Jak pielęgnować noworodka?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Przez pierwszych kilka tygodni, pielęgnacja niemowlaka może sprawiać młodym rodzicom nieco trudności. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, by jego codzienna kąpiel i inne zabiegi higieniczne stały się przyjemnością. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że to właśnie podczas pielęgnacji noworodka wytwarza się silna więź między dzieckiem i rodzicami.

Pielęgnacja skóra

Skóra nowonarodzonego dziecka jest bardzo miękka i delikatna, a co za tym idzie, łatwo ulega wszelkiego rodzaju podrażnieniom i uszkodzeniom. Zawiera w sobie także duże ilości wody, co w pierwszych dobach jego życia może przyczyniać się do powstawaniu obrzęków. Tuż po porodzie skórę malucha pokrywa maź płodowa zawierająca złuszczone nabłonki, wydzieliny komórek owodni, meszek płodowy oraz wydzieliny gruczołów łojowych. Po jej wchłonięciu, naskórek dziecka stacje się suchy, co przyczyniać może się do jego łuszczenia. Na samym początku, skóra dziecka bywa lekko sinawa, lecz stopniowo zmienia swój kolor na różowy, co związane jest z prawidłowością procesów oddychania i krążenia. Na jej powierzchni zaobserwować można również zmiany pod postacią wykwitów oraz rumieni wyglądem zbliżonych do pokrzywki, pojedynczych wybroczyn czy płaskich plamistości spowodowanych niewielkimi naczyniakami nazywanymi milia. Najczęściej pojawiają się na czole, policzkach i nosie, a ich występowanie związane jest z wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i nadmiernym rogowaceniem ujść meszków włosowych. Na ramionach, plecach i małżowinach usznych noworodka spotkać można się natomiast z cienkimi włosami określanymi mianem lanugo, które są niczym innym jak meszkiem płodowym, który zanika pod koniec pierwszego tygodnia życia.

Wszystko to sprawia, że skóra niemowlaka wymaga szczególnej pielęgnacji, która polega na utrzymaniu jej w czystości, doborze odpowiednich preparatów kosmetycznych oraz obronie przed działaniem szkodliwych czynników takich, jak kał, mocz, mróz, słońce czy wiatr. Suchy naskórek noworodka należy natłuszczać, w szczególności w fałdach skórnych, gdzie z łatwością ulega maceracji. W okresie letnim, przed wyjściem z maluchem na spacer, należy pokryć jego ciało kremem z filtrem UV 30 lub 50. Zimą natomiast, na jego twarz zaaplikować powinno się tłusty krem, a na usta – wazelinę.

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji noworodka powinny być naturalne, łagodne, nieperfumowane, a także posiadać wszelkie stosowne atesty oraz właściwe dla dzieci pH na poziomie 5,5.

Pielęgnacja twarzy

Skórę twarzy nowonarodzonego dziecka należy przemywać przegotowaną, letnią wodą z użyciem bawełnianego płatka. Dodać można do niej odrobinę delikatnego mydła.

Wielu rodziców zastanawia się, czym przemywać oczy niemowlaka. Jako że są one oczyszczane przez łzy, do tego celu wystarczy stosować przegotowaną wodę czy sól fizjologiczną. Zabiegi te wykonuje się z użyciem nasączonego wacika przesuwanego od zewnętrznej do wewnętrznej strony oka. Warto pamiętać, by zawsze stosować jeden wacik do jednego oka. Czym przemywać oczy noworodka, kiedy po obudzeniu jego powieki będą sklejone białą lub żółtą wydzieliną? Najlepiej do tego celu sprawdzi się napar z lekko przestudzonego rumianku, który stosować należy kilka razy dziennie. Gdy po kilku dniach objawy nie ustąpią, niezbędna będzie konsultacja z pediatrą lub okulistą.

Jeżeli chodzi o pielęgnację uszu niemowlaka, to najczęściej wykonuje się ją podczas codziennej kąpieli. Aparat słuchowy wymaga oczyszczania wyłącznie w zewnętrznych zachyłkach małżowiny. Usuwać należy jedynie widoczną gołym okiem wydzielinę. Do tego celu wykorzystać można odciśnięty wacik lub suchą, skręconą watę. Nigdy nie należy natomiast wprowadzać do przewodu słuchowego niemowlaka pałeczek higienicznych.

Równie szczególnej troski wymaga nos malucha. Gdy w jego wnętrzu znajduje się zaschnięta wydzielina, nigdy nie należy próbować wprowadzać tam na siłę wacika. Zamiast tego, warto posłużyć się specjalnym aspiratorem, a śluzówki udrożnić przy pomocy soli fizjologicznej.

Pielęgnacja obszarów pieluszkowych

Jeżeli chodzi o tej rejon narządów płciowych i pupy malucha, nieco inaczej wyglądać będzie pielęgnacja dziewczynki i chłopca. W pierwszym przypadku, okolice warg sromowych przecierać należy przecierać jednym, sprawnym ruchem w kierunku odbytu, przy użyciu przegotowanej wody i tamponu z waty. Te dwa elementy wykorzystuje się także u chłopców, lecz tutaj w szczególności pamiętać powinno się o tym, by nie zsuwać napletka.

Równie dużą uwagę zwrócić należy na pielęgnację pośladków niemowlaka, jako że na skutek kontaktu z wilgocią i drażniącego działania moczu i kału są one bardzo podatne na uszkodzenia. Po każdym oddaniu stolca powinno się je umyć przy pomocy ciepłej wody, a następnie dokładnie osuszyć i posmarować kremem ochronnym. Szczegółowe informacje odnośnie pielęgnacji dziecka znaleźć można również pod adresem: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/pielegnacja-dziecka-po-porodzie.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.