Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego kaszlu?

Inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej mokry. Tylko jak odróżnić jeden od drugiego? Czym wyróżnia się kaszel suchy, a czym mokry? Oto najistotniejsze informacje.

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego kaszlu?

Kaszel suchy

Kaszel suchy to kaszel nieproduktywny. Odruchowi kaszlu nie towarzyszy odpluwanie flegmy. Najczęściej pojawia się ból gardła, czy specyficzne drapanie lub swędzenie w obrębie gardła. Kaszel suchy ma tendencję do przechodzenia w kaszel napadowy, męczący. Bardzo często utrudnia zasypianie i nocny odpoczynek.

Kaszel suchy najczęściej występuje na początku infekcji, gdy wirus dopiero się namnaża. Bywa też obecny na końcu choroby, a nawet już po jej zakończeniu (wtedy mówimy o kaszlu poinfekcyjnym).

Kaszel suchy może prowadzić do uczucia duszności.

Kaszel suchy może być sygnałem infekcji, ale nie musi. Może wskazywać na alergię lub podrażnienie błon śluzowych z innych powodów.

Jak wygląda kaszel mokry?

Kaszel mokry jest zdecydowanie łatwiejszy dla osoby, która go doświadcza. Wyróżnia się tym, że nazywany jest kaszlem produktywnym, co oznacza kaszel, który pomaga usunąć zalegającą wydzielinę. Jest to kaszel prowadzący do zdrowienia. Najczęściej jest łatwiejszy w kontrolowaniu niż kaszel suchy. Można go powstrzymać, a także nieco go wymusić (na przykład gilgotaniem kogoś).

Niekiedy bywa dość mocny. Bywa, że odruchowi kaszlu towarzyszy wydzielanie sporej ilości flegmy, a to może prowadzić nawet do wymiotów.

Kaszel mokry jest zawsze sygnałem zaburzonej równowagi wewnętrznej i toczącego się stanu, jakim jest infekcja. Najsilniejszy jest najczęściej w trakcie poranku.

Gdy kaszel mokry i suchy przeplatają się ze sobą

Czasami jest tak, że równocześnie mamy kaszel suchy i mokry. Jak to wygląda w praktyce? Na początku kaszlemy sucho, następnie kaszel przechodzi w mokry. Jeśli dużo pijemy i nawilżamy śluzówkę, zmiana ta może następować znacznie szybciej. Jednego dnia kaszlemy i sucho i mokro.

Zarówno na kaszel suchy, jak i mokry zaleca się:

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest stosunkowo proste. To po prostu słychać. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Natomiast kaszel mokry wydaje się wydobywać z głębi, jest bardziej donośny i już na słuch – „mokry”.

Kaszel suchy może być szczekający i wtedy najczęściej jest symptomem zapalenia krtani. Wyróżnia się też kaszel porównywany do piania koguta. Inaczej nieco kaszle się przy zapaleniu tchawicy, a inaczej przy zapaleniu oskrzeli. Zarówno kaszlowi suchemu, jak i mokremu może towarzyszyć gorączka.

Jak leczyć kaszel suchy i mokry?

Postępowanie w przypadku kaszlu suchego i mokrego jest diametralnie różne, choć są też rzeczy wspólne.

Kaszel suchy należy zmienić w kaszel mokry, zamieniając coś nieproduktywnego w produktywny odruch, który pozwoli oczyścić drogi oddechowe. Teoretycznie dostępne są syropy na kaszel suchy, zmniejszające męczący kaszel, jednak nie są one zalecane do stosowania zbyt długo. Nie wolno bowiem blokować kaszlu suchego. Kaszel co do zasady jest mechanizmem obronnym organizmu. Pozwala pozbyć się szkodliwych składników, w tym zgromadzonych wirusów czy bakterii. Gdy kaszlemy sucho, dużo pijmy. Możemy też zastosować miksturę z siemienia lnianego, która naturalnie otuli błony śluzowej gardła.

Na kaszel mokry przyjmujemy z kolei syropy wykrztuśne, które pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. I tu też ważna uwaga. Według producentów nie należy przyjmować tego typu medykamentów przed snem, bo w ten sposób można nadmiernie aktywować odruch kaszlu.

Poza tym na oba rodzaje kaszlu sprawdza się inhalacja z soli fizjologicznej. Poleca się lekką dietę, która nie będzie podrażniać dróg oddechowych (raczej zapomnijmy o ostrych przyprawach). Sprawdzą się też syropy wzmacniające odporność takie jak syrop z cebuli czy czosnku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*