice powinni odprowadzić dziecko do przedszkola. Jednak warto zastanowić się, czy to na pewno najlepsze rozwiązanie. Są dzieci, które bardzo źle znoszą rozstania z rodzicami. W takim wypadku lepiej będzie, gdy pożegnanie nastąpi w domu. Przedszkole nie powinno kojarzyć się z miejscem, które „zabiera” rodziców. Lepiej też nie dopuszczać do sytuacji, w której dziecko czuje się porzucone w przedszkolu. Kto zatem najlepiej wypełni misję odstawienia dziecka do przedszkola? Warto rozważyć zatrudnienie opiekunki do dziecka, która zajmie się dzieckiem, gdy rodzice są w pracy, jak i zaprowadzi dziecko do przedszkola. Opiekunka do dziecka w Poznaniu, Rzeszowie, Gdańsku czy Łodzi na pewno dobrze poradzi sobie z tym zadaniem. Odpowiednią kandydatkę można znaleźć na stronie niania.pl.

Nieco inaczej jest w przypadku dziecka idącego do pierwszej klasy. Ono już wie, bo zna to z przedszkola, że rodzice zostawiają je na kilka godzin, a potem wracają. Tu w zasadzie nie ma znaczenia, kto zaprowadzi dziecko pierwszy raz.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.