Jak przestać karmić piersią?

Karmienie piersią to ogromne przeżycie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Pozwala nie tylko na zaspokojenie głodu malca, ale i umacnia więź z matką.

Niestety w pewnym momencie przychodzi czas, kiedy z karmienia trzeba zrezygnować. Nie ma znaczenia w tym przypadku, czy matka karmi pół roku czy dwa lata, zawsze ten proces wiąże się z wielkimi emocjami i potrzebą cierpliwości po obu stronach. Jak przygotować się do odstawienia malucha od piersi? Kiedy jest najlepszy moment? I w jaki sposób odstawić dziecko od piersi, by nie przeżyło prawdziwej traumy?

Odpowiedni czas na odstawienie dziecka od piersi. Jak przestać karmić piersią?

jak przestać karmić piersiąPytanie, jak przestać karmić piersią to kwestia otwarta – kiedy należy to zrobić.

Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią do sześciu miesięcy, potem jest czas na stopniowe wprowadzanie posiłków stałych. W tym czasie niemowlę rezygnuje z częstszego pokarmu matki na rzecz pokarmów stałych. Nie oznacza to jednak, że półroczne dziecko trzeba od razu odstawić od piersi.

Trudno jednoznacznie określić, kiedy przestać przystawiać malca do piersi. Wszystko to zależy od indywidualnych czynników, np. mama wraca do pracy i musi odstawić dziecko jak najszybciej, jest chora i przyjmuje silne leki – ten proces nastąpi zapewne szybciej.

Jak zatem przestać karmić piersią?

Dobrze jeśli zarówno matka, jak i dziecko czują się już gotowi na rozstanie  z piersią, wtedy będzie o wiele łatwiej. Odstawienie od piersi nie może być gwałtowne i natychmiastowe, dlatego trzeba zarówno dziecko jak i mamę odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do odstawienia dziecka od piersi?

Pożegnanie się z karmieniem piersią może być prawdziwym szokiem dla malca, dlatego tak ważne jest stopniowe odstawienie. Nie należy zapominać też o matce, jej piersi również potrzebują czasu, by stopniowo zmniejszać ilość wytwarzanego pokarmu. Wiele również zależy od nastawienia matki, jeśli już podjęła decyzję o zaprzestaniu karmienia, powinna być konsekwentna – inaczej może się nie udać. Warto w tym czasie skorzystać  z pomocy domowników, babci, taty, czasem malec nie czując zapachu i bliskości mamy, a będąc głodny pozwoli nakarmić się butelką.

Jak przestać karmić piersią, by dziecko nie przeżyło szoku?

Jak przestać karmić piersią, by wszystko poszło sprawnie i bez komplikacji?

Odstawienie od piersi polega na stopniowym zastępowaniu najpierw jednego karmienia piersią innym np. daniem gotowym lub mieszanką mleczną. Następnie co kilka dni rezygnujemy z kolejnych karmień na rzecz innych.

Najtrudniej zwykle jest rozstać się z karmieniem wieczornym, dlatego zastępujemy je dopiero wtedy, gdy dziecko bez problemu rezygnuje z innych karmień piersią w ciągu dnia. Sam proces odstawienia może trwać nawet kilka tygodni, dlatego wymaga ogromnych pokładów cierpliwości od matki.

Na pewno nie należy się od razu zniechęcać, krzyczeć na dziecko czy na siłę wprowadzać inne pokarmy. Wskazany jest spokój i czas, by dziecko miało możliwość pogodzenia się z utratą piersi matki. Czasem wystarczą smaczne posiłki z pokarmów stałych, by zachęcić malca do zmiany sposobu karmienia.

Jak przestać karmić piersią? Jeśli maluch jest bardzo oporny, można wypróbować kilku sposobów mam, choć niektórzy uważają je za zbyt drastyczne np. pomalowanie piersi mazakiem, posmarowanie sutka cytryną itp. Gdy maluch domaga się piersi dobrze jest odwrócić jego uwagę, podać coś do jedzenia, zabawić czy choćby przytulić. Mama może też powiedzieć malcowi wprost, że będzie karmiła go mniej, bo np. jest już duże, jest chora, cycuś ją boli itp. Jeśli dziecko dotychczas nie było karmione butelką, na początek można podać mu pokarm matki, dopiero gdy się oswoi mieszankę mleczną.

Przeczytaj więcej – jak odstawić dziecko od piersi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Karolajn Karolajn

    Trzeba być konsekwentną i nie oglądać się za siebie, malec wyczuje nasze wątpliwości