Jak przekazać rodzinie informację o ciąży?

Niektórzy czekają z dobrą informacją o ciąży do końca pierwszego trymestru, kiedy ryzyko poronienia znacznie spada. Inni są tak podekscytowani, że informacją dzielą się już po wykonaniu testu. Jeszcze inni czekają do momentu, kiedy ciążę potwierdzi lekarz. Niezależnie od tego, wątpliwości nierzadko budzi to, w jaki sposób przekazać informację o ciąży, żeby było dobrze, czy wyjątkowo….

Jak poinformować o ciąży…? Osobiście

Nie zawsze istnieje możliwość, by wiadomość o ciąży przekazać najbliższym osobiście. Jednak  właśnie w cztery oczy warto powiedzieć o ciąży przyszłym dziadkom czy rodzeństwu. Dzięki temu można zaobserwować emocje oraz od razu przyjąć gratulacje, uściski dłoni, czy na długie lata zapamiętać łzy wzruszenia.

Gdy wiadomość o ciąży zostanie przekazana telefonicznie: za pośrednictwem smsa, czy rozmowy telefonicznej, oczywiście emocje też nie są skrywane i można je nawet odczuć, jednak nie w tak jednoznaczny sposób, jak wtedy, kiedy dobra wiadomość przekazywana jest osobiście.

Uroczysta kolacja

Wiadomość o ciąży wiele osób decyduje się ogłosić na uroczystej kolacji: czy to w restauracji, czy we własnym domu. Zapraszając najbliższe osoby oraz wznosząc toast, można nadać tej chwili magicznej mocy. Radość tego momentu pozwala wzmocnić również inna tradycja. Praktykowane jest przykładowo poprzez wręczanie przyszłym dziadkom kwiatów, czy szampana.

Dodatkowo nie brakuje par, które czekają z przekazaniem informacji o ciąży do jakiejś wyjątkowej okazji: urodzin mamy, imienin przyszłego dziadka, itd. Z drugiej strony opcja ta ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Niektórzy sądzą, że ogłaszając radosną informację o ciąży na urodzinach brata, można przyćmić podstawowy powód spotkania w rodzinnym gronie, co nie zawsze jest dobrze odbierane.

Komu przekazać informację o ciąży w pierwszej kolejności: rodzicom przyszłej mamy czy taty?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Miniczka Miniczka

  Jako prezent pod choinkę :)

 2. Jolka22 Jolka22

  Oj fajne tu te pomysły zgromadzone, chyba z jakiegoś skorzystam :)

 3. mała mała

  Dziewczyny, mam 17 lat. Jestem w ciąży. Jak ja w ogóle mam o tym powiedzieć?????

 4. Mavy Mavy

  My pojechaliśmy do mojego Taty i od progu przywitaliśmy go słowami:”Cześć Dziadku!”

 5. HelowaMama HelowaMama

  Chciałam poczekać do końca pierwszego trymestru, poinformować osobiście, wymyślić jakiś niecodzienny sposób. Tyle w teorii. Nie wytrzymałam i w trzydzieści sekund po tym, jak lekarz potwierdził ciążę, obdzwoniłam całą rodzinę:)

  • Ania Ania

   Też miałam taki plan… kupimy maleńkie buciki, włożymy do kopert zdjęcie USG i każdy na trzy, cztery będzie je miał wyjąć, coś w tym stylu… skończyło się telefonem do mamy z WIELKĄ WIADOMOŚCIĄ sekundę po pokazaniu się dwóch kresek na teście ciążowym, a dumna babcia nie wytrzymała i zaraz obdzwoniła całą rodzinę ;)

 6. karolina karolina

  moja i męża mama dowiedziały się o ciąży w tajemniczy sposób. Przygotowaliśmy z mężem krzyżówkę dotyczącą nas, nie spodziewały się niczego, były przekonane, że to tylko taka forma rozrywki podczas ich wspólnego urlopu, jednak kiedy przeczytały hasło ‚BĘDZIESZ BABCIĄ” polały się łzy :)