Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

W okresie prenatalnym dziecko samodzielnie uczy się wielu umiejętności. Istotnym jest nie tylko poruszanie się, ale także oddychanie i ssanie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pomóc dziecku w rozwoju za pomocą zewnętrznych bodźców. W tym poradniku dowiesz się, jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu.

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Dlaczego warto pobudzać ruch płodu w brzuchu?

Jeszcze do niedawna badacze nie wiedzieli, w jaki sposób dziecko rozwija się podczas ciąży. Obecnie dzięki dokonaniom współczesnej medycyny doskonale wiemy, jakie umiejętności nabywa płód w okresie prenatalnym. Naukowcy zweryfikowali, czego dokładnie uczy się dziecko i w jakich momentach ciąży. Z tego powodu warto wiedzieć, że grzechotka czy zabawka nad dziecięcym łóżeczkiem nie jest pierwszą, z jaką ma do czynienia maluch po narodzinach. Jak więc pobudzić dziecko do poruszania się w brzuchu?

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu? Pukaj w brzuch i mów do dziecka

Kiedy dziecko kopnie, warto odpowiedzieć mu delikatnym pukaniem w brzuch. Co ciekawe, w pierwszym odruchu dziecko może się zdziwić i nie odpowiedzieć. Po jakimś czasie jednak może okazać się, że ponownie kopnie. Niewerbalna komunikacja z maluchem jest doskonałym sposobem na budowanie pierwszych kontaktów z dzieckiem.

Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie mowy. Pod koniec trzeciego trymestru dziecko co prawda nie rozumie mowy, ale jest w stanie ją rozpoznać i zidentyfikować. Warto więc w tym czasie zacząć czytać dziecku bajki, a także mówić do niego w relaksujący sposób. W ten sposób można zbudować więź zaufania z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami.

Kołysz się i włącz muzykę

Niektórzy rodzice decydują się na włączanie dziecku muzyki i przystawianie słuchawek lub głośnika do brzucha. Choć początkowo pomysł może wydawać się absurdalny, w rzeczywistości to doskonały sposób na oswajanie dziecka z dźwiękami z otoczenia. Przyjemna, kojąca muzyka sprawia, że dziecko zacznie podświadomie interesować się światem zewnętrznym. Energiczny rytm z kolei może pobudzić malucha do wzmożonego ruchu.

Kolejnym dobrym pomysłem jest też delikatne kołysanie ciałem. Intensywne ruchy matki sprawiają, że dziecko staje się bardziej pobudzone. Spokojne ruchy, a także położenie się na lewy bok są dla malucha informacją na temat czasu na odpoczynek.

Jedz słodycze i śmiej się

Odrobina cukru sprawi, że stężenie glukozy we krwi będzie wyższe. To z kolei pobudza dziecko do większej aktywności. Oczywiście, po tego rodzaju przekąski w ciąży należy sięgać z umiarem. Chcąc skorzystać ze słodyczy warto też sięgnąć po te naturalne np. wegańskie batoniki czy ciastka na bazie płatków owsianych.

Dobrym sposobem na pobudzenie dziecka jest też śmiech matki. Ta czynność poprawia krążenie krwi i dotlenia. Często bywa, że śmiech matki w trakcie USG wzmacnia ruchy dziecka.

Co ogranicza ruchy dziecka w brzuchu?

Niektóre sytuacje powodują, że dziecko denerwuje się lub męczy w brzuchu. Wówczas jest mniej skłonne do ruchu i aktywności. Czynniki, które są za to odpowiedzialne to najczęściej:

  • Stres matki – dziecko doskonale odczuwa zdenerwowanie matki. Stres powoduje problemy z dostarczaniem tlenu, a także wyrzut adrenaliny i kortyzolu. Długotrwały stres w ciąży może w skrajnych przypadkach doprowadzić do niedotlenienia płodu.
  • Picie alkoholu – alkohol bardzo dobrze przenika przez łożysko, czyniąc trwałe zmiany w obrębie płodu. Z tego powodu podczas ciąży nie powinno się pić napojów alkoholowych, bez względu na dawkę i jego rodzaj.
  • Palenie papierosów lub przebywanie w otoczeniu tytoniu – podobnie jak alkohol, dym tytoniowy również ma zdolność przenikania przez łożysko. Zawarte w nim substancje rakotwórcze działają szkodliwie na płód. W związku z tym kobieta ciężarna nie powinna palić papierosów, a także powinna unikać miejsc, w których znajduje się dym tytoniowy.

Czego płód uczy się w brzuchu?

W okresie prenatalnym mały człowiek uczy się nie tylko poruszania czy oddychania. Około 7-8. tygodnia zaczyna czuć i uczy się ssania. W kolejnych etapach życia zaczyna rozpoznawać dźwięki, smaki i zapachy. Z kolei około 20. tygodnia ciąży jest w stanie ustalić i zapamiętać głos matki. Z tego powodu właśnie w tym czasie warto zacząć komunikować się werbalnie z maluchem.

Jak widać, pobudzenie ruchów dziecka w brzuchu jest dość proste. Warto jednak wiedzieć, że jego aktywność jest zależna od okresu rozwoju.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*