Jak przekazać rodzinie informację o ciąży?

Oryginalnie

Niektórzy przekazują informację o ciąży w bardziej oryginalny sposób.

Praktykowane jest kładzenie na stół maleńkich bucików, czy przekazywanie rodzicom kartki z życzeniami dla dziadków.  Inni do informowania „zatrudniają” własne dzieci, prosząc, by podzieliły się  nowiną o powiększeniu rodziny.

Jedne dzieci mówią po prostu, że „będzie dzidzia”, inne na pytanie „pokaż, gdzie jest dzidzia”, podchodzą do mamy, podnoszą bluzkę i całują w brzuszek.

Są pary, które wysyłają wiadomość mms – zdjęcie testu ciążowego lub badania USG z komentarzem „wnuk albo wnuczka”. Inny sposób to wysyłka czekoladowego telegramu do najważniejszych osób lub prośba o wspólne wyjście  na zakupy i zaprowadzenie bliskich do sklepów z ubrankami dla dzieci.

Wcześniej czy później?

Czy lepiej poinformować o ciąży po jej potwierdzeniu przez lekarza, czy może dopiero wtedy, kiedy minie pierwszy trymestr? Wszystko oczywiście zależy od relacji panujących w rodzinie.

Za poinformowaniem o ciąży po potwierdzeniu jej przez lekarza przemawia fakt, że nawet wczesną ciążę często trudno ukryć. Objawy towarzyszące kobiecie mogą sprawić, że bliscy się domyślą, a wtedy przyszli rodzice uzyskają efekt „przyłapania na gorącym uczynku”, co raczej do odmiennego stanu i spodziewania się dziecka nie pasuje. Zmuszenie do potwierdzenia przypuszczeń to dla większości kiepski sposób na oznajmienie o ciąży.

Ponadto dość wczesne poinformowanie o ciąży jest o tyle dobre, że dzięki temu uzyskamy tak potrzebne zwłaszcza w pierwszym trymestrze wsparcie. Jeśli para już ma dziecko lub dzieci, kobieta, która powie o ciąży, będzie mogła liczyć najprawdopodobniej na większą pomoc oraz zwyczajnie będzie mogła się wygadać, co w przypadku burzliwego okresu w życiu, który następuje po odczytaniu testu ciążowego  jest bardzo potrzebne.

A jeśli się nie ucieszą?

Niektórzy obawiają się, że informacja o ciąży nie będzie dla najbliższych powodem do uśmiechu czy dumy. Z różnych powodów: ponieważ przyszła mama jest za młoda, nie ukończyła studiów, nie jest po ślubie, itp. Co wtedy?

Warto bardzo starannie zadbać o odpowiednią chwilę na przekazanie informacji o ciąży, dobrze przemyśleć to, co w tym momencie chcemy powiedzieć. Jeśli nawet nie spotkamy się z entuzjazmem czy odczytamy wprost wyrażone niezadowolenie, nie warto brać do siebie pierwszej reakcji. Informacja o ciąży może być szokiem. Dobrze dać najbliższym czas na to, by ochłonęli i do rozmowy wrócić po paru dniach.

A Wy jak przekazałyście informacje o ciąży najbliższym?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Miniczka Miniczka

  Jako prezent pod choinkę :)

 2. Jolka22 Jolka22

  Oj fajne tu te pomysły zgromadzone, chyba z jakiegoś skorzystam :)

 3. mała mała

  Dziewczyny, mam 17 lat. Jestem w ciąży. Jak ja w ogóle mam o tym powiedzieć?????

 4. Mavy Mavy

  My pojechaliśmy do mojego Taty i od progu przywitaliśmy go słowami:”Cześć Dziadku!”

 5. HelowaMama HelowaMama

  Chciałam poczekać do końca pierwszego trymestru, poinformować osobiście, wymyślić jakiś niecodzienny sposób. Tyle w teorii. Nie wytrzymałam i w trzydzieści sekund po tym, jak lekarz potwierdził ciążę, obdzwoniłam całą rodzinę:)

  • Ania Ania

   Też miałam taki plan… kupimy maleńkie buciki, włożymy do kopert zdjęcie USG i każdy na trzy, cztery będzie je miał wyjąć, coś w tym stylu… skończyło się telefonem do mamy z WIELKĄ WIADOMOŚCIĄ sekundę po pokazaniu się dwóch kresek na teście ciążowym, a dumna babcia nie wytrzymała i zaraz obdzwoniła całą rodzinę ;)

 6. karolina karolina

  moja i męża mama dowiedziały się o ciąży w tajemniczy sposób. Przygotowaliśmy z mężem krzyżówkę dotyczącą nas, nie spodziewały się niczego, były przekonane, że to tylko taka forma rozrywki podczas ich wspólnego urlopu, jednak kiedy przeczytały hasło ‚BĘDZIESZ BABCIĄ” polały się łzy :)