Jak pomóc dziecku, które nie wierzy w siebie?

Adekwatne poczucie własnej wartości to istotny element zdrowego rozwoju każdego dziecka. Wysoka samoocena jest związana nie tylko z pewnością siebie, ale również warunkuje możliwość odczuwania szczęścia. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na odczuwanie własnej wartości u dziecka . W jaki sposób wesprzeć dziecko, które nie wierzy w siebie i swoje umiejętności? Dowiesz się tego z lektury niniejszego poradnika.

Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne?

Przekonania na temat samego siebie często kształtują się na etapie wczesnego dzieciństwa. Poczucie własnej wartości warunkuje nie tylko sposób traktowania dziecka przez rodziców, ale także komunikaty otoczenia. Wiara w siebie odgrywa kluczowe znaczenie w motywacji, gotowości do podejmowania różnych działań, a także celem budowania relacji z drugim człowiekiem. Zbyt niskie poczucie własnej wartości skutecznie utrudnia naukę, pracę i nawiązywanie nowych znajomości. Brak wiary w siebie jest także powodem problemów w życiu dorosłym, zarówno na tle zawodowym, jak i prywatnym.

Jak poprawić pewność siebie u dziecka?

Asertywność jest umiejętnością, która może być przekazana przez rodziców. Pewne siebie dziecko nie będzie obawiało się nowych wyzwań, a także będzie potrafiło czerpać wnioski z porażek. Strach przed niepowodzeniem stanowi niezwykle silny bodziec do unikania wyżej opisanych aspektów, a co za tym idzie – spowalnia rozwój. W jaki sposób poprawić pewność siebie u dziecka? Oto kilka wskazówek dla rodziców.

dziecko nie wierzy w siebie

Rozmowa z dzieckiem

Otwarta rozmowa stwarza przestrzeń do wyrażania myśli dziecka i rodzica. Chcąc rozmawiać z dzieckiem o niskim poczuciu własnej wartości,  warto pozwolić mu na wyrażanie swoich spostrzeżeń i opinii. Przydatnymi okazują się pytania na temat stanowiska dziecka w danej kwestii. Można też w trakcie rozmowy pokazać, że nie ze wszystkim musicie się zgadzać. Istotnym jest przede wszystkim to, aby pokazać dziecku, że jego opinia jest szanowana i respektowana, pomimo rozbieżności poglądów.

Warto też poprosić dziecko o uargumentowanie swoich stwierdzeń. Rodzic nie powinien też unikać rozmów na trudne tematy, tłumacząc to ,,zbyt młodym wiekiem”. W trakcie rozmów warto też zapoznać dziecko ze słowem ,,nie” oraz odpowiednim sposobem jego używania. Dzięki temu wszystkiemu młody człowiek nauczy się nie tylko samodzielnie myśleć, ale także lepiej rozumieć swoje emocje.

Pozwalaj na samodzielność

Nadmierna opiekuńczość jest częstym problemem świeżo upieczonych rodziców. Wyręczanie dziecka we wszystkim nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Warto pozwolić maluchowi na samodzielne rozwiązywanie swoich problemów. Nie oznacza to oczywiście, że rodzic nie powinien go w tym procesie wspierać. Podejmowanie samodzielnej aktywności przez dziecko pozwala mu dość szybko nabyć nowych umiejętności, a to z pewnością wpłynie korzystnie na jego samopoczucie i pewność siebie. Można zacząć od prostych czynności domowych czy zarządzania własnymi przedmiotami. W ten sposób dziecko nie tylko wzmocni poczucie własnej wartości, ale także będzie dużo lepiej zorganizowane w przyszłości.

Nie krytykuj, a doceniaj

Bez względu na to czy dziecko osiągnęło sukces, czy też odniosło porażkę, w drugim przypadku nie powinno czuć się zawstydzone. Jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano. Ważnym jest więc, aby rodzic wspierał swoje dziecko w każdej sytuacji. Należy dawać dziecku komunikaty o tym, aby się nie poddawało i uczyło się na własnych błędach. W ten sposób maluch będzie dużo chętniej powracał do aktywności i czuł dużo większą pewność siebie.

Samodzielna weryfikacja swoich działań, pokonywanie kolejnych etapów, zmiana działań, a także testowanie rozwiązań jest procesem szczególnie istotnym dla powodzenia różnego rodzaju aktywności. Wsparcie rodziców gwarantuje dziecku dużo większą swobodę i pewność siebie na każdym z wyżej wymienionych etapów.

Rodzic, który interesuje się myślami i opiniami dziecka ma szansę wykształcić człowieka o większej pewności siebie. Na asertywność malucha wpływa również możliwość samodzielnego działania, okazywanie mu szacunku oraz wsparcia w przypadku porażek. Chcąc wychować dziecko nie obawiające się nowych wyzwań warto więc poświęcić nieco czasu na wyżej opisane działania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.