Kaszel u dzieci może być bardzo męczący – znacznie pogarsza samopoczucie, odbiera energię, jak również utrudnia wypoczynek nocny. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie skutecznych metod, które pomogą się z nim uporać.
Jedną z naturalnych metod wspomagającą zdrowienie jest oklepywanie pleców maluszka. Dlaczego warto to robić i jak oklepywać dziecko? O tym w tym artykule.
Kiedy oklepujemy dziecko?
Zanim odpowiemy, jak oklepywać dziecko, warto dowiedzieć się, kiedy to robić.
Najlepszym momentem będzie czas tuż po podaniu leków, a dokładnie kwadrans po ich zastosowaniu – czy to w formie doustnej jako syrop na kaszel czy w formie nebulizacji.
Poza tym oklepujemy dziecko tuż po przebudzeniu, kiedy po dłuższym spoczynku w układzie oddechowym jest zgromadzona wydzielina. Trzeba pamiętać, że odkrztuszanie i kaszel nocny jest mniej efektywny, dlatego warto wspomóc dziecko oklepywaniem tuż po przebudzeniu.
Po co oklepywać dziecko?
Regularne oklepywanie dziecka ma sens. Pozwala na oczyszczenie układu oddechowego z zalegającej w nim wydzieliny. Poza tym przynosi inną korzyść – poprawia ukrwienie płuc i oskrzeli, co z kolei umożliwia lepsze dotarcie leków.
Oklepywanie dziecka sprawia, że lek na kaszel zaczyna lepiej działać i skraca się czas infekcji. Poza tym maluchowi lepiej się oddycha. Oklepywanie plecków ma działanie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze. W pierwszym przypadku chroni przed przejściem infekcji na płuca i oskrzela a w drugim ułatwia sprawne usuwanie zalegającej wydzieliny.
Jak oklepywać dziecko?
Dziecko może być oklepywane nawet podczas zabawy. Jak zrobić to w prawidłowy sposób?
Nie oklepujemy gołych pleców, ani też grubo ubranego maluszka (bo efekt może być niewyczuwalny), lepiej oklepywać plecki przez cienką koszulkę.
Najlepszą pozycją do oklepywania jest ułożenie ciała na brzuszku z głową lekko poniżej reszty ciała, co ułatwia odkrztuszanie. Warto po prostu położyć maluszka na swoich kolanach i dłonią ułożoną w łódkę (nie całkiem płaską!) oklepujemy plecki maluszka od dołu do góry. Zabiegowi oklepywania powinien towarzyszyć głuchy dźwięk.
Oklepujemy energicznie, miarowo, przez około 4 minuty. Zabieg oklepywania powtarzamy kilkakrotnie w ciągu dnia.
A Wy, oklepujecie swoje dzieci?
Oklepujemy, szczególnie rano! Wiem z doświadczenia, ze mamy o tym zapominaja