Jak przekazać rodzinie informację o ciąży?

Najlepiej jest wtedy, kiedy rodzice z jednej i z drugiej strony dowiadują się o ciąży w tym samym dniu. Jest to o tyle ważne, że pozwala uniknąć sytuacji, kiedy ktoś czuje się pokrzywdzony. Jeśli dodatkowo planujemy o ciąży powiedzieć po kilku tygodniach, warto mieć w zanadrzu dobre wytłumaczenie, dlaczego wiadomością nie podzieliliśmy się od razu. Bywa, że rodzice, którzy dowiadują się, że dzieci mają przed nimi tajemnicę, czują się niedostatecznie ważni w ich życiu i osobiście to przeżywają. Jeśli zależy nam na bliskich relacjach, warto wyjaśnić powód swojej decyzji o późniejszym przekazaniu informacji o ciąży.

Pokaz filmu

Innym sposobem na przekazanie informacji o ciąży jest pokazanie najbliższym zdjęcia wykonanego na pierwszym USG czy nawet filmu przeprowadzonego podczas badań u ginekologa.

Niektóre pary do ostatniej chwili nie informują, co zaraz najbliżsi ujrzą na ekranie, na przykład sugerując, że za chwilę wszyscy obejrzą zdjęcia z wakacji…

Chcemy Wam o czymś ważnym powiedzieć…

Możemy również zanim udamy się do przyszłych dziadków i rodzeństwa z informacją o ciąży, uprzedzić, że chcemy im przekazać coś ważnego.

Często pozwala to psychicznie się przygotować do rozmowy oraz w wielu sytuacjach uzyskać efekt mniejszego zaskoczenia, co umożliwia „zareagowanie w odpowiedni sposób” (szczególnie wtedy, kiedy ciąża jest nieoczekiwana i może być szokiem dla najbliższych).

Dobrym sposobem, jeśli odczuwamy stres przed przekazaniem informacji o ciąży, jest wysłanie przed wyjazdem z domu wiadomości ze zdjęciem sugerującym temat rozmowy, który pozwoli uniknąć krępującego „zbierania się w sobie, by w końcu wykrztusić to z siebie”. Najpewniej najbliżsi sami zapytają, czy dobrze zrozumieli intencje nadawcy wiadomości…

Razem

Informację o ciąży warto przekazywać, o ile to możliwe, razem. Niezależnie komu o tym mówimy, najlepiej by przy rozmowie była zarówno przyszła mama jak i przyszły tatuś.

Jest to szczególnie ważne w przypadku przekazywania wiadomości o ciąży rodzicom, rodzeństwu, czy innym bliskim osobom, kiedy potrzeba uściskania przyszłych rodziców jest czymś naturalnym, a chęć świętowania ze wszystkimi bardzo ważna.

Na kolejnej stronie: jak przekazać informację o ciąży oryginalnie i co zrobić, kiedy najbliżsi się nie ucieszą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Miniczka Miniczka

  Jako prezent pod choinkę :)

 2. Jolka22 Jolka22

  Oj fajne tu te pomysły zgromadzone, chyba z jakiegoś skorzystam :)

 3. mała mała

  Dziewczyny, mam 17 lat. Jestem w ciąży. Jak ja w ogóle mam o tym powiedzieć?????

 4. Mavy Mavy

  My pojechaliśmy do mojego Taty i od progu przywitaliśmy go słowami:”Cześć Dziadku!”

 5. HelowaMama HelowaMama

  Chciałam poczekać do końca pierwszego trymestru, poinformować osobiście, wymyślić jakiś niecodzienny sposób. Tyle w teorii. Nie wytrzymałam i w trzydzieści sekund po tym, jak lekarz potwierdził ciążę, obdzwoniłam całą rodzinę:)

  • Ania Ania

   Też miałam taki plan… kupimy maleńkie buciki, włożymy do kopert zdjęcie USG i każdy na trzy, cztery będzie je miał wyjąć, coś w tym stylu… skończyło się telefonem do mamy z WIELKĄ WIADOMOŚCIĄ sekundę po pokazaniu się dwóch kresek na teście ciążowym, a dumna babcia nie wytrzymała i zaraz obdzwoniła całą rodzinę ;)

 6. karolina karolina

  moja i męża mama dowiedziały się o ciąży w tajemniczy sposób. Przygotowaliśmy z mężem krzyżówkę dotyczącą nas, nie spodziewały się niczego, były przekonane, że to tylko taka forma rozrywki podczas ich wspólnego urlopu, jednak kiedy przeczytały hasło ‚BĘDZIESZ BABCIĄ” polały się łzy :)